Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

PSL apeluje do banków o renegocjowanie z klientami kredytów we frankach

0
Podziel się:

Zależy mu na szybkim podjęciu negocjacji pomiędzy bankami a klientami
mającymi kredyty we frankach szwajcarskich.

PSL apeluje do banków o renegocjowanie z klientami kredytów we frankach
(Reporter)
bETAZxjF

PSL apeluje o szybkie podjęcie negocjacji pomiędzy bankami a klientami mającymi kredyty we frankach szwajcarskich, którzy - przez wzrost kursu franka - są w trudnej sytuacji. Według PSL banki powinny na nowo uregulować umowy kredytowe na lepszych dla klientów warunkach.

Szef klubu parlamentarnego PSL Jan Bury podkreślił w przesłanym apelu _ do banków i instytucji pożyczkowych _, że politycy Stronnictwa dostrzegają trudną sytuację wielu Polaków mających kredyty we frankach szwajcarskich, ale nie chcą proponować _ arbitralnego rozwiązania o charakterze ustawowym _.

Jak podkreślił Bury, ludowcy _ wzywają i apelują o podjęcie szybkiego i sprawnego procesu negocjacyjnego pomiędzy bankami a klientami, tak aby na nowo uregulować zobowiązanie kredytowe na korzystniejszych dla klientów warunkach _.

bETAZxjH

_ - W obliczu skali problemu także banki powinny wykazać się społeczną odpowiedzialnością i podjąć rokowania z osobami posiadającymi zobowiązania w szwajcarskiej walucie _ - wskazał.

Rzecznik PSL Krzysztof Kosiński powiedział, że ludowcy starają się _ poszukać racjonalnej ścieżki rozwiązania tego problemu _. _ To próba znalezienia właściwego rozwiązania, bez stosowania presji ustawodawstwa _ - wyjaśnił. Zapowiedział też, że na jutro zaplanowana jest konferencja prasowa PSL na ten temat.

Bury zaznaczył w apelu, że wielu polityków proponuje ustawowe rozwiązanie sytuacji osób mających zobowiązania we frankach przez przewalutowanie kredytów na złotówki po kursie z dnia udzielenia kredytu, a koszty takiej operacji miałyby ponieść banki.

Inni - podkreślił - kierują się na drogę sądową, próbując zmienić warunki zawartej umowy bądź ją unieważnić. Dodał, że trudna sytuacja osób zadłużonych we frankach _ nie jest jedynie polskim przypadkiem, bo analogiczne problemy mają obywatele innych państw _.

bETAZxjN

_ Przykładem kraju, który w sposób zdecydowany chciał pomóc poszkodowanym klientom banków są Węgry, ale tamtejszy sąd najwyższy pod koniec 2013 roku uznał kredyty w szwajcarskiej walucie za w pełni legalne, stwierdzając, iż klienci powinni być świadomi ryzyka kursowego _ - napisał szef klubu PSL.

Według niego takie _ pozostawienie obywateli bez pomocy państwa nie może zostać zaakceptowane ani przez polskiego ustawodawcę, ani przez polski wymiar sprawiedliwości _.

Bury zauważył też, że problem dotyczy około 700 tysięcy Polaków, którzy zaciągnęli kredyty bankowe we frankach, często młodych małżeństw z małymi dziećmi.

_ - Młodzi ludzie podejmując decyzje kredytowe dotyczące chociażby zakupu pierwszego własnego mieszkania, zbyt często byli stawiani w obliczu tylko chwilowo korzystnych propozycji bankowców proponujących kredyty we frankach. Brak wystarczającej świadomości ekonomicznej wykorzystywany przez finansistów nie może skazywać wszystkich tych ludzi na ciągłe problemy o charakterze ekonomicznym _ - przekonywał.

bETAZxjO

Dyrektor zespołu PR Związku Banków Polskich Przemysław Barbrich poinformował w środę PAP, że związek odniesie się do apelu.

W poniedziałek przed krakowskim sądem rozpoczął się proces kredytobiorcy przeciwko bankowi o stwierdzenie nieważności umowy kredytowej na mieszkanie we frankach szwajcarskich.

W pozwie Tomasz Sadlik podnosi, iż nie został prawidłowo poinformowany o ryzyku walutowym i wniósł o stwierdzenie nieważności umowy kredytowej, zasądzenie od pozwanego banku kosztów sądowych oraz wstrzymanie prowadzenia egzekucji bankowej z nieruchomości objętej kredytem i innych składników majątkowych do czasu zakończenia postępowania sądowego. Wniósł też o zwolnienie z opłat sądowych z powodu ciężkiej sytuacji finansowej.

Sadlik zainicjował także powstanie Stowarzyszenia na Rzecz Obrony Praw Konsumenta i Obywatela _ Pro Futuris _. Pod koniec listopada 2013 r. złożył w krakowskim sądzie wniosek o zarejestrowanie stowarzyszenia. Jak zapowiadał w poniedziałek w sądzie, przygotowywane są kolejne pozwy kredytobiorców przeciwko bankom w sprawie kredytów we frankach.

bETAZxjP

Po informacjach o wniesieniu pozwu rzecznik Raiffeisen Bank Polska Marcin Jedliński informował, powołując się na tajemnicę bankową, że wszyscy klienci, którzy mieli zamiar skorzystać i korzystali z kredytów walutowych, byli informowani przez bank o ryzyku walutowym, co znajduje potwierdzenie w dokumentacji kredytowej, a ostateczną decyzję o wyborze rodzaju kredytu i jego waluty zawsze podejmował klient.

Czytaj więcej w Money.pl

bETAZxki
wiadomości
wiadmomości
kraj
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)