Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Trybuna" o cenach leków

0
Podziel się:

Zdarza się, że pacjenci płacą więcej za leki, których ceny spadły. Zdaniem "Trybuny", wszystkiemu winne są zapisy w ustawie o cenach. Ministerstwo zdrowia i firmy farmaceutyczne podjęły działania, mające zniwelować niepożądane skutki tych zapisów.

Wiceminister zdrowia Aleksander Nauman wyjaśnił gazecie, że detaliści zamiast kalkulować marże od ceny fakturowej, po której towar zakupują, często sprzedają go po cenie maksymalnej. "To prowadzi do zupełnie paradoksalnej sytuacji. Mimo że za wiele leków aptekarze płacą mniej, to dopłaty pacjentów zwiększyły się" - mówi wiceminister Nauman "Trybunie".
Dodaje on, że razem z ministrem finansów podjęto działania, aby ustawę o cenach jak najszybciej znowelizować. Ceny maksymalne mają zostać zastąpione cenami zbytu. Zomocą ministerstwu zdrowia przyszli producenci. Niektórzy obniżyli cene jeszcze bardziej, aby uniemożliwić korzystanie z ceny maksymalnej.
Jednak, jak pisze "Trybuna", działania resortu i koncernów farmaceutycznych mogą być niewystarczające, jeśli nie przyjdą im z pomocą sami lekarze. Dopłaty wnoszone przez pacjentów są w dużej mierze zależne od nich. Lekarze muszą się bowiem zastanowić, czy choremu trzeba przepisać drogi lek oryginalny, czy może to być tańszy "generyk" produkcji krajowej.

Trybuna/gut/dabr

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)