Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Przez suszę zbiory będą gorsze

0
Podziel się:

Zdaniem ekspertów, zboża może być nawet o 10 proc. mniej niż przed rokiem.

Przez suszę zbiory będą gorsze
(Martin Pettitt/CC/Flickr)

Eksperci zmniejszają tegoroczne prognozy zbioru zbóż. Powodem jest brak opadów i pojawiająca się w wielu regionach Polski susza.

Krajowa Federacja Producentów Zbóż obniżyła szacunki do 25,8 mln ton - poinformował prezes tej organizacji Rafał Mładanowicz. Dodał, że prognoza ta nie uwzględnia zbiorów kukurydzy.

_ - Upały i brak opadów nie sprzyjają dojrzewaniu zbóż. Jeśli w najbliższych dniach nie będzie dużych opadów deszczu, to plony mogą być niższe jeszcze o 2-3 proc. _ - powiedział Mładanowicz.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/240/t100848.jpg ) ] (http://pogoda.money.pl/wiadomosci/artykul/susza;zagraza;128;gminom;w;zachodniej;polsce,2,0,643842.html) Susza zagraża 128 gminom w zachodniej Polsce Pod koniec czerwca Federacja szacowała, że zbiory wyniosą 26 mln 250 tys. ton zbóż, w tym 9 mln 280 tys. ton będzie stanowiła pszenica.

Prognozy zbioru zbóż obniżył z 27 mln ton do 26,5 mln ton Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarski Żywnościowej. _ Powodem są niekorzystne warunki pogodowe _ - tłumaczył Wiesław Łopaciuk.

Według Izby Zbożowo-Paszowej, w tym roku w Polsce będzie można zebrać ok. 27 mln ton ziarna (z kukurydzą), zaś zbiory zbóż podstawowych wyniosą 25,3-25,5 mln ton, czyli będą o ok. 10 proc. niższe niż w ubiegłym roku.

W ocenie ministerstwa rolnictwa zbiory zbóż będą na poziomie 26 mln ton. Eksperci oceniają, że _ duże _ żniwa rozpoczną się na przełomie lipca i sierpnia. Obecnie koszony jest rzepak i jęczmień ozimy.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)