Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Putin i Łukaszenka o współpracy gospodarczej

0
Podziel się:

Według służby prasowej Kremla prezydenci rozmawiali też o współdziałaniu Rosji i Białorusi w ramach Unii Celnej oraz Wspólnej Przestrzeni Gospodarczej, dwóch struktur integracyjnych, które kraje te tworzą razem z Kazachstanem.

Putin i Łukaszenka o współpracy gospodarczej
(AP/FOTOLINK/East News)

Problemy dwustronnej współpracy gospodarczej, w tym budowa elektrowni atomowej w Ostrowcu w obwodzie grodzieńskim, były w sobotę głównym tematem rozmów prezydentów Rosji i Białorusi Władimira Putina i Alaksandra Łukaszenki w Soczi, nad Morzem Czarnym.

Według służby prasowej Kremla prezydenci rozmawiali też o współdziałaniu Rosji i Białorusi w ramach Unii Celnej oraz Wspólnej Przestrzeni Gospodarczej, dwóch struktur integracyjnych, które kraje te tworzą razem z Kazachstanem.

Z kolei agencja RIA-Nowosti podała, że rozmawiano także o sytuacji z nielegalnymi imigrantami na granicy Związku Białorusi i Rosji z Polską i Litwą oraz że temat ten poruszył Łukaszenka. - _ Chciałbym poinformować pana również o sytuacji na naszej wspólnej granicy. Z punktu widzenia migracji nie jest ona, niestety, pomyślna _ - przytoczyła rosyjska agencja słowa białoruskiego prezydenta.

Jak przekazała RIA-Nowosti, Łukaszenka sprecyzował, że chodzi o migrację przez terytorium Rosji i Białorusi na Zachód. _ Nastąpił silny wzrost migracji. Nie wiadomo, jakie są tego przyczyny _ - oświadczył prezydent Białorusi.

Inne szczegóły spotkania nie są znane. Kremlowska służba prasowa podała jedynie, że dwaj przywódcy z zadowoleniem odnotowali, iż obroty handlowe między Rosją i Białorusią dynamicznie rosną.

W 2011 roku ich wartość wyniosła rekordowe 38,6 mld dolarów, tj. o 37,7 proc. więcej niż w 2010 roku. W 2012 roku dynamika wzrostowa się utrzymuje. W pierwszych siedmiu miesiącach wartość rosyjsko-białoruskiej wymiany handlowej osiągnęła 26,15 mld USD, tj. o 18,9 proc. więcej niż w porównywalnym okresie 2011 roku.

W lutym Rosja przyznała Białorusi kredyt wysokości 10 mld dolarów na budowę elektrowni atomowej w Ostrowcu.

Strony dyskutują też o wspólnych projektach m.in. w branży samochodów ciężarowych i maszyn rolniczych, w tym o utworzeniu rosyjsko-białoruskiego holdingu Rosbieławto na bazie aktywów rosyjskiego Kamazu i białoruskiego MAZ-u.

W czwartek białoruski Państwowy Komitet Graniczny poinformował o wykryciu obozu nielegalnych imigrantów w pobliży styku granic Białorusi, Polski i Litwy. W obozie znajdowało się 36 obywateli Wietnamu w wieku około 30 lat. Nie mieli ze sobą ani pieniędzy, ani dokumentów potwierdzających ich tożsamość. W ich zatrzymaniu uczestniczyła policja obwodu grodzieńskiego.

Ustalono, że imigranci wjechali na Białoruś nielegalnie autobusem od strony Rosji i w chwili zatrzymania szykowali się do kolejnego przekroczenia granicy. Jak podał Państwowy Komitet Graniczny, ich obóz znajdował się 6 km od granicy Unii Europejskiej.

Czytaj więcej w Money.pl
Tam Sikorski ma dużo "spraw do załatwienia" Dodał, że kontakty polityczne z sąsiadem są rzeczą normalną, a efekty jego ostatniej wizyty wskazują na potrzebę intensyfikacji wzajemnych relacji.
Putin poluje na czarownice? Zabrali mandat... Duma Państwowa, niższa izba rosyjskiego parlamentu, pozbawiła mandatu poselskiego parlamentarzystę opozycyjnej partii Sprawiedliwa Rosja Giennadija Gudkowa.
Putin upomina przywódców arabskich Zwrócił uwagę, że _ doszło do zabójstwa dyplomatów, których chronią konwencje międzynarodowe, których życia i zdrowia broni prawo międzynarodowe _.
wiadmomości
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)