Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Przybywa chętnych na "Rzeczpospolitą"

0
Podziel się:

Norweski koncern medialny Avishuset Dagbladet jest gotów do przejęcia razem z grupą Orkla Media również jej polskiego rynku wraz z wydawnictwem Presspublika, "Rzeczpospolitą" i pozostałymi polskimi regionalnymi tytułami prasowymi.

Norweski koncern medialny Avishuset Dagbladet jest gotów do przejęcia razem z grupą Orkla Media również jej polskiego rynku wraz z wydawnictwem Presspublika, "Rzeczpospolitą" i pozostałymi polskimi regionalnymi tytułami prasowymi.

Według tych informacji AD, który początkowo wyrażał brak zainteresowania polskim rynkiem, zmienił zdanie. Razem z ewentualnym przejęciem należącego do Orkla Media rynku duńskiego ze znanym dziennikiem kopenhaskim "Berlingske Tidende" oraz szwedzkiego z największym dziennikiem kraju "Dagens Nyheter", jest obecnie zainteresowany również i rynkiem polskim.

Według wstępnych ocen koszt przejęcia całości Orkla Media może wynosić ponad 1 mld euro.

Za AD stoi kapitał amerykański a w pierwszym rzędzie fundusz inwestycyjny Capital Reasearch Managment gotowy sfinansować całą operację.

AD zostawia sobie też otwartą furtkę na wypadek, gdyby koncern Orkla nie chciał odsprzedać swej grupy medialnej, a w zamian za to zdecyduje się wybrać strategicznego inwestora i stworzyć wraz z nim joint venture. Szef koncernu AD Cato Hellesjo oświadczył niedawno, że Orkla Media i Avishuset Dagbladet idealnie do siebie pasują i wzajemnie się uzupełniają.

AD nie jest jedynym zainteresowanym kupnem polskiej części Orkla Media. Wśród pozostałych zainteresowanych wymienia się też m.in.: Agorę i Grupę Wydawniczą Infor.

Agora nie chce jednak komentować tych informacji. "Jesteśmy zainteresowani wszystkimi ciekawymi aktywami medialnymi na rynku polskim i europejskim. Nasza polityka informacyjna spółki giełdowej zakłada niekomentowanie spekulacji rynkowych dotyczących konkretnych podmiotów" - mówi wiceprezes Agory SA Zbigniew Bąk.

Natomiast prezes i właściciel Inforu Ryszard Pieńkowski poinformował, że Infor jest zainteresowany przejęciem dziennika "Rzeczpospolita", który pasowałby do portfela wydawniczego Inforu.

"Myślimy także o +Rzeczpospolitej+. Miałem spotkanie z Orklą. Przetarg został ogłoszony co prawda na całość aktywów medialnych w Polsce, ale nas bardzo interesuje +Rzeczpospolita+, bo wtedy byśmy zwiększyli znacząco udział w tym sektorze informacji dla biznesu" - mówi Pieńkowski. Dodał, że Infor złoży ofertę, jeśli będzie miał realne szanse na sfinansowanie tego przejęcia.

Poza tym wśród chętnych do przejęcia polskich udziałów Orkli media wymieniają fińską firmę Sanoma, duńską Egmont, islandzką grupę inwestycyjną Bauger, szwedzki Bonnier oraz niemiecki Axel Springer.

Grupa Orkla Media poprzez spółkę Presspublica Holding Norway posiada 51 proc. udziałów w Presspublice, spółce wydającej "Rzeczpospolitą". Pozostałe 49 proc. należy do Państwowego Przedsiębiorstwa Wydawniczego "Rzeczpospolita".

KOMENTARZE
(0)