Notowania

rządy władimira putina
03.06.2012 20:30

Putin spotka się z Ahmadineżadem i Karzajem

Kontakt z Ahmadineżadem pozwoli Putinowi osobiście zorientować się, jak Teheran odbiera wzrost napięć wokół swego programu nuklearnego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

Prezydent Rosji Władimir Putin spotka się w Pekinie na marginesie szczytu Szanghajskiej Organizacji Współpracy (SzOW) z prezydentami: Iranu i Afganistanu, Mahmudem Ahmadineżadem i Hamidem Karzajem - poinformował Jurij Uszakow.

Uszakow, doradca Putina ds. polityki zagranicznej, powiedział na briefingu, że prezydent ma zamiar aktywnie wykorzystać _ wielostronny format _ spotkania w Pekinie, by odbyć _ dwa bardzo ważne spotkania z naprawdę ważnymi ludźmi _. Putin w dniach 6-7 czerwca złoży oficjalną wizytę w Pekinie i weźmie udział w szczycie SzOW.

Kontakt z Ahmadineżadem pozwoli Putinowi osobiście zorientować się, jak Teheran odbiera wzrost napięć wokół swego programu nuklearnego, co ma szczególne znaczenie wobec planowanych rozmów w tej sprawie w Moskwie - powiedział przedstawiciel Kremla. Po majowych rozmowach w Bagdadzie tzw. szóstki i Iranu, które nie przyniosły postępu w sporze na temat kontrowersyjnego programu nuklearnego Teheranu, strony uzgodniły, że do kolejnej ich tury dojdzie w Moskwie 18-19 czerwca.

Uszakow podkreślił, że Moskwa będzie jeszcze usilniej obstawać przy pomyśle, że Iranowi należy przyznać prawo do rozwijania - pod ścisłą kontrolą Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) - energetyki nuklearnej w celu pokojowego jej wykorzystania. Rosja - jak powiedział Uszakow - będzie też podkreślać konieczność trzymania się założenia, że wszelkie kwestie związane z irański programem nuklearnym muszą być rozwiązywane środkami polityczno-dyplomatycznymi.

Prezydent Rosji ma się też spotkać przy okazji szczytu SzOW z prezydentem Karzajem. Uszakow wspomniał, że Afganistan jest gotów aktywnie włączyć się do działań tej organizacji, a Rosja popiera zabiegi o przyznanie Kabulowi statusu obserwatora w SzOW. Prezydenci mają omówić sprawy bezpieczeństwa w Afganistanie i walki z narkotykami.

SzOW jest organizacją regionalną grupującą Rosję, Chiny, Kazachstan, Uzbekistan, Tadżykistan i Kirgistan. Na prawach obserwatorów w jej pracach uczestniczą też Iran, Indie, Pakistan i Mongolia. W zamyśle jej animatorów SzOW ma być przeciwwagą dla wpływów USA w Azji Środkowej.

Czytaj więcej w Money.pl
Putin przyjmuje gości. Po co zjeżdżają do Rosji? Spotkanie rozpocznie się od nieoficjalnych rozmów przy kolacji. Oficjalna część szczytu odbędzie się jutro.
Mogą protestować. Ale nie przeciw Putinowi Akcję protestacyjną "O uczciwe wybory" zorganizowali w centrum rosyjskiej stolicy działacze Innej Rosji.
Debiut Hollande'a: Francois możesz zdjąć krawat Czy na spotkaniu liderów mocarstw w Camp David uda się znaleźć sposób na kryzys?
Tagi: rządy władimira putina, władimir putin, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz