Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
24.09.2014 09:25

Radosław Sikorski marszałkiem Sejmu

Sejm przegłosował, że były szef MSZ obejmie to stanowisko. Elżbieta Radziszewska z PO została wicemarszałkiem.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Radek Pietruszka)

Radosław Sikorski został wybrany na marszałka Sejmu. Za głosowało 233 posłów, przeciwko 143, a 62 wstrzymało się od głosu.

aktualizacja 15:06

Prowadzący obrady wicemarszałek Jerzy Wenderlich z Sojuszu Lewicy Demokratycznej wyraził nadzieję, że nowy marszałek będzie poszukiwał kompromisu i jednakowo traktował wszystkich posłów. Życzył mu też, aby został uznany _ wielkim dobrem _ parlamentu.

Sikorski, który przejął prowadzenie obrad, podziękował posłom za zaufanie podkreślając, że jest dla niego zaszczytem stać na czele jednego z najstarszych parlamentów w Europie. Powiedział, że będzie się starał zdobyć zaufanie posłów nie przemówieniami, ale pracą.

Marszałek oświadczył, że priorytetami pracy Sejmu powinno być wzmocnienie polskiej rodziny i obronności kraju. Zaproponował przy tym wszystkim frakcjom sejmowym zawarcie paktu na rzecz obronności. Radosław Sikorski zapowiedział, że weźmie pod uwagę zgłaszane przez posłów propozycje i zaprosił opozycję do współpracy.

Nowy marszałek przypomniał, że zaufanie społeczne do Sejmu jest bardzo niskie. Aby to zmienić, posłowie powinni, jego zdaniem, pokazywać, że najważniejsze jest dla nich dobro kraju i że pracują po to, aby rozwiązywać, a nie tworzyć problemy.

_ - Nie przemówieniami, a pracą będę starał się zdobyć zaufanie posłów, którzy mnie nie poprali _ - mówi w SejmieSikorski.

Sejm zdecydował też, że wicemarszałkiem zostanie Elżbieta Radziszewska, posłanka PO.

Punkt dotyczący wyboru marszałka obejmował prezentację kandydatury oraz wystąpienia klubowe.

##Gorąca debata o wyborze marszałka

Debacie przysłuchiwał się cały rząd wraz z premier Ewą Kopacz, Donald Tusk, który po raz pierwszy od 7 lat zasiadł w ławach poselskich, marszałek Senatu Bogdan Borusewicz oraz żona Sikorskiego Anne Applebaum.

_ - Chciałem podziękować pani marszałek za trzy lata pracy _ - mówił na początku debaty wicemarszałek Jerzy Wenderlich (SLD), którzy jako marszałek-senior otworzył dyskusję. Posłowie w czasie jego krótkiego wystąpienia wstali. _ Życzę, aby za sprawą działalności pani premier ubywało w Polsce problemów; aby działania jej rządu ujmowały Polakom trosk _ - mówił.

Potem Wenderlich powitał _ przewodniczącego Rady Europejskiej _, co spotkało się z aplauzem części posłów.

Politycy PO i PSL zadeklarowali wczoraj poparcie kandydatury Sikorskiego. Zdaniem polityków Platformy to _ idealny kandydat _, osoba kompetentna i doświadczona.

_ - Droga Radosława Sikorskiego jest pełna doświadczeń, dobrych elementów, można powiedzieć, że Radosław Sikorski był jednym z tych polityków, którzy niezwykle ważną i pozytywną rolę odegrali w 25-leciu wolności polskiej _ - powiedział w Sejmie Grupiński, prezentując kandydaturę Radosława Sikorskiego na marszałka Sejmu.

Zastrzeżenia do kandydatury ma natomiast klub PiS, który już zapowiedział, że przedstawi je w środę w Sejmie. PiS zarzuca Sikorskiemu m.in. niemożność porozumienia z opozycją.

Radykalnie zaprzecza regułom demokratyzmu w parlamencie - tak o Radosławie Sikorskim- kandydacie na marszałka sejmu mówił Krzysztof Szczerski z PiS. W Sejmie trwa debata poprzedzająca wybór nowego marszałka. Zdaniem posła PiS Radosław Sikorski nie będzie gwarantem stabilności prac w Sejmie.

- _ Platforma Obywatelska po prostu potrzebuje sejmowego prowokatora. Do tej roli poseł Sikorski nadaje się znakomicie. Bo w gruncie rzeczy sam sobie ją wymyślił, co oznajmił na taśmach prawdy _ - oskarżał Krzysztof Szczerski. Jego zdaniem zadanie Sikorskiego jako marszałka to _ zero dialogu, maksimum konfliktu. _

Po wyborze nowy marszałek przejmie prowadzenie obrad; wówczas odbędzie się debata i głosowanie dotyczące wicemarszałka Izby. Kandydatką klubu PO na tę funkcję jest posłanka Elżbieta Radziszewska; ma zastąpić Cezarego Grabarczyka, który został ministrem sprawiedliwości.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz