Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Radioaktywny pył idzie na Kamczatkę

0
Podziel się:

Chmura pyłu po wybuchu w japońskiej elektrowni może dotrzeć nad Rosję nie wcześniej niż jutro.

Radioaktywny pył idzie na Kamczatkę
(PAP/EPA)

W elektrowni atomowej Fukushima I, która znajduje się około 240 km na północ od Tokio, doszło do wybuchu wodoru. Choć zawaliły się ściany i dach budynku elektrowni, stalowa osłona reaktora nie została uszkodzona - podał rząd. Radioaktywna chmura znad uszkodzonego zakładu porusza się w kierunku Kamczatki.

Rosyjskie służby sanitarne informują, że radioaktywny pył może dotrzeć nad Rosję nie wcześniej niż jutro. Do tej pory pomiary poziomu promieniowania we wschodniej Rosji nie wykazały przekroczenia dopuszczalnych norm.

Zdaniem japońskich ekspertów, materiał radioaktywny w zniszczonej elektrowni atomowej prawdopodobnie jest bezpieczny. Japońska Agencja Bezpieczeństwa Jądrowego cytowana przez agencję prasową Kyodo podaje, że pojemniki zawierające uran prawdopodobnie ocalały. Eksperci dodają, że najczarniejszy scenariusz, czyli wyciek dużych ilości materiałów radioaktywnych i poważne skażenie, jest mało prawdopodobny.

Jak powiedział na nadzwyczajnej konferencji prasowej rzecznik japońskiego rządu Yukio Edano, powołując się na zarządzającą elektrownią firmę Tokyo Electric Power co. (TEPCO), w wyniku wybuchu wodoru nie doszło do uszkodzenia stalowej osłony reaktora numer 1 w elektrowni Fukushima I.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/115/t135027.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wstrzasy;w;japonii;porownywalne;z;chilijskimi,218,0,792794.html) Wstrząsy w Japonii porównywalne z chilijskimi
Wcześniej informacje takie podawała japońska agencja bezpieczeństwa nuklearnego. Przedstawiciele tej agencji doszli do takiego wniosku po przebadaniu najnowszych danych dotyczących poziomu promieniowania wokół siłowni. Jak poinformowała ta agencja, japońskie siły samoobrony monitorują radioaktywną substancję wokół elektrowni.

Edano podkreślił, że eksplozja nie doprowadziła do wycieku radioaktywnego na dużą skalę. Rzecznik rządu zapewnił także, iż zmniejszył się poziom promieniowania w elektrowni i jej pobliżu. Wcześniej Edano mówił, że poziom radioaktywności wzrasta z sposób, w jaki zakładano.

Po wybuchu władze dwukrotnie rozszerzały strefę ewakuacji osób mieszkających w pobliżu elektrowni Fukushima Ii oddalonej o 11 km siłowni Fukushima II. Ewakuowano dziesiątki tysięcy ludzi mieszkających w promieniu 20 km od elektrowni. Rzecznik Edano poinformował, że są to środki prewencyjne i nie istnieje szczególne zagrożenie dla ich zdrowia.

Według Edano, spada ciśnienie wewnątrz reaktora, które wzrastało od kiedy w następstwie piątkowego trzęsienia przestał prawidło działać system chłodzący. Do wybuchu doszło właśnie wtedy, gdy pracownicy elektrowni próbowali ochłodzić reaktor.

Premier Japonii Naoto Kan wezwał ludność zamieszkującą obszary w pobliżu siłowni do zachowania spokoju i zapewnił, że władze uczynią wszystko co w ich mocy, by zabezpieczyć zdrowie mieszkańców. Szef rządu piątkowe trzęsienie ziemi nazwał _ tragedią narodową bez precedensu _ i przyznał, że powstałe w jego wyniku tsunami było o wiele silniejsze niż się spodziewano.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/51/t134963.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/japonia;poprosila;o;cztery;ekipy;do;szukania;ofiar,111,0,792687.html) Japonia poprosiła o cztery ekipy. Do szukania ofiar
Po trzęsieniu ziemi w sterowni reaktora w elektrowni Fukushima I poziom promieniowania był tysiąc razy wyższy od normalnego, a przed wejściem do centrali wzrósł 70-krotnie.

Według agencji Kyodo, godzinny poziom promieniowania, któremu poddawana jest osoba przebywająca na miejscu elektrowni atomowej Fukushima I jest równy dopuszczalnemu rocznemu limitowi.

Na nadzwyczajnej konferencji dotyczącej wybuchu rzecznik Edano informował, że zbierane są zapasy jodyny, żeby przygotować się na różne ewentualności. Telewizja NHK radziła Japończykom, by nie wychodzili z domów, a osobom, które muszą pozostać na zewnątrz - by chroniły drogi oddechowe i skórę.

Do wybuchu doszło w sobotę o godzinie 15.36 lokalnego czasu (godzina 7.36 czasu polskiego). Jak poinformowało TEPCO, eksplozja miała miejsce podczas wstrząsów wtórnych. Rannych zostało czterech pracowników elektrowni, ale ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/121/t135033.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/lista;ofiar;trzesienia;ziemi;w;japonii;wydluza;sie,3,0,792835.html) Lista ofiar trzęsienia ziemi w Japonii wydłuża się Statystyki coraz bardziej dramatyczne. Ponad 3 tys. uszkodzonych budynków, 300 tys. ewakuowanych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/118/t135030.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/nie;ma;kontaktu;z;40;polakami;w;japonii,230,0,792806.html) Nie ma kontaktu z 40. Polakami w Japonii MSZ: Pięciu Polaków przebywało w regionie zagrożenia skutkami trzęsienia ziemi.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/116/t135028.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/stana;japonskie;fabryki;samochodow,244,0,792820.html) Staną japońskie fabryki samochodów Toyota, Honda i Nissan zamierzają wstrzymać produkcję w poniedziałek.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)