Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rada Polityczna RP i zjazd Europy Plus o wyborach do PE i nowej partii

0
Podziel się:

Ruch Palikota obradował na posiedzeniu Rady Politycznej. Przyjęto m.in. uchwałę dotyczącą tworzenia nowej partii.

Rada Polityczna RP i zjazd Europy Plus o wyborach do PE i nowej partii
(Reporter)
bEswGuZN

Przygotowania do wyborów europejskich były tematem sobotniego zjazdu wojewódzkich zespołów politycznych Europy Plus, które odbyło się w Sejmie. Wcześniej Ruch Palikota obradował na posiedzeniu Rady Politycznej; przyjęto m.in. uchwałę dot. tworzenia nowej partii.

Kilka dni temu Palikot ogłosił, że na październikowym zjeździe RP powstanie nowe centrolewicowe ugrupowanie. Wczoraj mówił, że zwróci się do Rady Politycznej, by udzieliła mu mandatu do sfinalizowania rozmów z formacjami zainteresowanymi tworzeniem nowej partii - wymienił w tym kontekście m.in. Partię Demokratyczną, Rację Polskiej Lewicy oraz stowarzyszenie Marka Siwca.

Lider RP poinformował też, że w drugiej przyjętej uchwale Rada Polityczna RP wezwała szefów SLD i PSL - Leszka Millera i Janusza Piechocińskiego do deklaracji, że nie zawiążą w przyszłości koalicji z PiS. Według polityka Ruchu to bardzo ważne, bo _ wielu ludzi w Polsce zaczyna się martwić tym, że PiS mógłby wrócić do władzy _.

bEswGuZP

- _ Ja, Janusz Palikot i moje środowisko polityczne nie zawiąże nigdy koalicji z Prawem i Sprawiedliwością. I oczekuję tego samego od Leszka Millera, od Janusza Piechocińskiego _ - oświadczył lider Ruchu.

W sejmowej Sali Kolumnowej odbyło się również spotkanie wszystkich członków wojewódzkich zespołów politycznych Europy Plus z zespołem krajowym.

Szef Stronnictwa Demokratycznego Paweł Piskorski, obecnie rotacyjnie obejmujący stanowisko przewodniczącego zespołu politycznego inicjatywy Europa Plus, ocenił, że było to _ owocne _ spotkanie dotyczące m.in. kwestii programowych i przygotowania do wyborów europejskich w 2014 roku.

_ - Jesienią tego roku sądzę, że będziemy mogli już państwu zaprezentować zarówno naszych kandydatów, jak i program w wyborach europejskich. Ale podkreślamy to bardzo wyraźnie wszyscy, że zamierzamy jako koalicja startować również w wyborach samorządowych oraz w polskich wyborach parlamentarnych _ - mówił Piskorski na briefingu prasowym po zjeździe.

bEswGuZV

Z kolei europoseł Marek Siwiec przypomniał, że prowadzić rozmowy dotyczące liderów listy europejskiej inicjatywy będzie b. prezydent Aleksander Kwaśniewski. Polityk dodał, że rozmawiał w piątek z Kwaśniewskim i były prezydent _ potwierdził swoje zainteresowanie _.

Siwiec kieruje stowarzyszeniem Ruch Społeczny Europa Plus, czyli jedną z organizacji, które - obok m.in. Ruchu Palikota, Stronnictwa Demokratycznego i Stowarzyszenia Dom Wszystkich Polska Ryszarda Kalisza - są zaangażowane w inicjatywę Europa Plus. Inicjatywa została stworzona m.in. z myślą o wystawieniu wspólnej centrolewicowej listy w przyszłorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Podczas briefingu padło też pytanie, czy podczas sobotniego zjazdu Europy Plus była mowa o zapowiadanej przez lidera RP Janusza Palikota nowej partii, która ma powstać w październiku.

_ Pracujemy nad nową partią, która się tu przebijała w różnych wypowiedziach, choć to nie było spotkanie poświęcone tworzeniu nowej partii przy udziale Janusza Palikota _ - powiedział Siwiec. Dodał, że przeprowadził w stowarzyszeniu, którym kieruje, szerokie konsultacje i bardzo wiele osób tworzących je będzie aktywnie popierać budowanie nowej partii.

bEswGuZW

Z kolei Kalisz - szef stowarzyszenia Dom Wszystkich Polska, b. poseł SLD - podkreślił, że inicjatywa Europa Plus to koalicja, a wszystkie jej _ filary _ - czyli współtworzące ją organizacje - są autonomiczne. _ Jak powiedział Marek Siwiec, trwają rozmowy między stowarzyszeniem Europa Plus i Ruchem Palikota co do powstania nowej partii. My uznajemy, iż są to rozmowy dwóch członów naszej koalicji _ - zaznaczył.

W briefingu po zjeździe Europy Plus nie wziął udziału Janusz Palikot. Piskorski powiedział, że szef RP prosił o przeproszenie w jego imieniu, ale _ w tej chwili ma samolot, wylatuje za granicę _.

Palikot spotkał się z dziennikarzami na wcześniejszym briefingu po posiedzeniu Rady Politycznej RP, które rozpoczęła się przed południem.

Szef Ruchu poinformował wtedy, że Rada przyjęła w sobotę dwie uchwały. Jak mówił, jedna z nich upoważniła go - jako szefa RP - do rozmów z innymi formacjami o tworzeniu nowej partii i przygotowanie w związku z tym odpowiednich zmian w statucie Ruchu. Podkreślił, że uchwała została przyjęta jednomyślnie.

bEswGuZX
Czytaj więcej w Money.pl
Ruch Palikota szykuje "wielką" ofensywę Lokalni działacze jego ugrupowania przedstawili swoje pomysły na przyszłoroczną kampanię samorządową.
Kolejny polityk opuszcza Ruch Palikota Po wykluczeniu polityka Ruch Palikota ma w Sejmie 36 posłów. W trakcie kadencji z klubu odeszło pięć osób, dwie zostały wykluczone.
PiS wyprzedza Platformę. Palikot bez szans? Według najnowszego sondażu, oprócz PiS i PO, do Sejmu weszłyby jeszcze SLD i PSL.
bEswGvaq
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)