Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jacek Lepiarz
|

Putin: Kto przeciw gazociągowi, ten wbrew Rosji wspiera USA

0
Podziel się:

Krytyka Rosji w związku z dostawami gazu dla Ukrainy oraz budową Gazociągu Północnego to histeria, której celem jest zagwarantowanie gospodarczych i politycznych interesów Stanów Zjednoczonych w Europie - uznał Władimir Putin, prezydent Rosji.

Putin: Kto przeciw gazociągowi, ten wbrew Rosji wspiera USA
(PAP/ITAR TASS)

Krytyka Rosji w związku z dostawami gazu dla Ukrainy oraz budową Gazociągu Północnego to histeria, której celem jest zagwarantowanie gospodarczych i politycznych interesów Stanów Zjednoczonych w Europie - uznał *Władimir Putin, prezydent Rosji. *

Taką opinię wyraził tuż przed rozpoczęciem szczytu G-8, który jutro rozpoczyna się w Petersburgu. Wypowiedź ta padła w wywiadzie dlaniemieckiej telewizji ZDF.

Zdaniem Putina, Ameryka rozwija szczególne kontakty z Ukrainą i innymi krajami Europy Wschodniej i wspiera tam "pewne siły". Jedną z form tego wsparcia były dostawy taniej energii z Rosji.

"Gdy ktoś wspiera jakieś polityczne siły, musi za to sam zapłacić" - podkreśla prezydent Rosji.

Putin zarzucił krajom zachodnioeuropejskim, że krytykując Gazociąg Północny działają "wbrew własnym interesom". "Dlaczego Niemcy mają pozostawać zależne od tranzytu gazu przez Ukrainę, Białoruś czy Polskę, kraje które mają własne interesy?" - pytał prezydent.

Jego zdaniem, różnorodność linii przesyłowych jest w interesie zachodnich konsumentów.

Magistralę przez Morze Północne buduje rosyjski Gazprom oraz jego niemieccy partnerzy BASF i E.ON-Ruhrgas. Pierwsze dostawy gazu z Rosji do Niemiec mają popłynąć tą trasą w 2010 r.

Pytany o przestrzeganie praw człowieka w Rosji, Putin odparł: "Proszę nie martwić się o rozwój demokracji w Rosji". Jego zdaniem rosyjskie przepisy regulujące działalność organizacji pozarządowych tylko nieznacznie różnią się od przepisów niemieckich. Wytknął Niemcom ograniczenie możliwości blokowania przez wyższą izbę parlamentarną Bundesrat ustaw uchwalanych przez Bundestag.

Putin określił kanclerz Niemiec Angelę Merkel jako "dobrą, przyjemną partnerkę". Podkreślił jej dobrą znajomość Rosji oraz posiadanie własnego punktu widzenia na sytuację w jego kraju. Powiedział, że nie ma pretensji o to, że spotkała się podczas wizyty w Rosji z działaczami praw człowieka. Putin był bardzo zaprzyjaźniony z poprzednikiem Merkel, Gerhardem Schroederem.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)