Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Putin: W 10 lat Rosja potęgą gospodarczą

0
Podziel się:

W najbliższych latach kraj przeznaczy 20 bln rubli (710 mld dolarów) na różne programy zbrojeniowe.

Putin: W 10 lat Rosja potęgą gospodarczą
(ec.europa.eu)

Premier Rosji Władimir Putin oświadczył w środę, że w ciągu 10 lat jego kraj powinien wejść do grona pięciu wiodących potęg gospodarczych świata. Oznajmił też, że już w 2012 roku rosyjska gospodarka odbuduje się do poziomu sprzed kryzysu gospodarczego.

Premier podkreślił również, że Rosja musi być samodzielna i silna, by uniknąć dyktatu z zagranicy. Poinformował, że jego kraj w najbliższych latach przeznaczy 20 bln rubli (710 mld dolarów) na różne programy zbrojeniowe. Putin mówił o tym, występując z trybuny Dumy Państwowej, niższej izby rosyjskiego parlamentu, ze sprawozdaniem z działalności rządu w 2010 roku i informacją o priorytetach swego gabinetu w 2011 roku.

Tym przemówieniem programowym premier faktycznie zainaugurował kampanię przed grudniowymi wyborami parlamentarnymi. W czwartek kierowana przez niego Jedna Rosja jako pierwsza z partii, które zamierzają wystartować w tych wyborach, utworzy federalny sztab wyborczy.

Putin podał, że gospodarka Rosji w I kwartale 2011 roku wzrosła o 4,4 proc. wobec 4,5 proc. w poprzednim kwartale i 3,5 proc. w I kwartale 2010 roku. - _ W 2010 roku PKB Rosji wzrósł o 4,0 proc. To najwyższy wskaźnik wśród państw G8 _ - zaznaczył, dodając, że prognoza na ten rok przewiduje wzrost na poziomie 4,2 proc.

Premier oznajmił też, że inflacja w Rosji w 2011 roku nie przekroczy 6,5-7,5 proc. W 2010 roku osiągnęła ona 6,7 proc., a w 2009 - 8,8 proc. Przekazał, że produkcja przemysłowa w Rosji w 2010 roku wzrosła o 8,2 proc., a w działach przetwórczych - prawie o 12 proc.

Putin zapowiedział, że dzięki dodatkowym dochodom z eksportu drogiej ropy naftowej jego kraj zmniejszy w tym roku deficyt budżetu do 1,0-1,5 proc. PKB wobec 3,5 proc. PKB przyjętych w budżecie na 2011 rok. Według premiera wzrost cen ropy na rynkach światowych przyniesie Rosji w bieżącym roku dodatkowo 1,138 bln RUB (40,4 mld USD).

Putin, który myśli o powrocie na Kreml po wyborach prezydenckich w marcu 2012 roku, podkreślił, że dla rozwiązania stojących przed nią zadań Rosja potrzebuje 10 lat stabilnego i spokojnego rozwoju. Premier zaznaczył, że niedopuszczalne są _ nieprzemyślane eksperymenty, oparte niekiedy na nieuzasadnionym liberalizmie lub socjalnej demagogii _.

_ - Ani to pierwsze, ani drugie nie jest nam potrzebne, gdyż odciąga od generalnej drogi rozwoju kraju _ - powiedział. _ Musimy ocalić spokój obywatelski i narodowościowy, postawić tamę wszelkim próbom podzielenia i skłócenia naszego społeczeństwa _ - dodał.

Prezydent Dmitrij Miedwiediew, który także przymierza się do startu w przyszłorocznych wyborach prezydenckich, uważa, że system polityczny Rosji, jej gospodarka i sfera socjalna wymagają gruntownej modernizacji.

W ubiegłym tygodniu prezydent oświadczył, że mają z premierem _ wspólne zadanie: sprawić, by Rosja w ciągu 10-20 lat stała się jednym z najpotężniejszych państw świata _. Miedwiediew przyznał jednak, że różnią się z Putinem _ co do metod i sposobów doprowadzenia do tego rozkwitu _.

Premier podał też, że dobiega końca budowa morskiego odcinka Gazociągu Północnego (Nord Stream), który połączy bezpośrednio Rosję z Niemcami. Zapowiedział, że już w lipcu do bałtyckiej magistrali wtłoczony zostanie gaz technologiczny. Pierwszy surowiec przeznaczony dla odbiorców według Putina popłynie gazociągiem w październiku.

Szef rządu Rosji wypowiedział się przeciwko jakimkolwiek ograniczeniom w internecie. _ Jeśli chodzi o moją opinię, to nie uważam za możliwe wprowadzanie jakichkolwiek ograniczeń _ - oświadczył Putin, pytany o możliwość wprowadzenia takich ograniczeń w kontekście zbliżających się wyborów parlamentarnych i prezydenckich.

Wcześniej w podobnym duchu wypowiedział się Kreml, krytykując przedstawiony przez Federalną Służbę Bezpieczeństwa (FSB)
pomysł kontrolowania serwisów Skype, Gmail i Hotmail.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/129/t94081.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/putin;zadowolony;z;rosyjskiej;gospodarki;po;kryzysie,208,0,687056.html) Putin zadowolony z Rosyjskiej gospodarki po kryzysie Premier Rosji uważa, że jego kraj już przeszedł tę ciężką próbę.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/185/t19129.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/rosja;kryzys;zniweczy;mocarstwowe;plany,196,0,403396.html) Rosja: Kryzys zniweczy mocarstwowe plany? Kreml może byc zmuszony do odłożenia planów budowy światowego imperium.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/7/t25607.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/gospodarka;rosji;skurczyla;sie;o;2;4;procent,203,0,429771.html) Gospodarka Rosji skurczyła się o 2,4 procent To drugi miesiąc z rzędu ujemnego wzrostu PKB.
gospodarka
kryzys
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)