Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Przez pożar JSW straci 50 tys. ton węgla

0
Podziel się

Pierwsze sygnały o możliwym pożarze w rejonie ściany wydobywczej tysiąc metrów pod ziemią pojawiły się w ubiegłym tygodniu.

Przez pożar JSW straci 50 tys. ton węgla
(jsw.pl)
bErakxgB

Podziemny pożar, przejawiający się podwyższonymi stężeniami tlenku węgla, wyłączył z eksploatacji jedną z sześciu ścian wydobywczych w kopalni Pniówek. Z tego powodu do końca roku Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW)
nie wydobędzie ok. 50 tys. ton węgla koksowego.

Pierwsze sygnały o możliwym pożarze w rejonie ściany wydobywczej tysiąc metrów pod ziemią pojawiły się w ubiegłym tygodniu, wydawało się jednak, że sytuacja wróciła do normy. To typowy pożar endogeniczny, czyli spowodowany samozagrzaniem lub samozapłonem węgla. Takie pożary przejawiają się najczęściej nie ogniem czy dymem, ale zmianami składu atmosfery. Niewykrycie pożaru na czas może być groźne dla górników, gdyby znaleźli się w atmosferze niezdanej do oddychania.

Jak powiedziała we wtorek PAP rzeczniczka JSW Katarzyna Jabłońska-Bajer, po wykryciu pożaru podjęto działania profilaktyczne. Początkowo wydawało się, że są one skuteczne. Kiedy jednak okazało się, że stężenie tlenku węgla ponownie wzrosło, zapadła decyzja o odizolowaniu zagrożonego wyrobiska od pozostałej części kopalni specjalnymi tamami. Ich postawienie zaplanowano na środę. W rejon pożaru będą też tłoczone gazy, które mają przyspieszyć jego wygaśnięcie.

bErakxgD

Otamowanie wyrobiska to najczęstszy sposób likwidacji pożarów endogenicznych. W pozbawionym tlenu rejonie pożar z czasem sam wygasa - zwykle trwa to kilka tygodni. Dopiero później, po przewietrzeniu wyrobiska i upewnieniu się, że jest już bezpieczne, można ponownie wejść w taki rejon.

Otamowanie ściany wydobywczej powoduje wymierne straty dla kopalni. Kopalnia Pniówek wydobywa dobrej jakości węgiel koksowy, w którym specjalizuje się Jastrzębska Spółka Węglowa. Z wyłączonej z eksploatacji ściany pochodziło ok. 1,5 tys. ton węgla na dobę, wobec ok. 12,5 tys. ton dobowego wydobycia całej kopalni. Do końca tego roku łączny ubytek w wydobyciu szacowany jest na ok. 50 tys. ton węgla.

Jak podał przed tygodniem prezes JSW Jarosław Zagórowski, spółka zakończyła trzeci kwartał stratą netto z powodu niskich cen węgla koksowego i słabej sprzedaży koksu. Natomiast dodatni wynik w całym roku zależeć będzie od wysokości sprzedaży i redukcji kosztów w czwartym kwartale.

Spółka nie skomentowała we wtorek, jak ubytek 50 tys. ton węgla może wpłynąć na wynik firmy. Wcześniej prezes zapowiadał, że produkcja węgla będzie w czwartym kwartale wyższa niż w trzecim. Spółka zapowiadała też, że tegoroczna produkcja węgla w JSW może przekroczyć 13,5 mln ton.

bErakxgJ

Czytaj więcej w Money.pl

bErakxhe
giełda
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)