Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Przywódcza energia

0
Podziel się:

Kilka powodów, dla których energia jest tak ważna i jak możemy, jako liderzy, dojść do bardziej energicznego funkcjonowania – które z całą pewnością prowadzi do lepszych wyników, zwłaszcza długoterminowo

Ten krótki artykuł opisuje energię lidera.

Temat ten staje się coraz ważniejszy dla kadry kierowniczej w XXI wieku.

Rosnąca liczba artykułów o energii lidera jest publikowana w najlepszych magazynach biznesowych

– takich jak HBR.

Postaram się przedstawić jedynie kilka powodów, dla których energia jest tak ważna i jak możemy, jako liderzy, dojść do bardziej energicznego funkcjonowania – które z całą pewnością prowadzi do lepszych wyników, zwłaszcza długoterminowo. Skupię się na ocenie twojej energii osobistej, na tym, jak ona może wpływać na twoją wydajność w pracy LIDERA, oraz zasugeruję, co możesz zrobić, by ją poprawić.

Ocena zużycia energii

Dla nowych w temacie, zacznę od zaproponowania prostej oceny dziennych, tygodniowych, miesięcznych oraz rocznych wydatków energii.

Zwróć uwagę na wszystkie czynności, które odbierają lub dodają ci energię. Zrób prostą, jak ta, skalę:

- 4 – poważny ubytek

- 2 – umiarkowany ubytek

- 1 – drobny ubytek

  • 1 – drobny zysk
  • 2 – umiarkowany zysk
  • 4 – poważny zysk

Teraz, dzieląc kartkę na dwie części, sporządź listę tych czynności i przyjrzyj się wynikom dla dnia, tygodnia, miesiąca i roku.

Nie musisz spisywać wszystkich czynności – zamiast tego, skup się na najważniejszych czynnikach. Możesz powiększyć skalę, na przykład, możesz dać -10 dla dużego problemu w związku, który na ciebie wpływa.

Użyj różnych kolorów dla różnych rodzajów energii – fizycznej, emocjonalnej, umysłowej, duchowej czy innej, którą chcesz umieścić na liście. Pozycje zachodzą i wpływają na siebie i mają zwyczaj pojawiać się falami. Na przykład, wielu liderów (i uczniów) pracuje od 8 do 12 godzin dziennie, korzystając głównie z energii umysłowej.

Użycie pozostałych energii, takich jak fizyczna, pozwala odpocząć zmęczonemu umysłowi – co jest znacznie zdrowsze. Zasada jest prosta: nie surfuj na jednej fali zbyt długo – zmieniaj rodzaje energii.

Czynności dodające i odbierające energię

Przyjrzyj się czynnościom, które kosztują Cię najwięcej energii i przemyśl zmianę swojego stylu życia i pracy na przyjaźniejszy Twojej energii. Warto zwrócić uwagę na fakt, że energię można uzupełniać, ale tylko wtedy, kiedy jest jej odpowiedni poziom. Odzyskanie „stanu młodzieńczej energii” może się okazać niemożliwe, jeśli wyczerpiesz tak zwaną energię narodzin. Zdarza się to wielu ludziom w biznesie, więc strzeż się. Właśnie dlatego progresywne dodawanie sobie energii jest absolutnie niezbędne – trochę codziennie, więcej tygodniowo, jeszcze więcej miesięcznie.

Czas przyjrzeć się bliżej czynnościom zwiększającym poziom energii. Większość ludzi intuicyjnie je rozpoznaje. Również większość ludzi biznesu nauczyła się ograniczać poczucie satysfakcji i odpoczywać z napędem skierowanym na sukces. W pewnym momencie ciągła pogoń za osiągnięciami przestaje być zdrowa i zaczyna prowadzić do pracoholizmu i wyczerpania.

Potwierdziły to moje własne doświadczenia – praca grubo ponad zdrowe normy spowodowała drastyczne wyczerpanie i poważne problemy zdrowotne.

Wybierz swoje czynności energetyzujące i zdecydowanie umieść je w swoim kalendarzu na dni, tygodnie, miesiące i lata. Pamiętaj, że nikt nie zadba o twój poziom energii lepiej niż ty, więc musisz opracować dla siebie nowy napęd, skierowany w przeciwną niż dotychczas stronę – w stronę odpoczynku. J

Twoja energia biznesowa

Większość ludzi w biznesie przez większość czasu skupia się na zwiększaniu wszystkiego – sprzedaży, dochodów i swojego całego przedsiębiorstwa. Więcej energii często oznacza mniej działania. Nie da się tego obejść – po prostu nie jesteśmy maszynami.

Twoja energia to jeden z głównych czynników wpływających na Twój zespół, klientów i całe przedsiębiorstwo. Dlatego zamiast wybierać to, co zrobimy, musimy coraz częściej wybierać to, czego nie zrobimy. Do tego potrzebujemy trzech umiejętności:

  • Umiejętność doboru właściwych priorytetów (dostrzeganie tego, co jest naprawdę ważne)
  • Umiejętność odmawiania, w sposób nie wpływający negatywnie na nasze środowisko
  • Umiejętność trzymania się naszych decyzji pomimo wszelkich napięć i zmian

Rezygnacja z rzeczy, nawyków, kontraktów, znajomości, które kiedyś były dla nas ważne jest trudne. W tym momencie, profesjonalny coach byłby bardzo przydatny, ponieważ w rozmowach coachingowych lider może poznać nie tylko czynności dodające i odbierające energię, ale także źródła pozytywnej i negatywnej energii. Liderzy uczą się wtedy m.in. sposobów, w jakie środowisko może na nich wpływać, poznają wewnętrzne konflikty, które leżą u podłoża naszego układu energetycznego. W końcu ustalenie wyraźnych granic energetycznych pomoże liderowi pozostać w zdrowym zakresie wydajności.

Jako, że nie masz czasu do stracenia, zarządzanie energią (a nie tylko czasem) staje się fundamentalne. Potrzebujesz więcej energii w dostępnym ci czasie – bo czasu nie rozciągniesz. Wyrób sobie nawyk zwracania uwagi na energię i na to, co najczęściej ją dodaje, a co odbiera. Pilnuj swojego poziomu energii zwłaszcza w trakcie spotkań. Możesz nauczyć tego swój zespół, a nawet klientów tak, żebyście mogli sobie dawać znać, kiedy wasze poziomy energii są niskie. Wyobraź sobie, jak to zwiększyłoby twoją wydajność.

Poziom energii będzie wpływał na twoją wydajność – niezależnie od tego, czy przyjmiesz moje rady, czy nie. Zdziwiłbyś się, jak bardzo to wpływa na twoich pracowników, środowisko biurowe, sukcesy z klientami, a nawet reakcje rynku na twoją markę – ale to temat na następny artykuł.

Z pozdrowieniami,

Jacek Skrzypczyński

Leadership & team coach

AdventureforThought.com

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)