Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
nbp
10.07.2012 10:38

Raport NBP: System finansowy jest stabilny

Zdolność banków do absorpcji ewentualnych strat pozostaje wysoka, a system finansowy jest stabilny - podał NBP w raporcie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Bartek Chochołowski)

Zdolność banków do absorpcji ewentualnych strat pozostaje wysoka, a system finansowy jest stabilny - podał NBP w raporcie o stabilności systemu finansowego. *W raporcie wskazano jednak, że perspektywy wzrostu gospodarczego pogorszyły się, a niepewność co do rozwoju sytuacji gospodarczej za granicą jest wysoka. *

Zdaniem NBP, duża część banków posiada kapitały wystarczające do zaabsorbowania skutków spowolnienia.

_ Konsekwencje negatywnych scenariuszy rozwoju sytuacji w strefie euro mogą być poważne również dla polskiej gospodarki. Generuje to istotne ryzyko, z którym - w przypadku negatywnego rozwoju sytuacji - polskie banki będą musiały się zmierzyć _ - napisano w komunikacie.

Testy warunków skrajnych przeprowadzone przez NBP wskazują, że duża część banków komercyjnych posiada kapitały wystarczające do zaabsorbowania skutków silnego spowolnienia gospodarczego.

_ Nawet w takim pesymistycznym scenariuszu potrzeby kapitałowe w skali całego sektora nie byłyby znaczne, jednak niektóre banki wymagałyby wzmocnienia sytuacji kapitałowej. Część banków może być wrażliwa na silne pogorszenie warunków finansowania _ - napisano w raporcie.

W związku ze zmniejszonym popytem sytuacja finansowa przedsiębiorstw pogorszy się. Szczególnie zagrożonymi branżami są nadal budownictwo oraz obsługa nieruchomości.

Czytaj więcej w Money.pl
Bezrobocie, wzost cen, podwyżki. NBP ujawnia, co nas czeka Narodowy Bank Polski ogłosił prognozy na najbliższe trzy lata.
Szukasz mieszkania? Ceny mogą być niższe Na rynku jest wiele mieszkań, a deweloperzy wciąż budują nowe. Może to spowodować szybszy spadek cen oraz problemy sektora budowlanego.
Dobre wieści w sprawie cen. Drożej, ale... Średnia stopa inflacji w ciągu najbliższych 12 miesięcy wyniosła w czerwcu tego roku 3,7 proc. wobec 4,3 proc. w maju.
Tagi: nbp, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka polska, pap, banki
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz