Notowania

rolnictwo na świecie
07.09.2012 19:08

Putin zapowiada boom w Rosji. Dorobią się na zbożu?

W opinii Putina, Rosja będzie mogła eksportować 30-35 mln to zbóż, a może nawet 40 mln ton rocznie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kmu.gov.ua)

Rosja w sezonie 2012/2013 może wyeksportować 15-20 mln ton - informuje rosyjski portal RBC powołując się na wypowiedź prezydenta Rosji Władimira Putina podczas trwającego obecnie szczytu Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC) we Władywostoku.

W opinii Putina, Rosja do 2020 r. będzie mogła eksportować 30-35 mln to zbóż, a _ może nawet 40 mln ton rocznie _.

Według ostatniej prognozy rosyjskiego ministerstwa rolnictwa, zbiory zbóż w sezonie 2012-2013 wyniosą 70-75 mln t, przy czym jak zaznacza portal, szacunki te już wielokrotnie zmieniały się w kierunku obniżenia prognozy. W 2011 r. Rosja uzyskała 94,2 mln ton ziarna, a eksport wyniósł nieco ponad 27 mln ton.

Jak podaje Fundacja Programów Pomocy dla Rolnictwa (FAMMU/FAPA) powołując się na Reutersa, pomimo pogarszających się szacunków tegorocznej produkcji zbożowej w Rosji, we wrześniu br. nie należy się raczej spodziewać restrykcji w rosyjskim eksporcie.

Gorsze zbiory i niski poziom zapasów znacznie ograniczą nadwyżkę eksportową Rosji. Od początku sezonu kraj ten wyeksportował około 4,6 mln ton ziarna.

Analitycy są zdania, że również we wrześniu br. utrzyma się wysokie tempo wywozu zboża. Zachęcają do tego wyjątkowo atrakcyjne ceny na rynku światowym oraz ewentualność zastosowania przez rząd rosyjski restrykcji w eksporcie tego produktu w dalszej części sezonu handlowego.

Amerykański Departament Rolnictwa (USDA) prognozuje, że rosyjski eksport zbóż w sezonie 2012/13 może wynieść 11,5 mln ton, tj. znacznie mniej niż w poprzednim sezonie.

Według prognoz USDA, struktura rosyjskiego eksportu zbożowego w bieżącym sezonie będzie kształtować się następująco: 8 mln ton pszenicy, 1,5 mln ton jęczmienia, 1,5 mln ton kukurydzy oraz 0,5 mln ton pozostałych gatunków zbóż.

Czytaj więcej w Money.pl
Wałęsa napisze do Putina ws. Pussy Riot Były prezydent informuje, że będzie chciał przekonać Władimira Putina do uwolnienia artystek.
Putin rozmawia z Chinami o Syberii. Boi się... Chociaż Rosjanie potrzebują chińskich towarów i chcą zagospodarować Syberię, to obawiają się ekonomicznej dominacji Chin.
Putin robi wszystko, aby o tym zapomniano Rosjanie zapewniają, że nigdy nie zapomną o tragedii, władze Rosji przeciwnie?
Tagi: rolnictwo na świecie, putin, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka polska, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz