Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Przychody z prywatyzacji to 1,87 miliarda. Rząd podał dane za pierwsze półrocze

0
Podziel się:

Od stycznia do czerwca resort Włodzimierza Karpińskiego zarobił dużo mniej, niż połowa planu na ten rok.

Przychody z prywatyzacji to 1,87 miliarda. Rząd podał dane za pierwsze półrocze
(Bartosz Krupa/East News)
bFeVYBMB

Na koniec czerwca przychody z prywatyzacji wyniosły 1,874 mld zł, w tym 1,720 mld zł z prywatyzacji giełdowej, a 153,572 mln zł z branżowej - wynika z informacji przedstawionej rządowi przez resort Włodzimierza Karpińskiego. W budżecie na 2013 rok przychody z prywatyzacji zaplanowane zostały na 5 mld zł.

Jak wynika z informacji o realizacji _ Planu prywatyzacji na lata 2012-2013 _, od stycznia do czerwca zrealizowano łącznie 129 projektów prywatyzacyjnych, co przyniosło 1,874 mld zł przychodu. Centrum Informacyjne Rządu wskazało we wtorkowym komunikacie, że plan był realizowany dzięki prywatyzacji branżowej, giełdowej, komunalizacji, a także poprzez wniesienie udziałów Skarbu Państwa na podwyższenie kapitału zakładowego innego podmiotu z jego udziałem.

_ - Przekształceniami własnościowymi objęto 107 podmiotów. Sukcesem zakończyły się projekty dotyczące 51 spółek z udziałem Skarbu Państwa _ - poinformowało CIR. Z informacji ministerstwa skarbu wynika, że dla 41 spółek zawarto umowy prywatyzacyjne w ramach prywatyzacji branżowej, akcje czterech zostały sprzedane na giełdzie, pięć spółek zostało skomunalizowanych, a w jednej podwyższono kapitał zakładowy.

bFeVYBMD

Największe transakcje prywatyzacyjne w pierwszej połowie tego roku to:

  • zbycie 2,02 proc. akcji PKO za 856 mln zł,
    • zbycie 12,13 proc. akcji Zakładów Azotowych w Tarnowie-Mościcach za 626 mln zł,
    • zbycie 25 proc. akcji Polskiego Holdingu Nieruchomości za 239 mln zł,
    • zbycie 70 proc. akcji Przedsiębiorstwa Zbożowo-Młynarskiego _ PZZ _ za 40 mln zł,
    • zbycie 78,59 proc. akcji Górnośląskiej Agencji Promocji Przedsiębiorczości za 34 mln zł.

Na koniec czerwca minister skarbu wykonywał prawa z akcji w 671 spółkach, w tym w 259 spółkach prowadzących działalność (z wyłączeniem 157 spółek tylko z akcjami pracowniczymi). 255 spółek nadzorowanych przez MSP znajdowało się w stanie likwidacji bądź upadłości lub nie prowadziło działalności.

Według stanu na poniedziałek 5 sierpnia, zbyto udziały Skarbu Państwa w 60 spółkach, a przychody z prywatyzacji wyniosły 1,888 mld zł.

bFeVYBMJ

Czytaj więcej w Money.pl

bFeVYBNe
wiadomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)