Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

PSA i Toyota rozważają inwestycje motoryzacyjne w Polsce

0
Podziel się:

PSA jest zainteresowany inwestycjami w przemyśle motoryzacyjnym w rejonie Dąbrowy Górniczej, oddzielną inwestycję w Polsce rozważa ponadto Toyota

bETaJyDF

- poinformowała w czwartek dziennikarzy wiceminister gospodarki Ewa Freyberg.

'Otrzymaliśmy sygnał pozytywny od strony francuskiego PSA. W najbliższym czasie skontaktują się oni z ministerstwem gospodarki w sprawie ewentualnych inwestycji w przemyśle motoryzacyjnym w regionie Dąbrowy Górniczej'- powiedziała Ewa Freyberg dziennikarzom.

Nie podała żadnych szczegółów. Dodała, że Dąbrowa Górnicza została wysoko oceniona na ostatnim etapie wyboru lokalizacji fabryki Toyota PSA, którą ostatecznie wygrał czeski Kolin. Dodała, że oddzielne rozmowy na temat inwestycji w Polsce prowadzone są z Toyota Motor Corp.

bETaJyDH

'Prowadzone są negocjacje oddzielnie z Toyotą w sprawie kolejnych inwestycji tego koncernu w Polsce. Na razie obowiązuje nas zasada poufności' - powiedziała.

Resort gospodarki podał w komunikacie, że rozmowy z Toyotą dotyczą zlokalizowania w Polsce projektu inwestycyjnego powiązanego z budową montowni samochodów w Kolinie.

Freyberg dodała, że Toyota-PSA wybrała Czechy ze względu na położenie geograficzne, które ułatwi logistykę i decyduje o niższych kosztach transportu zaopatrzenia i gotowych wyrobów oraz na warunki życia pracowników zagranicznych i ich rodzin.

Toyota i PSA rozpatrywały propozycje lokalizacji fabryki w Czechach, Polsce i na Węgrzech. W Polsce pod uwagę brane były Dąbrowa Górnicza, Kraków i Radomsko w woj. łódzkim.

bETaJyDN

Toyota i Peugeot podpisały w lipcu porozumienie w sprawie budowy nowych zakładów w którymś z krajów środkowej Europy, gdzie koncerny wspólnie produkowałyby samochody, 300.000 od 2005 roku.

Wartość projektowanej inwestycji ma wynieść ok. 1,5 mld euro łącznie z pracami badawczo-rozwojowymi.

Żadna z firm nie miała jeszcze swojej bazy produkcyjnej w tym regionie Europy, gdzie koszy pracy są o 1/4 niższe od tych w zachodniej Europie.

bETaJyEi
motoryzacja
wiadomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)