Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Putin nie wyklucza "kroków protekcyjnych" Unii Celnej wobec Ukrainy

0
Podziel się:

Zapowiedział też, że w przyszłym tygodniu na konsultacje dotyczące problemów związanych ze zbliżeniem między Ukrainą i UE do Moskwy przyjedzie ukraińska delegacja rządowa.

Putin nie wyklucza "kroków protekcyjnych" Unii Celnej wobec Ukrainy
(AP/FOTOLINK/East News)
bFftOmut

Prezydent Rosji Władimir Putin ostrzegł dziś, że Unia Celna (UC), którą jego kraj tworzy z Białorusią i Kazachstanem, może podjąć kroki protekcyjne, jeśli Ukraina podpisze z Unią Europejską umowę o stowarzyszeniu.

Putin zapowiedział też, że w przyszłym tygodniu na konsultacje dotyczące problemów związanych ze zbliżeniem między Ukrainą i UE do Moskwy przyjedzie ukraińska delegacja rządowa.

_ - Jeśli nasi sąsiedzi pójdą na istotną liberalizację reżimu celnego z Unią Europejską, to na rynek Ukrainy nieuchronnie popłyną towary o dobrej jakości i cenie. Spowoduje to, że towary produkcji ukraińskiej będą wypierane z ukraińskiego rynku. Wówczas państwa Unii Celnej będą musiały pomyśleć o krokach protekcyjnych _ - oświadczył gospodarz Kremla w Rostowie nad Donem, gdzie uczestniczył w naradzie poświęconej rozwojowi rosyjskiej branży śmigłowcowej.

bFftOmuv

Putin poinformował, że uzgodnił z prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem, że w przyszłym tygodniu odbędą się dodatkowe konsultacje rosyjsko-ukraińskie. - _ Do Moskwy przyjadą nasi koledzy z Ukrainy, którzy na szczeblu międzyrządowym jeszcze raz przeanalizują wszystkie potencjalne zagrożenia z tym związane stowarzyszeniem Ukrainy z UE _ - przekazał prezydent.

Oczekuje się, że podpisanie umowy stowarzyszeniowej między Ukrainą a UE nastąpi w listopadzie w Wilnie, podczas szczytu Partnerstwa Wschodniego. Porozumienie przewiduje m.in. utworzenie strefy wolnego handlu. Konsekwencją tego będzie zniesienie ceł na 99 proc. towarów w ukraińsko-unijnym handlu.

Obecnie taki reżim handlu funkcjonuje między Ukrainą i Rosją. Ukraińskie towary - za wyjątkiem białego cukru - wwożone są do Federacji Rosyjskiej bez cła. Jeśli strona rosyjska wycofa się z ustaleń o wolnym handlu z Ukrainą, przed czym ostrzegł już doradca Putina ds. gospodarczych Siergiej Głazjew, to ukraińskie towary zostaną obłożone cłem porównywalnym do tego, które obowiązuje inne kraje należące do Światowej Organizacji Handlu (WTO).

Kreml od dłuższego czasu próbuje zmusić Ukrainę do wejścia do Unii Celnej i Jednolitego Obszaru Gospodarczego (JOG), drugiej struktury, którą Rosja tworzy z Białorusią i Kazachstanem. 1 stycznia 2015 roku na bazie UC i JOG ma powstać Eurazjatycka Unia Gospodarcza - wspólnota, która w zamyśle Kremla będzie wzorowana na Unii Europejskiej. Rosja liczy, że przystąpi do niej również Ukraina, ale ta konsekwentnie zabiega o integrację z UE.

bFftOmuB

14 sierpnia Federalna Służba Celna Rosji już zaostrzyła na tydzień kontrolę wszystkich towarów z Ukrainy, co znacznie wydłużyło czas odpraw na granicy. W Kijowie restrykcje Moskwy uznano za karę za integrację Ukrainy z UE.

Głazjew przyznał później, że zaostrzenie przez stronę rosyjską kontroli towarów z Ukrainy miało zniechęcić Kijów do podpisania umowy o stowarzyszeniu z UE. Doradca Putina przestrzegł też Ukrainę przed tym - jak to ujął - _ samobójczym krokiem _.

Czytaj więcej w Money.pl
Firmy w Rosji szykują się do wojny handlowej Jeśli Kijów podpisze porozumienie o stowarzyszeniu z Unią Europejską, to Moskwa może uchylić przepisy o wolnym handlu z Ukrainą.
Rosja zmaga się z rekordową powodzią Do budowy wałów przeciwpowodziowych w Chabarowsku zaangażowano ponad pół tysiąca żołnierzy oraz ochotników.
Wojna handlowa między Rosją a Ukrainą trwa? Premier Ukrainy Mykoła Azarow zaapelował do państw Unii Celnej - Rosji, Białorusi i Kazachstanu - do stosowania sprawiedliwych zasad w handlu z jego krajem.
bFftOmuW
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)