Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

"Putin chce podzielić Unię". Jedzie do Austrii rozmawiać o gazie

0
Podziel się

Wizyta Władimira Putina w Austrii potwierdzeniem braki jedności Unii Europejskiej?

"Putin chce podzielić Unię". Jedzie do Austrii rozmawiać o gazie
(kremlin.ru/CC/Wikipedia)
bDXTZHSd

Odbywa się ona w momencie, gdy Unia próbuje stworzyć wspólny front w sprawie kryzysu ukraińskiego, wywiera presję na Moskwę i grozi zaostrzeniem sankcji.

Rosyjski prezydent będzie rozmawiać w Wiedniu na temat budowy Gazociągu Południowego, który ma tłoczyć błękitne paliwo do Europy z pominięciem Ukrainy i do którego zastrzeżenia ma Komisja Europejska.

Cel tej wizyty i zbieżność jej w czasie z kryzysem ukraińskim rodzi pytania o jedność Unii Europejskiej.

bDXTZHSf

- „Putin chce podzielić Unię, to nic nowego” - skomentował minister spraw zagranicznych Szwecji Carl Bildt. Według niego dialog Brukseli z Moskwą powinien być kontynuowany, ale w ramach unijnych instytucji, a nie indywidualnie, przez europejskie stolice.

- „Jedność Unii Europejskiej pomoże nam przejść przez kryzys ukraiński, jeśli jej nie będzie, znajdziemy się w trudnej sytuacji” - podkreślił szef szwedzkiej dyplomacji.

Unia Europejska z problemami budowała tę jedność kiedy na Ukrainie dochodziło do eskalacji konfliktu, gdy rozmowy dotyczyły nałożenia sankcji na Moskwę.

Dobre kontakty gospodarcze niektórych unijnych krajów z Rosją przeszkadzały w podejmowaniu stanowczych decyzji, w tym w nałożeniu sankcji ekonomicznych.

bDXTZHSl
Czytaj więcej w Money.pl
Jest decyzja w sprawie dostaw gazu na Ukrainę Trójstronne rozmowy pomiędzy Ukrainą, Rosją i Komisją Europejską w sprawie cen rosyjskiego surowca i spłaty długu przez Kijów zostaną jednak wznowione.
Niezależność energetyczna? "To głupota" Polską koncepcję unii energetycznej promuje premier Donald Tusk. Jej celem są wspólne zakupy gazu dla państw UE.
Barroso do Putina: "To obowiązek Gazpromu" - _ Dopóki trwają rozmowy Komisji Europejskiej z Rosją i Ukrainą, przepływ gazu nie powinien zostać przerwany _ - pisze w liście do Władimira Putina szef KE Jose Manuel Barroso.
Rosja pożyczy Węgrom 10 mld na reaktory Tamtejsza opozycja już zwraca uwagę na niejasności wokół porozumienia.
bDXTZHSG
wiadomości
KOMENTARZE
(0)