Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
rządy władimira putina
27.08.2012 16:00

"Putin żyje jak arabski monarcha"

Opozycyjni politycy przygotowali raport na temat majątku prezydenta Rosji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kmu.gov.ua)

Władimir Putin żyje na poziomie, jakiego nie powstydziliby się nawet monarchowie państw Zatoki Perskiej - twierdzą dwaj opozycyjni politycy, Borys Niemcow i Leonid Martyniuk, którzy przygotowali raport na temat majątku prezydenta Federacji Rosyjskiej.

Oficjalna prezentacja broszury, zatytułowanej _ Życie niewolnika na galerach. Pałace, jachty, samochody, samoloty i inne akcesoria _, odbędzie się we wtorek w Moskwie, jednak już w poniedziałek niektóre media w Rosji streściły to opracowanie.

Nieoficjalnie raport zaprezentowano w sobotę podczas aukcji charytatywnej w jednym z klubów w stolicy Rosji, z której dochód przeznaczono na pomoc dla więźniów politycznych w FR.

Niemcow, jeden z liderów Republikańskiej Partii Rosji-Parnas, i Martyniuk, aktywista ruchu Solidarność, podkreślili, iż Putin _ oszukuje obywateli, deklarując, że jego dochód roczny nie przekracza 4 mln rubli (ok. 125 tys. dolarów) _.

Opozycjoniści podliczyli, że Putin ma do swojej dyspozycji _ 20 pałaców, domów willowych i rezydencji _. Według Niemcowa i Martyniuka _ dziewięć pałaców pojawiło się w czasach rządów Putina _.

Dwaj politycy podali, że specjalny oddział lotniczy Rossija, obsługujący Putina, użytkuje 43 samoloty i 15 śmigłowców. Putin ma też do dyspozycji _ miniflotyllę z czterech luksusowych statków _.

Wyliczywszy samochody, z których korzysta Putin - są to głównie mercedesy - Niemcow i Martyniuk zauważyli, że w swojej deklaracji majątkowej podaje on, iż jest właścicielem dwóch wołg, łady-niwy i przyczepy skif.

Wartość kolekcji zegarków Putina, liczącą - jak utrzymują autorzy raportu - 11 modeli różnych marek, szacują oni na 22 mln rubli (ok. 692 tys. dolarów). _ Chcąc uczciwie kupić tylko tę kolekcję zegarków, Putin musiałby nic nie jeść i nie pić przez sześć lat. A jeśli są to prezenty, to powinny być wpisane do deklaracji majątkowej, gdyż w przeciwnym razie jest to łapówka wręczona najwyższemu urzędnikowi w państwie _ - wskazali opozycjoniści.

Niemcow i Martyniuk zaznaczyli, że świadomie nie podali wartości odzieży Putina, ponieważ jest to _ drobiazg _ na tle pałaców, samolotów, samochodów i zegarków.

Autorzy skonstatowali, że Putin _ maniakalnie trzyma się władzy _, a jako _ jedną z najpoważniejszych tego przyczyn _ wymienili _ atmosferę bogactwa i luksusu, do których już przywykł i których kategorycznie nie chce się wyrzec _.

Poproszony o komentarz do tego opracowania, sekretarz prasowy Putina Dmitrij Pieskow oświadczył, że wszystko o czym mowa w raporcie stanowi _ własność państwową, z której wybrany prezydent legalnie korzysta _.

Broszura Niemcowa i Martyniuka została wydana w nakładzie 5 tys. egzemplarzy; wydrukowano ją w Rosji. Tytuł raportu nawiązuje do wypowiedzi Putina z lutego 2008 roku, kiedy to oznajmił, podsumowując osiem lat swojej prezydentury, że nie ma się czego wstydzić przed obywatelami. _ Przez te osiem lat harowałem jak niewolnik na galerach. Czyniłem to od rana do nocy, z pełnym zaangażowaniem _ - powiedział podczas transmitowanej przez telewizję na cały kraj konferencji prasowej na Kremlu.

Jest to już kolejne opracowanie Niemcowa poświęcone Putinowi. W marcu 2011 roku wraz ze współpracownikami z ówczesnej Parti Wolności Narodowej (Parnas) wydał on raport _ Putin. Korupcja _. Autorzy zarzucili Putinowi, że pod jego rządami korupcja w Rosji _ przestała być problemem, a stała się systemem _. Ocenili też, że takiego złodziejstwa i łapówkarstwa, jak przy Putinie, Rosja nie znała w całej swojej historii.

Według Niemcowa i jego współpracowników obrót korupcyjny w Rosji osiągnął 300 mld dolarów rocznie, co stanowi 25 proc. jej PKB. Podkreślili oni również, że pod względem korupcji Rosja zajmuje 154 miejsce wśród 178 krajów.

Cytowany przez dziennik _ Kommiersant _ politolog Jewgienij Minczenko jest zdania, że najnowszy raport Niemcowa nie wyrządzi wizerunkowi Putina większej szkody. _ W świadomości ludzi fakt, że prezydent żyje dobrze nie jest czymś kryminalnym _ - oznajmił Minczenko.

Czytaj więcej w Money.pl
Putin na czwartą kadncję? Oni tego nie chcą Już prawie połowa obywateli Rosji (49 proc.) nie chce, aby Władimir Putin w 2018 roku po raz czwarty kandydował na prezydenta Federacji Rosyjskiej.
Chciał zabić Putina, ma potężnych obrońców Europejski Trybunał Praw Człowieka zalecił wstrzymanie ekstradycji do Rosji Adama Osmajewa, oskarżonego o planowanie zamachu na rosyjskiego prezydenta.
Tagi: rządy władimira putina, putin, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz