Notowania

majdan
05.02.2014 08:29

Putin spotka się z Janukowyczem w Soczi

Jak poinformowały służby prasowe Kremla - nie ustalono jeszcze formuły spotkania, ale na pewno do niego dojdzie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)
Putin podczas spotkania z Janukowyczem w Moskwie

W najbliższy piątek, w Soczi spotkają się prezydenci Rosji i Ukrainy: Władimir Putin i Wiktor Janukowycz. Jak poinformowały służby prasowe Kremla - nie ustalono jeszcze formuły spotkania, ale na pewno do niego dojdzie. Tymczasem dyplomaci wyrażają solidarność z uczestnikami protestów na Majdanie, gdzie między innymi trwa szkolenie z obrony dla kobiet.

aktualizacja 09:59

Dyplomaci solidaryzują się z Majdanem

Grupa ukraińskich dyplomatów wyraziła solidarność z uczestnikami protestów antyrządowych, które trwają w ich kraju od listopada i wypowiedziała się przeciwko stosowaniu przemocy i represji wobec demonstrantów.

Dyplomaci przyłączyli się do ogólnokrajowej akcji _ Nie bój się! Jesteś Ukraińcem! _.

_ - My, ukraińscy dyplomaci (...) wyrażamy solidarność z tymi, którzy na Majdanach całego kraju walczą o przyszłość Ukrainy. Domagamy się pokojowego uregulowania konfliktu, opowiadamy się za efektywnymi negocjacjami między jego uczestnikami, obiektywnego informowania o nim społeczeństwa, oraz występujemy przeciwko przemocy i represjom _ - czytamy.

Podpisani pod listem opowiedzieli się za integracją europejską Ukrainy, oraz zwrócili uwagę na konieczność demokratyzacji kraju. _ Chcemy być dumni z naszej ojczyzny, reprezentując ją poza granicami _ - napisali.

Pod odezwą podpisy złożyło ponad 30 dyplomatów. Listę otwiera Andrij Deszczycia, były ambasador Ukrainy w Finlandii, który pracował wcześniej także w Polsce. Są na niej także inni ukraińscy dyplomaci z placówek w Polsce, Niemczech, Finlandii, Stanach Zjednoczonych i Chorwacji.

Nie jest jasne, jak na tę akcję zareagowało kierownictwo ukraińskiego MSZ. _ Zobaczymy, jaka będzie odpowiedź, jednak nam zależy na tym, by bronić integralności państwa, oraz każdego Ukraińca, który robi o wiele więcej niż my, stojąc od dwóch miesięcy na Majdanie _ - powiedział jeden z sygnatariuszy listu.

Protesty na Ukrainie wybuchły 21 listopada, gdy rząd ogłosił, że wstrzymuje przygotowania do podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE. Następnie, po użyciu przez milicję siły wobec demonstrantów, przerodziły się one w akcje wymierzone w ekipę prezydenta Wiktora Janukowycza.

Kobiety na Majdanie. Mają szkolenia z obrony

W zajętym przez antyrządowych demonstrantów Domu Ukraińskim w Kijowie przeprowadzono szkolenie z technik samoobrony dla kobiet, które dołączą do ochotniczej służby ochrony. Kobiety będą pełnić wartę na barykadach.

Służba ochrony stworzona przez manifestantów liczy - jak twierdzą jej członkowie - kilka tysięcy ludzi. Jej głównym zadaniem jest obrona okalających Majdan Niepodległości barykad zbudowanych z worków wypełnionych lodem i śniegiem. Do tej pory w skład ochrony wchodzili wyłącznie mężczyźni.

Podczas szkolenia przeprowadzonego w Ukraińskim Domu ochotniczki uczono technik samoobrony. Kobiety trenowały też posługiwanie się dużymi drewnianymi tarczami w wypadku ewentualnego ataku oddziałów milicji.

Noc z wtorku na środę minęła spokojnie. Podobnie jak w poprzednich dniach przy ul. Hruszewskiego - gdzie oddziały milicji zagradzają drogę do dzielnicy rządowej - demonstranci, na zamontowanym na barykadzie ekranie, wyświetlali reportaże o korupcji. Musiało je oglądać kilkudziesięciu milicjantów.

Spokojnie było w nocy również na Majdanie Niepodległości, na którym znajdowało się kilka tysięcy ludzi. Większość z nich spała w namiotach, zajętym budynku związków zawodowych lub grzała się przy ogniu rozpalonym w beczkach.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: majdan, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa, pap
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz