Notowania

wiadomości
06-04-2002 (03:49)

"Gazeta Wyborcza" 1 - WFOŚ - kolejne skandale

Słynny ze skandali Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Łodzi wciąż udziela dotacji i pożyczek "swoim" ludziom. Zainwestował kolejne miliony w spółki prowadzone przez partyjnych notabli - wynika z ustaleń "Gazety Wyborczej".

Podziel się
Dodaj komentarz

Były prezes Funduszu Marek K. przez osiem lat stracił na inwestycjach dziesiątki milionów złotych publicznych pieniędzy. Jednocześnie pomnażał prywatny majątek, inwestował w nieruchomości, stając się jednym z najbogatszych kamieniczników w Łódzkiem.
Choć Marek K. stracił posadę, w sposobie działania obracającego rocznie ponad 150 mln złotych Funduszu niewiele się zmieniło - wynika ze "Sprawozdania zarządu z działalności WFOŚ" za 2001 rok, do którego dotarła "Gazeta".
W zeszłym roku Fundusz zainwestował aż 4 mln 290 tys. zł w jedną ze swoich spółek Eko-Region. Jej wiceprezesem był Paweł Winiarski z SLD, teraz prezydent Pabianic. W radzie nadzorczej zasiadali Jan Darnowski z SLD, były prezydent Skierniewic, i Agnieszka Kwiatos -córka Leszka Koniecznego z SLD, wicemarszałka województwa łódzkiego.
Kolejne 3,5 mln zł Fundusz włożył w Ekologiczne Towarzystwo Leasingowe "Eko-Pomoc" SA. Kierowali nią Zbigniew Żyndul z SLD i Anita Błochowiak wówczas członek Rady Krajowej SLD, teraz posłanka. W radzie nadzorczej jest Szczepan Malicki z SLD, Andrzej Kuna, niegdyś działacz KPN, Józef Niewiadomski, pierwszy sekretarz Komitetu Łódzkiego PZPR, prominentny działacz łódzkiego SLD.
Z Funduszu wyprowadzono blisko 8 mln złotych, w ten sposób, że najpierw WFOŚ udzielił spółkom-córkom pożyczek, a później przekształcił w dodatkowe udziały lub akcje spółek, podwyższając ich kapitał zakładowy. W ten sposób Fundusz zamroził w sumie w spółkach-córkach prawie 53 mln złotych.
Więcej szczegółów w "Gazecie Wyborczej" w artukule "Fundusz partyjny".

iar/Gazeta Wyborcza ./miszcz/trela

Tagi: wiadomości, gospodarka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz

Wybrane dla Ciebie