Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rachunki za media dużym obciążeniem dla polskich rodzin

0
Podziel się:

Po uwzględnieniu siły nabywczej rachunki za media w Polsce stają się jedynymi z najwyższych w całej Unii Europejskiej.

Rachunki za media dużym obciążeniem dla polskich rodzin
(Anutkate/Dreamstime.com)

Nominalne opłaty za media dla polskich gospodarstw domowych nie są wysokie na tle Unii Europejskiej. Zupełnie innych wniosków dostarcza porównanie analogicznych opłat z uwzględnieniem różnic w poziomie cen i wynagrodzeń pomiędzy poszczególnymi krajami. Prowadzi ono do wniosku, że rachunki za media są bardzo dużym obciążeniem dla polskich rodzin.

Polskie gospodarstwa domowe płacą stosunkowo niewiele za energię elektryczną oraz gaz na tle pozostałych krajów Unii Europejskiej. Przeliczony na unijną walutę całkowity koszt zakupu 100 kWh energii elektrycznej wynosi w naszym kraju 15,3 euro, podczas gdy średnia dla całej Wspólnoty wynosi 19,7 euro. W przypadku ceny gazu Polacy płacą 5,8 euro przy średniej unijnej 7,2 Euro.

Przed stawianiem tak jednoznacznych wniosków warto porównać ceny energii elektrycznej oraz gazu z uwzględnieniem tzw. standardu siły nabywczej (z ang. Purchasing Power Standard czyli PPS). Standard siły nabywczej to sztuczna waluta, której jednostka pozwala na zakup sztywno ustalonego koszyka towarów i usług w różnych krajach w tym samym czasie. Dzięki niej wyeliminowane zostają różnice pomiędzy krajami w zakresie cen a samo porównywanie krajów nabiera realnego uzasadnienia.

Źródło: Dział Badań i Analiz Emmerson S.A. na podstawie danych Eurostatu

Po uwzględnieniu standardu siły nabywczej rachunki za media w Polsce stają się jedynymi z najwyższych w całej Unii Europejskiej. Wyrażony w PPS koszt energii elektrycznej w naszym kraju wynosi 25,9 przy średniej dla całej Unii Europejskiej 19,7. Dla porównania w Wielkiej Brytanii zakup energii elektrycznej jest tańszy o 40 proc., a we Francji nawet o 50 proc. w porównaniu do Polski. Nawet w przypadku sąsiadujących z nami Czechów zbliżony koszt prądu w Euro przekłada się na o prawie 20 proc. niższą cenę po uwzględnieniu standardu siły nabywczej.

Źródło: Dział Badań i Analiz Emmerson S.A. na podstawie danych Eurostatu

Analogicznych wniosków dostarcza porównanie cen gazu. Faktyczny koszt z tego tytułu dla polskiego gospodarstwa domowego jest o ponad 30 proc. wyższy niż wynosi średnia unijna i aż o 80 proc. wyższy niż w Wielkiej Brytanii.

Czytaj więcej w Money.pl
Kupujący mieszkania mogą liczyć na duże upusty Kurczenie się różnicy między cenami transakcyjnymi a ofertowymi mieszkań to zasługa obniżających się cen ofertowych oraz rosnących cen transakcyjnych. Sprawdź.
Polacy w patologicznej czołówce Europy Wciąż co drugi Polak mieszka w warunkach, które Unia określa jako przeludnienie.
media
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)