Notowania

łukaszenka
01.06.2012 13:27

Putin to "balsam dla duszy" Łukaszenki

Analitycy komentują niedawną wizytę rosyjskiego prezydenta w Mińsku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(RIA Novosti/EAST NEWS)

O _ podarunkach _ prezydenta Rosji Władimira Putina i _ balsamie dla duszy _ prezydenta Białorusi Alaksandra Łukaszenki piszą białoruscy analitycy, komentując wizytę Putina w Mińsku. Prasa oficjalna określa rosyjskiego przywódcę jako _ drogiego gościa _.

_ Alaksandr Łukaszenka otrzymał carską porcję balsamu dla duszy. Wizytę Władimira Putina w Mińsku uwieńczyła kaskada ckliwo-radosnej retoryki na temat strategicznego partnerstwa i euroazjatyckiej integracji _ - pisze w niezależnej gazecie internetowej _ Biełorusskije Nowosti _ politolog Alaksandr Kłaskouski.

Jak podkreśla, _ bogaty gość _ pomógł Białorusi także materialnie, informując o decyzji przyznania Mińskowi trzeciej transzy kredytu stabilizacyjnego w wysokości 440 mln dolarów z Funduszu Antykryzysowego Euroazjatyckiej Wspólnoty Gospodarczej.

Ponadto szef państwowej korporacji zarządzającej energetyką atomową w Rosji, Rosatom, Siergiej Kirijenko powiadomił, że podjęto decyzję o przekazaniu na budowę elektrowni atomowej na Białorusi pierwszych pieniędzy w kwocie 204 mln dolarów. Na początku lutego Białoruś i Rosja zawarły umowę o przyznaniu Białorusi kredytu wysokości 10 mld USD na budowę elektrowni atomowej w Ostrowcu w obwodzie grodzieńskim.

Kłaskouski przypomina, że warunkiem przyznania Białorusi w 2011 roku 3 mld dolarów kredytu z Funduszu Antykryzysowego Euroazjatyckiej Wspólnoty Gospodarczej było sprywatyzowanie w ciągu trzech lat pewnej liczby firm i uzyskanie co najmniej 7,5 mld USD.

_ Przy tym szczególnych sukcesów na tej niwie strona rosyjska po dziś dzień nie osiągnęła. Krótko mówiąc, znów dostaliśmy coś awansem, znów nam pobłażają _ - podkreśla analityk.

Niezależny politolog Jury Drakachrust też uważa, że Putin był hojny. _ Liczby bonusów i korzyści otrzymanych ostatniej nocy wiosny 2012 roku nie przewyższa chyba nawet "złoty deszcz" z końca zeszłego roku, kiedy Białoruś dostała bezprecedensowe zniżki na gaz i ropę. Co prawda pieniędzy dostaliśmy wtedy więcej, ale nie tylko one dają szczęście _ - cytuje Drakachrusta Radio Swaboda.

Zdaniem Kłaskouskiego szczodrość Putina wobec Białorusi wynika stąd, że nie chciał on psuć atmosfery swojej pierwszej oficjalnej wizyty zagranicznej po powrocie na Kreml, a poza tym Białoruś nadal lojalnie wspiera projekt euroazjatyckiej integracji, którą Putin nazywał swoim priorytetem.

Analitycy przypuszczają, że po fanfarach obwieszczających sukces wizyty nastąpią jednak mniej przyjemne dni w dwustronnych stosunkach, gdyż Moskwa zacznie naciskać na Mińsk.

Kreml przyjmie postawę _ stopniowego przymuszania Mińska do wypełnienia zobowiązań podjętych w ramach projektów euroazjatyckich, do prywatyzacji na rzecz firm rosyjskich _ - uważa ekspert klubu dyskusyjnego Klub Liberalny Jauhen Prejhierman.

Organ prasowy administracji prezydenta _ SB. Biełaruś Siegodnia _ poświęcony wizycie Putina artykuł na pierwszej stronie tytułuje natomiast _ Serdeczna wizyta w Mińsku _. Pisze w nim m.in. o tym, że _ prezydent Łukaszenka i cały nasz naród serdecznie wita drogiego gościa na białoruskiej ziemi _, a także o _ historycznej logice, która jak gwiazda przewodnia przez wieki prowadziła nasze narody wspólnymi drogami, na których słupami milowymi były niezmiennie Zaufanie, Przyjaźń i Wspólnota Losów _. Te ostatnie słowa gazeta wyróżniła czerwonym drukiem.

Kłaskouski przypomina, że przed wizytą Putina na Białorusi zatrzymywano młodzieżowych działaczy opozycyjnych, i zestawia poczynania władz białoruskich z sytuacją w Niemczech, dokąd rosyjski prezydent uda się jeszcze w piątek. Rosyjskojęzyczna opozycja w Niemczech zapowiedziała, że będzie towarzyszyć Putinowi na rowerach z gwizdkami i transparentami.

_ A Mińsk przed wizytą moskiewskiego gościa został metodycznie oczyszczony z awanturników z "piątej kolumny", najbardziej zuchwałych wsadzono bowiem do aresztu. Tak więc pod względem komfortu psychicznego "ostatnia dyktatura Europy" jest dla rosyjskiego gościa przyjemniejsza _ - pisze politolog.

Czytaj więcej w Money.pl
Namówili USA do walki z Łukaszenką Przebywający z wizytą w USA wiceminister spraw zagranicznych rozmawiał w amerykańskim Departamencie Stanu o wspieraniu opozycji demokratycznej na Białorusi.
"Oni biorą całe walizki z pieniędzmi od Polski" Zdaniem prezydenta Białorusi, opozycji chodzi tylko o zachodnie pieniądze, a nie o konkretne zmiany w kraju.
Wszyscy zgadzają się na powrót na Białoruś Unia nie ogłosi decyzji o powrocie na Białoruś odwołanych w lutym ambasadorów do czasu, kiedy to realnie nastąpi, czyli gdy ambasadorzy będą już w Mińsku.
Tagi: łukaszenka, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz