Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Putin za liberalizacją eksportu gazu skroplonego

0
Podziel się:

Prezydent Rosji Władimir Putin wyraził zaniepokojenie z powodu spadku dochodów budżetu państwa z eksportu gazu ziemnego w 2012 roku.

Putin za liberalizacją eksportu gazu skroplonego
(AP/FOTOLINK/East News)

Prezydent Rosji Władimir Putin wyraził zaniepokojenie z powodu spadku dochodów budżetu państwa z eksportu gazu ziemnego w 2012 roku. Opowiedział się też za liberalizacją eksportu gazu skroplonego (LNG) i stymulowaniem wydobycia gazu łupkowego.

Putin mówił o tych problemach na posiedzeniu prezydenckiej Komisji ds. rozwoju sektora paliwowo-energetycznego, które zwołał w swojej rezydencji w Nowo-Ogariowie koło Moskwy. - _ W ubiegłym roku z powodu spadku eksportu gazu do budżetu Rosji nie wpłynęły dziesiątki miliardów dolarów _ - podkreślił rosyjski prezydent.

W 2012 roku koncern gazowy Gazprom, który ma monopol na eksport błękitnego paliwa, sprzedał na rynkach zagranicznych tylko 138,8 mld metrów sześciennych surowca po średniej cenie 402 dolary za 1000 metrów sześciennych. Przełożyło się to na spadek zysku netto Gazpromu o 15 proc. - do 38 mld dolarów. W 2013 roku koncern chce wyeksportować 151,8 mld metrów sześciennych gazu.

Powołując się na oceny ekspertów, Putin zauważył, że w najbliższych dziesięcioleciach zapotrzebowanie na błękitne paliwo będzie rosnąć zarówno w Azji, jak i Europie. Prezydent przypomniał w tym kontekście, że niektóre wiodące kraje europejskie zrezygnowały z wykorzystywania energii atomowej.

Putin opowiedział się za liberalizacją eksportu gazu skroplonego. _ - Trzeba stworzyć wszystkie warunki dla rozwoju tej branży. Należy koniecznie pomyśleć o stopniowej liberalizacji eksportu LNG _ - oświadczył. _ - Jeśli nie będziemy prowadzić aktywnej polityki, to ryzykujemy oddanie tego rynku konkurentom _ - ostrzegł gospodarz Kremla.

O demonopolizację eksportu LNG od dłuższego czasu walczy Nowatek, największy niepaństwowy producent gazu w Rosji. Jesienią 2012 roku koncern ten wystąpił do rosyjskiego resortu energetyki o zgodę na samodzielny eksport surowca ze swojego projektu LNG na Półwyspie Jamalskim. Niedawno do Nowateku przyłączył się kontrolowany przez państwo, a kierowany przez Igora Sieczina, zausznika Putina, Rosnieft, który rozwija projekty na arktycznym szelfie, gdzie dominuje gaz.

_ - Arktyczny gaz bardziej opłaca się sprzedawać w postaci skroplonej. Dla rynku wewnętrznego, na którym ceny są regulowane przez rząd, taki surowiec jest za drogi. Dlatego Rosnieft prędzej czy później stanie wobec problemu eksportu gazu _ - zauważył analityk rynku gazowego Witalij Kriukow, którego cytuje dziennik _ Kommiersant _.

Rosnieft planuje doprowadzenie swojego wydobycia gazu na terytorium Rosji do 100 mld metrów sześciennych rocznie. Koncern ma już wewnętrzne kontrakty na lata 2016-2020 na dostawę 45 mld metrów sześciennych surowca rocznie.

Putin oznajmił, że znaczenie skroplonego gazu ziemnego będzie coraz większe. Zwrócił również uwagę, że obecnie udział Rosji w światowych dostawach LNG wynosi zaledwie 3,6 proc. Prezydent zaznaczył, że dla stworzenia nowoczesnych mocy do produkcji i eksportu skroplonego gazu potrzeba do 10 lat.

W opinii rosyjskich ekspertów niezależni producenci LNG w Rosji będą się orientować na rynki regionu Azji i Pacyfiku, podczas gdy dla Gazpromu głównym priorytetem pozostanie Europa, dokąd koncern buduje nowe gazociągi.

Ministerstwo Energetyki FR ostrzega, że zwlekanie z uruchamianiem rodzimych projektów LNG doprowadzi do tego, że _ rynkowe nisze zajmą zagraniczni konkurenci, a rosyjska gospodarka straci inwestycje i lokomotywę wzrostu _.

Do Kongresu USA wpłynął już projekt ustawy o uproszczonym eksporcie LNG do Europy i Japonii, czyli na rynki o kluczowym znaczeniu dla Gazpromu. Stany Zjednoczone chcą zacząć dostawy w końcu 2015 roku. Takie same plany ma Kanada. Łączne moce eksportowe tych dwóch krajów szacowane są na 265 mld metrów sześciennych gazu rocznie.

Putin także opowiedział się za intensyfikacją prac geologiczno-poszukiwawczych w - jak to określił - słabo zbadanych, ale perspektywicznych rejonach, a także za stymulowaniem wydobycia surowca z trudnodostępnych złóż, czyli z łupków.

Prezydent zażądał ponadto zaprzestania rabunkowej eksploatacji złóż. - _ Koncerny wydobywcze powinny eksploatować złoża do końca, a nie pracować na zasadzie "spijania śmietanki" _ - oświadczył. Według gospodarza Kremla w sferze wydobycia ropy i gazu są przypadki _ barbarzyńskiego stosunku _ do zasobów.

Putin zażądał też zdjęcia klauzuli tajności z danych o zasobach naturalnych Rosji. _ - W czasach, gdy w rosyjskim sektorze paliwowo-energetycznym funkcjonują zagraniczni inwestorzy, a rosyjskie koncerny poddają się międzynarodowemu audytowi, taka tajność jest jawnym anachronizmem _ - powiedział.

Prezydent zaproponował również opracowanie i wprowadzenie nowej klasyfikacji zasobów naturalnych, maksymalnie zbliżonej do standardów międzynarodowych. _ - Z powodu archaiczności naszego systemu rodzime zasoby są niedoszacowane, co bezpośrednio rzutuje na atrakcyjność inwestycyjną rosyjskich koncernów z sektora paliwowo-energetycznego _ - oznajmił Putin.

Czytaj więcej o Rosji w Money.pl
Wybuchu gazu w rosyjskim Syktywkarze. Nie żyje sześć osób Ministerstwo ds. sytuacji nadzwyczajnych podało, że do eksplozji doszło na placu budowy w jednopiętrowym, betonowym pomieszczeniu gospodarczym dla robotników.
Putin testuje Zachód. "Przestańcie udawać" -_ Dotychczasowe podejście Zachodu do Rosji Władimira Putina już się nie sprawdza _- pisze politolog Lilia Szewcowa w _ Financial Timesie _.
Ukraina nie chce zapłacić miliardowej kary Ukraina nie zapłaci 7 miliardów dolarów kary za nieodebrany od Rosji gaz, a w ramach dywersyfikacji źródeł dostaw Kijów zamierza kupować ten surowiec z Unii Europejskiej przez Węgry i Słowację.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)