Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Putin zapowiada walkę z terrorystami

0
Podziel się

Liczba ofiar zamachów terrorystycznych na południu Rosji, wciąż rośnie. Prezydent wygłasza dwa orędzia.

Putin zapowiada walkę z terrorystami
(PAP/EPA)
bErJyHQR

Prezydent Rosji zapowiedział walkę z terrorystami _ do całkowitego ich zniszczenia _. Władimir Putin oznajmił to na noworocznym spotkaniu z mieszkańcami Dalekiego Wschodu Rosji.

Putin naruszył wieloletnią tradycję i postanowił wygłosić dwa noworoczne orędzia. Pierwsze wygłosił po przybyciu do Chabarowska, jednego z dwóch największych miast Dalekiego Wschodu kraju.

Zauważył, że Rosja w mijającym roku spotkała się z poważnymi wyzwaniami takimi jak bezprecedensowa powódź na Dalekim Wschodzie i niedawne nieludzkie zamachy terrorystyczne w Wołgogradzie.

bErJyHQT

_ - Drodzy przyjaciele, chylimy głowy przed ofiarami okrutnych zamachów terrorystycznych. Będziemy twardo i konsekwentnie kontynuować walkę z terrorystami do całkowitego ich zniszczenia - _ stwierdził Putin. Prezydent podkreślił, że w dniach próby _ Rosja zawsze się jednoczyła _. Dugie orędzie będzie tradycyjnie transmitowane w rosyjskiej telewizji dziś wieczorem.

Liczba ofiar zamachów rośnie

Liczba ofiar dwóch zamachów terrorystycznych w Wołgogradzie, na południu Rosji, wzrosła do 34 osób - we wtorek w tamtejszym szpitalu zmarł jeden z ciężko rannych w wyniku wybuchu bomby w trolejbusie. W dwóch eksplozjach w Wołgogradzie - w niedzielę na dworcu i w poniedziałek w trolejbusie - rannych zostało 105 osób. W szpitalach przebywają wciąż 64 osoby. Stan siedmiorga z nich lekarze określają jako skrajnie ciężki.

Piętnaścioro poszkodowanych przetransportowano samolotami Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych do klinik w Moskwie. Jednocześnie ze stolicy Rosji do Wołgogradu przerzucono lekarzy różnych specjalności.

bErJyHQZ

We wtorek w Wołgogradzie odbyły się pierwsze pogrzeby ofiar zamachów. Pochowany został m.in. 29-letni Siergiej Naliwajko, pracownik Rosyjskich Kolei Żelaznych (RŻD), który obsługiwał bramkę pirotechniczną na dworcu. To on wraz z jednym z policjantów próbował zatrzymać terrorystę samobójcę. W ostatnią drogę odprowadziły go setki mieszkańców miasta.

Organizacją pogrzebów zajmują się władze obwodu wołgogradzkiego. Rodziny wszystkich ofiar śmiertelnych otrzymają bezzwrotną zapomogę w wysokości 1 mln rubli (około 30,5 tys. dolarów).

W Wołgogradzie obowiązują nadzwyczajne środki bezpieczeństwa. Do miasta wprowadzono wojska wewnętrzne MSW. Policjanci i żołnierze przeczesują je w poszukiwaniu osób, które mogą mieć związek z organizacją zamachów.

Kontrolowane są hotele, domy akademickie, hotele robotnicze, internaty, strychy i piwnice. Zaostrzono kontrolę podróżnych na dworcu kolejowym i lotnisku. Dokładnie sprawdzane są wszystkie samochody wjeżdżające do miasta. Duże sklepy są monitorowane przez policjantów. Legitymują oni wszystkie osoby, które wydają się im podejrzane. Niektórzy z kontrolowanych zatrzymywani są do dalszych wyjaśnień. Dotyczy to głównie przyjezdnych z republik Północnego Kaukazu.

bErJyHRa

W wyniku tych działań skonfiskowano już ponad 150 sztuk broni palnej. Napięcie w Wołgogradzie nie słabnie. Krążą pogłoski, że do miasta przyjechało troje terrorystów-samobójców. Mimo że władze dementują te doniesienia, mieszkańcy obawiają się kolejnego zamachu. W obawie o życie wielu chwilowo zrezygnowało z korzystania z komunikacji miejskiej.

Czytaj więcej w Money.pl

bErJyHRu
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)