Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Przez rezygnację z atomu Niemcy mają słabszą gospodarkę

0
Podziel się:

Zamiast eksportować, Niemcy musieli importować energię elektryczną. To zaważyło.

Przez rezygnację z atomu Niemcy mają słabszą gospodarkę
(Stefan Kühn/CC/Wikipedia)

Decyzja Niemiec wpłynęła na osłabienie eksportu oraz stagnację gospodarki tego kraju w drugim kwartale tego roku - wynika z danych federalnego urzędu statystycznego w Wiesbaden.

Destatis potwierdził, że w drugim kwartale 2011 roku doszło do znacznego osłabienia wzrostu gospodarczego w Niemczech. Produkt krajowy brutto wzrósł w tym okresie zaledwie o 0,1 proc. względem pierwszego kwartału. Od stycznia do marca tego roku PKB Niemiec rósł tymczasem w tempie 1,3 proc.

Statystycy odnotowują, że niemiecki eksport zwiększył się wprawdzie od kwietnia do czerwca o 2,3 proc., jednak jeszcze silniejszy był wzrost importu - 3,2 proc.

_ - Odczuwalny był tu efekt rezygnacji Niemiec z energii atomowej. Prawie nie eksportowano energii elektrycznej, ale trzeba było ją w większym stopniu importować, aby zaspokoić zapotrzebowanie _ - ocenił Destatis. Dodał, że nadwyżka importu nad eksportem _ negatywnie wpłynęła na produkt krajowy brutto _.

Po marcowej katastrofie w japońskiej elektrowni atomowej Fukushima niemiecki rząd wycofał się z wcześniejszych planów wydłużenia o średnio 12 lat okresu eksploatacji reaktorów i zdecydował o natychmiastowym wyłączeniu siedmiu najstarszych elektrowni jądrowych sprzed 1980 roku oraz trapionej awariami elektrowni Kruemmel w Szlezwiku-Holsztynie. Reaktory pozostałych dziewięciu elektrowni będą stopniowo wygaszane w latach 2015-2022.

Do wyhamowania wzrostu niemieckiej gospodarki przyczyniła się również niższa konsumpcja. Wydatki na prywatną konsumpcję spadły w drugim kwartale o 0,7 proc. - po raz pierwszy od kryzysowego roku 2009. Jak ocenili statystycy, na zachowania konsumentów wpływ miały rosnące ceny energii jak również niepewność, związana z międzynarodowym kryzysem zadłużenia.

O rezygnacji Niemiec z atomu czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/179/t97971.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/merkel;nie;ma;odwrotu;od;rezygnacji;z;atomu,131,0,841603.html) Merkel: nie ma odwrotu od rezygnacji z atomu Zdaniem niemieckiej kanclerz nowa koncepcja energetyczna jest wyzwaniem, ale i szansą.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/243/t154355.jpg ) ] (http://manager.money.pl/strategie/z_rynku/artykul/beda;zwalniac;bo;merkel;zamyka;elektrownie,245,0,889333.html) Niemiecka histeria. 11 tysięcy ludzi na bruk Doniesienia o planowanych zwolnieniach w koncernie energetycznym E.ON potwierdziły się. Akcjonariusze mogą się spodziewać kolejnych zły informacji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/81/t75345.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/niemcy;to;ostateczna;rezygnacja;z;atomu,205,0,845773.html) Niemcy: To ostateczna rezygnacja z atomu Niemiecki rząd formalnie potwierdził decyzję o rezygnacji Niemiec z energii atomowej do końca 2022 r.
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)