Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jerzy Malczyk
|

Putin jedzie do Merkel walczyć o energetyczne interesy

0
Podziel się:

Prezydent zabiega o nieograniczony dostęp do rynku Europy dla koncernów z Rosji.

Putin jedzie do Merkel walczyć o energetyczne interesy
(PAP/ITAR-TASS)

Prezydent Rosji będzie zabiegać o zapewnienie koncernom z Rosji nieograniczonego dostępu do rynku energetycznego Europy - informuje Dmitrij Pieskow, rzecznik Kremla.

Zapowiedział też, że Putin będzie chciał uzyskać wyjaśnienia dotyczące regulacji mających chronić europejski rynek energetyczny, które przygotowuje Komisja Europejska.

Władimir Putin jutro udaje się do Wiesbaden, gdzie następnego dnia razem z kanclerz Angelą Merkel będzie współprzewodniczyć dorocznym rosyjsko-niemieckim konsultacjom międzyrządowym.

Wizytę w stolicy Hesji rosyjski prezydent rozpocznie od nieformalnych rozmów z Merkel. Będzie to już piąte spotkanie Putina z szefową niemieckiego rządu w tym roku. Oczekuje się, że jednym z głównych tematów ich rozmów będą tradycyjnie problemy współpracy w sferze energetyki.

ZOBACZ TAKŻE:

Wizyta prezydenta Kaczyńskiego dobrze przyjęta przez niemiecką prasę W poniedziałkowych konsultacjach międzyrządowych - już dziewiątym takim rosyjsko-niemieckim forum - prezydentowi towarzyszyć będzie ponad połowa rządu, w tym szefowie resortów spraw zagranicznych, obrony, spraw wewnętrznych, finansów, rozwoju gospodarczego i handlu, przemysłu i energetyki, transportu, rozwoju regionalnego, edukacji i nauki oraz sprawiedliwości.

Rzecznik MSZ Rosji Michaił Kamynin poinformował, że strony przeanalizują stan swoich stosunków we wszystkich sferach, łącznie ze współpracą na arenie międzynarodowej.

"W centrum uwagi znajdą się problemy stabilności strategicznej w świetle planów rozmieszczenia elementów tarczy antyrakietowej USA w Europie, sytuacja wokół traktatu o ograniczeniu sił konwencjonalnych w Europie (CFE), kwestie rozbrojenia i nierozprzestrzeniania broni masowego rażenia, w tym irańskie dossier nuklearne, zagadnienia globalnego i europejskiego bezpieczeństwa energetycznego, uregulowanie konfliktów regionalnych oraz sytuacja na Bliskim Wschodzie, Bałkanach, w Afganistanie i Iraku" - oświadczył Kamynin.

W przeddzień wizyty Putina w Niemczech zainaugurowano regularne towarowe połączenie promowe między niemieckim portem Sassnitz- Mukran, na Rugii, z rosyjskim Bałtijskiem (d. Pilawą), w obwodzie kaliningradzkim.

Komentatorzy w Moskwie zwracają uwagę, że o ile rosyjsko- niemieckie partnerstwo gospodarcze rozwija się dynamicznie - w pierwszej połowie 2007 roku obroty handlowe wzrosły o 13,5 proc. wobec pierwszego półrocza 2006 i wyniosły 22,7 mld dolarów - o tyle w sprawach politycznych pojawiają się problemy. Różnice zdań dotyczą tak oceny sytuacji w Rosji, jak i zagadnień międzynarodowych, na przykład statusu Kosowa.

W Moskwie zwraca się też uwagę, że rozmowy w Wiesbaden będą się toczyć na tle niedawnej wizyty prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego w Rosji, która pokazała, iż oba kraje będą raczej starać się unikać polemiki i poszukiwać punktów stycznych w trudnych sprawach.

Putin i Merkel wezmą także udział w siódmym rosyjsko-niemieckim forum dyskusyjnym "Dialog Petersburski".

Równolegle w Berlinie zbierze się rosyjsko-niemiecki panel poświęcony problemom bezpieczeństwa, w którym uczestniczyć będą wysocy rangą wojskowi.

Struktura ta została powołana do życia w 2001 roku z inicjatywy prezydenta Rosji i ówczesnego kanclerza Niemiec Gerharda Schroedera. W pracach tego forum uczestniczą znani politycy, politolodzy, dziennikarze, aktywiści organizacji pozarządowych, twórcy kultury i naukowcy. Tematem tegorocznego spotkania jest wkład Rosji i Niemiec w jedność Europy.

Równolegle z sesją "Dialogu Petersburskiego" w Wiesbaden odbędzie się pierwsza rosyjsko-niemiecka konferencja na temat wykorzystania zasobów surowcowych, w której wezmą udział przedstawiciele wielkich koncernów z obu państw, w tym rosyjskiego Gazpromu oraz niemieckich VNG, Commerzbank, ThyssenKrupp Steel i Knauf Gips.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)