Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

PSL wygrało proces wyborczy z Kaczyńskim

0
Podziel się

Żaden przedstawiciel PiS nie pojawił się na rozprawie w trybie wyborczym, w której PSL pozwało Jarosława Kaczyńskiego.

PSL wygrało proces wyborczy z Kaczyńskim
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bEihzqKZ

*Jarosław Kaczyński naruszył kodeks wyborczy - uznał sąd w Warszawie. Tym samym uznał, że pozew PSL przeciwko Jarosławowi Kaczyńskiemu jest zasadny. *

Rozprawa odbyła się w trybie wyborczym. Zdaniem ludowców, szef PiS powiedział, że posłowie PSL głosowali za legalizacją miękkich narkotyków. Sąd uznał, że wypowiedź prezesa PiS jest niezgodna z prawdą. *Prezes PiS odnosząc się do wyroku stwierdził, że warto zastanowić się _ nad sytuacją polskiego wymiaru sprawiedliwości _.* **

Aktualizacja 16:33

Ludowcy pozwali w trybie wyborczym Jarosława Kaczyńskiego za jego wypowiedź, w której mówił, że część posłów PSL opowiedziała się w głosowaniu za legalizacją miękkich narkotyków. Ani Kaczyński, ani żaden przedstawiciel PiS nie pojawił się na rozprawie.

bEihzqLb

Sędzia Andrzej Lipiński podkreślił w czasie posiedzenia, że lider PiS nie zajął merytorycznego stanowiska odnośnie wniosku PSL. Sąd uzasadniając orzeczenie zwrócił uwagę, że w polskim Sejmie nie było głosowania za tym, by narkotyki miękkie były w naszym kraju dostępne.

- _ Należy zgodzić się ze stanowiskiem wnioskodawcy, iż nie jest prawdą, że PSL, bądź część jego posłów, głosowało za tym, by narkotyki miękkie było w Polsce dostępne, gdyż w polskim Sejmie tego głosowania nie było _ - mówił sędzia.

Podkreślił, że wypowiedź szefa PiS dotyczy znowelizowanej na początku kwietnia ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, która przewiduje jedynie możliwość odstąpienia przez prokuratora od ścigania za posiadanie małej ilości narkotyków. Jak zauważył z całą pewnością celem tej ustawy nie było zwiększenie dostępności do narkotyków miękkich.

Sędzia Lipiński poinformował, że prezes PiS będzie musiał zamieścić w TVP Info sprostowanie oraz wpłaty 10 tys. zł na rzecz Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi w Laskach. Zakazał też rozpowszechniania nieprawdziwych informacji w tej sprawie.

bEihzqLh

POSŁUCHAJ WYROKU SĄDU:


Pełnomocnik Stronnictwa powiedział podczas rozprawy, że wypowiedź Kaczyńskiego zawiera w sobie nieprawdziwe informacje jakoby część posłów PSL miała głosować za tym, żeby miękkie narkotyki były dostępne.

Przeczytaj felieton dziennikarza Money.pl Ludowcy muszą się z tego wytłumaczyć

Miazga mówił dziennikarzom przed posiedzeniem sądu, że nowela w większości wypadków zaostrza odpowiedzialność karną za handel i posiadanie narkotyków, natomiast w niektórych przypadkach określonych w ustawie, związanych z posiadaniem niewielkiej ilości narkotyków, dopuszcza łagodniejsze potraktowanie osoby po raz pierwszy na tym przyłapanej. - _ Czyli ludzi głównie młodych i - powiedzmy - robiących to z głupoty _ - zaznaczył. Jak powiedział, w przypadku takich osób _ jest możliwość odstąpienia od wymierzenia kary, natomiast nie wiąże się to z legalizacją formy posiadania _.

bEihzqLi

Według pełnomocnika PSL, takie odstąpienie od wymierzenia kary jest stosowane w wielu wypadkach, kiedy mamy do czynienia z tzw. przypadkiem mniejszej wagi, czyli kiedy został naruszony przepis prawa, aczkolwiek to naruszenie jest tak niewielkie.

- _ Ustawy o dopuszczaniu legalizacji miękkich narkotyków nie było w Polsce _ - oświadczył Miazga.

bEihzqLj

Szef sztabu PSL Eugeniusz Grzeszczak mówił dziennikarzom w Sejmie, że wyrok sądu _ wyraźnie stwierdza, że (Kaczyński) posłużył się kłamstwem po to, by oszukać wyborców, po to by pozyskiwać głosy na wsi _.

Pytany, czy czuje satysfakcję, zaprzeczył: _ Nie w kategoriach satysfakcji należy tego rodzaju wyroki odbierać, po prostu prawda zwyciężyła _. - _ Nie można w polityce uciekać się do kłamstw, pomówień; żaden człowiek w stosunku do drugiego człowieka tego robić nie powinien, a tym bardziej polityk _ - dodał.

Z kolei Kaczyński, proszony w czwartek w Krakowie o komentarz do postanowienia sądu w swojej sprawie, powtórzył: _ nie będziemy prowadzili kampanii wyborczej w sądach _.

bEihzqLk

Odesłał też do wypowiedzi posła PSL Eugeniusza Kłopotka z dyskusji nad ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii. - _ Jeśliby państwo zechcieli, a na pewno będziemy tę wypowiedź rozpowszechniać, porównać ją z tym wyrokiem, to będą się państwo mogli zastanowić nad sytuacją polskiego wymiaru sprawiedliwości _ - powiedział dziennikarzom prezes PiS.

Eugeniusz Kłopotek (PSL) mówił w czasie debaty przed przyjęciem ustawy: _ Legalizacja, dopuszczenie posiadania nieznacznej ilości narkotyków zwiększy liczbę osób posiadających narkotyki. Po drugie nie wierzę w to, że podniesienie kary o dwa lata odstraszy dilerów. Naprawdę, nie mam sumienia głosować za taką ustawą _.

Poseł PiS Mariusz Kamiński mówił dziennikarzom, że fakty są jednoznaczne i żaden wyrok sądu tego nie zmieni, choć jego partia orzeczenie sądu szanuje. - _ PSL głosowało za ustawą dotyczącą przeciwdziałania narkomanii, nowelizacją, którą wprowadza możliwość odstąpienia od karania za posiadanie pewnej ilości narkotyków _ - podkreślił. Dodał, że za nowelą głosowało 16 posłów PSL.

Rzecznik klubu PO Paweł Olszewski powiedział, że PiS przyjął jako zasadę i jako podwaliny swojej kampanii wyborczej kłamstwo i manipulacje. - _ Po raz drugi zostało to już obnażone w tej kampanii _ - dodał.

Według Olszewskiego nie może być tak, że w kampanii wyborczej, kiedy wszystkie partie zabiegają o głosy, jedna z formacji politycznych buduje swój przekaz i swój kapitał na ewidentnych kłamstwach.

- _ Jest to absolutnie nie do zaakceptowania. Mam nadzieję, że po tym kolejnym wyroku, który jednoznacznie mówi, że PiS to kłamczuchy, politycy tej partii przeanalizują swoje podejście i będą dyskutowali na argumenty, a nie na kłamstwa i manipulacje _ - podkreślił.

Również szef sztabu SLD Stanisław Wziątek apelował, by nie prowadzić kampanii na sali sądowej. - _ Apeluję, by bez pieniactwa prowadzić kampanię wyborczą i aby ważyć słowa _ - powiedział.

Więcej o kampanii wyborczej PSL czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/99/t155491.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/chlopy;wyjechali;ze;wsi;i;zdziczeli;hofman;przeprasza;ale;,74,0,898634.html) Hofman obraża i przeprasza, ale... Rzecznik PiS uważa, że krytyka pod jego adresem miała przykryć konwencję partii.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/157/t97437.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/ten;kraj;to;raj;czyli;fedak;zelichowski;,54,0,897334.html) _ Ten kraj to raj _, czyli Fedak, Żelichowski... Stronnictwo zaprezentowało wyborczy wideoklip, w którym przy skocznych rytmach do głosowania na tę partię zachęcają jej członkowie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/105/t124009.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/felieton/artykul/te;plany;psl;sa;jak;mission;impossible,34,0,897058.html) Te plany PSL są jak _ Mission Impossible _ Pląsający poseł znów jest ważniejszy od gospodarki - pisze Bartłomiej Dwornik.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/5/t40965.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/w;wyborach;liczymy;na;11-12;procent;nie;15,90,0,897114.html) W wyborach liczymy na 11-12 procent, nie 15 Stanisław Żelichowski z PSL mówi jakie poparcie partia uzyska w wyborach.
bEihzqLC
wiadomości
wiadmomości
kraj
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)