Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
prawa człowieka w rosji
29.12.2011 06:26

Raport na temat praw człowieka. Rosja poucza USA

Sytuacja w Stanach Zjednoczonych daleka jest od głoszonych przez Waszyngton ideałów - głosi pismo.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Shane T. McCoy/www.navy.mil)

Rosyjski MSZ ostro skrytykował za nieprzestrzeganie praw człowieka USA w raporcie dotyczącym stanu tych praw w wielu państwach. Przywołał takie przykłady, jak więzienie Guantanamo i niesłuszne wyroki śmierci, by zarzucić USA hipokryzję w pouczaniu innych.

_ Sytuacja w Stanach Zjednoczonych daleka jest od głoszonych przez Waszyngton ideałów _ - głosi raport, którego fragmenty dotyczące USA streszcza agencja Associated Press (AP).

Moskwa, jak pisze AP, już wcześniej reagowała z irytacją na zarzuty naruszania praw człowieka, których nie szczędził jej w dorocznych raportach amerykański Departament Stanu. Wyrażał on zaniepokojenie napaściami na aktywistów ruchu obrony praw człowieka i na dziennikarzy w Rosji, których sprawcy zazwyczaj pozostają bezkarni. Krytykował też nadużycia na rosyjskim Kaukazie Północnym, w tym tzw. zabójstwa pozasądowe, uprowadzenia, tortury.

90-stronicowy raport rosyjskiego MSZ ostro krytykuje państwa UE, Kanadę i Gruzję, lecz, jak pisze AP, najdłuższy, liczący 20 stron fragment poświęca temu, co określa jako pogwałcenie przez USA praw człowieka. Raport nie obejmuje Azji, Afryki i Bliskiego Wschodu, tyle że w 5-stronicowym rozdziale została skrytykowana operacja NATO w Libii.

W raporcie skrytykowano także mieszanie się władz USA w życie prywatne ludzi przez zaostrzenie - pod pretekstem walki z terroryzmem - kontroli nad obywatelami. _ Piętą Achillesa _ nazwano w raporcie amerykański system sądowy, którego pomyłki doprowadziły do skazania w ciągu 30 lat na karę śmierci 130 osób, pośmiertnie oczyszczonych z zarzutów.

Rosyjski MSZ, jak pisze AP, zareagował też na międzynarodową krytykę niedawnych wyborów parlamentarnych, które wg obserwatorów były pełne oszustw, co doprowadziło do licznych protestów.

Raport oskarża USA o blokowanie udziału niezależnych kandydatów w wyborach i krytykuje praktykę zezwalania gubernatorom na mianowanie senatorów na wakujące miejsce w Senacie. Chodzi o byłego gubernatora stanu Illinois Roda Blagojevicha, który został skazany na 14 lat więzienia, m.in. za próbę _ sprzedaży _ miejsca w Senacie USA opuszczonego przez obecnego prezydenta Baracka Obamę. Opublikowany wczoraj raport jest pierwszym tego rodzaju dokumentem rosyjskiego MSZ.

Czytaj więcej o stosunkach Rosja - USA w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/33/t85793.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/stosunki;rosja-usa;wyraznie;sie;pogorsza,148,0,974996.html) Kreml nadepnął im na odcisk. Używając rakiet Zamrożenie dialogu Moskwy z Waszyngtonem i ostrą krytykę Rosji na arenie międzynarodowej przewidują eksperci dziennika _ Kommiersant _.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/103/t190311.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/relacje;rosji;i;usa;zepsuja;sie,81,0,965969.html) Wraca Putin, a za nim idą duże zmiany _ Kommiersant _ zwraca uwagę, że po odejściu Miedwiediewa relacje USA i Rosja pogorszą się.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/149/t75669.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rosja;szykuje;odpowiedz;za;tarcze;antyrakietowa,12,0,935948.html) Za tarczę w Europie szykują szybki odwet Moskwa zaczyna przygotowywać wojskową odpowiedź na amerykańską tarczę antyrakietową w Europie.
Tagi: prawa człowieka w rosji, rosja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz