Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PSL zmienia zdanie w sprawie ratowania strefy euro

0
Podziel się:

Polska słusznie przyłącza się do krajów, które nałożą na siebie nowe zasady
dyscypliny finansów publicznych
- uważa szef klubu PSL Jan Bury.

PSL zmienia zdanie w sprawie ratowania strefy euro
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Polska słusznie przyłącza się do krajów, które nałożą na siebie nowe zasady dyscypliny finansów publicznych - uważa szef klubu PSL Jan Bury. Odnosząc się do wyników szczytu UE ocenił, że spotkanie zakończyło się kompromisem.

Po całonocnych negocjacjach przywódcy UE zakończyli nad ranem rozmowy na szczycie bez porozumienia ws. zmiany traktatu UE. Zdecydowali, że nowe zasady dyscypliny finansów publicznych mają być wdrożone umową międzyrządową 17 państw Eurolandu oraz kilku innych, w tym Polski. Za brak kompromisu 27 państw UE obwiniany jest Londyn.

Bury ocenił, że przyłączanie się naszego kraju do tego projektu jest rozsądne. _ Wielka Brytania ma swoje powody, że chce się wyłączyć z tego paktu _ - podkreślił polityk.

_ - Oczekiwania były wielkie, ale trzeba zawsze zawrzeć jakiś kompromis. To jest właśnie ten kompromis, że będą te międzyrządowe umowy, natomiast najważniejsze jest jednak to, że jest zgoda, co do tego, żeby jednak zaostrzyć dyscyplinę finansową _ - powiedział Bury.

Jego zdaniem, lepiej byłoby, gdyby UE mówiła jednym głosem i na nowe zasady zgodziło się wszystkie 27 krajów, które należą do Wspólnoty. Fakt, że nie udało się dojść do porozumienia nazwał _ małym zgrzytem _.

Jak podkreślił, za łamanie zasad dotyczących zadłużenia, powinny być automatyczne sankcje. Zwrócił uwagę, że Polska jest przykładem kraju, który, przestrzegając zasad dotyczących dyscypliny finansowej, nie ma przynajmniej na razie problemów.

Bury przekonuje, że automatyczność sankcji dla nadmiernie zadłużających się jest konieczna. Argumentował, że pomoże to uniknąć sytuacji, w której jeden kraj przestrzega zasad, a inne tego nie robią, powodując problemy dla wszystkich. _ Jeśli ma być zasada solidarności, to jest też potrzebna zasada współodpowiedzialności _ - podkreślił polityk.

Pytany o pomysł wycofania się z euro i przywrócenia walut narodowych, przedstawiany przez prezesa stronnictwa Waldemara Pawlaka, Bury oświadczył, że to rozwiązanie mogłoby być stosowane, gdyby nie było innego wyjścia. _ To był pomysł awaryjny _ - powiedział polityk.

17 państw eurolandu oraz kilka innych, w tym Polska, zgodziły się na wdrożenie nowych zasad dyscypliny finansów publicznych (tzw. umowa fiskalna), w tym wprowadzenie automatycznych sankcji za łamanie dyscypliny budżetowej dla krajów łamiących limity deficytu i długu publicznego.

Na te zmiany naciskała kanclerz Niemiec Angela Merkel, by zapobiec w przyszłości powtórce kryzysu zadłużenia, który z Grecji rozprzestrzenił się na kolejne kraje eurolandu.

Ludowcy o ratowaniu strefy euro. Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/103/t86631.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/pawlak;nie;nalezy;sie;spieszyc;z;wprowadzeniem;euro,132,0,954244.html) "Mielibyśmy przechlapane"- gdybyśmy byli w... Wicepremier Waldemar Pawlak stwierdził, że Słowacja weszła do strefy euro przy bardzo mocnej słowackiej koronie i teraz ma duży kłopot z konkurencyjnością.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/156/t97436.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/psl;chce;powrotu;do;walut;narodowych;politycy;po;w;szoku,155,0,982683.html) PSL ma receptę na kryzys euro. PO w szoku - _ Może warto nadać euro charakter waluty rozliczeniowej w całej UE _- mówi szef PSL Waldemar Pawlak na kilka dni przed szczytem Unii. Politycy PO są zaskoczeni. - _ Rozbicie strefy euro to katastrofa gospodarcza _ - uważają.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)