Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

"Putin pilnuje interesów naftowych"

0
Podziel się:

Premier Rosji pojawił się na 100. sesji Międzynarodowej Organizacji Pracy w Genewie.

"Putin pilnuje interesów naftowych"
(PAP/EPA)

Premier Rosji Władimir Putin pojawił się na 100. sesji Międzynarodowej Organizacji Pracy w Genewie.

Zdaniem tygodnika _ Le Point _, w Szwajcarii Putin nie interesował się sprawami pracy, lecz pilnował interesów rosyjskich firm naftowych.

75 proc. ropy naftowej eksportowanej z Rosji przechodzi przez Genewę, którą _ Le Point _ nazywa w swym artykule _ stolicą rosyjskiej ropy _.

Wprawdzie Putin poinformował na sesji MOP, że Rosja postawiła przed sobą _ ambitny cel _ - w ciągu najbliższego 10-lecia stanie się jedną z pięciu największych gospodarek świata, ale zdaniem paryskiego tygodnika głównym powodem jego przyjazdu nie był wystę na konferencji poświęconej pracy, lecz zainteresowanie kondycją licznych rosyjskich firm naftowych, które zainstalowały się w Genewie.

Zobacz także: Zobacz wystąpienie Putina na sesji MOP w Genewie:

Znana ze swych banków, Genewa jest również wielkim _ placem targowym _, na którym handluje się surowcami na skale globalną - pisze _ Le Point _. 400 spółek handlowych osiąga tam roczne obroty rzędu 800 mld franków szwajcarskich (675 mld euro). Kreml interesują oczywiście najbardziej rosyjskie interesy naftowe reprezentowane w Genewie przez Gunvor (zarejestrowana w Amsterdamie spółka będąca ważnym dostawcą rosyjskiej ropy), Rosneft(największa rosyjska kompania wydobywcza i rafineryjna), TNK-BP (trzeci największy producent ropy w Rosji) i Łukoil (druga pod względem wielkości firma naftowa).

Mimo wyartykułowanych w Genewie aspiracji Putina, dotyczących przyszłości gospodarczej jego kraju, fundamentem rosyjskiej gospodarki pozostają surowce energetyczne.

Bank Światowy poinformował 8 czerwca, że Rosji od czasu dojścia Putina do władzy w 2000 roku nie udało się zdywersyfikować i unowocześnić eksportu i jeśli nie ograniczy udziału państwa w gospodarce, ta tendencja nie zmieni się.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/45/t75821.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rosja;wstrzymuje;eksport;ropy;bo;ma;jej;malo,214,0,819414.html) Rosja wstrzymuje eksport ropy, bo ma jej mało To efekt interwencji Putina, która obniżyła ceny surowca na krajowym rynku.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/63/t129599.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rosyjsko-bialoruski;spor;o;rope;wciaz;trwa,185,0,757433.html) Rosyjsko-białoruski spór o ropę wciaż trwa Premierzy Rosji i Białorusi obiecują porozumienie w najbliższych dniach.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/17/t79377.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/surowce/wiadomosci/artykul/ropa;nieznacznie;tanieje;w;nowym;jorku,248,0,848632.html) Ropa nieznacznie tanieje w Nowym Jorku Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na lipiec, tanieje rano czasu europejskiego na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku o 6 centów do 101,87 USD.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)