Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Raport OECD bardziej optymistyczny od prognoz Rostowskiego

0
Podziel się:

Raport OECD mobilizuje jednak ministrów. Polski rząd musi szybko znaleźć sposoby na ograniczenie deficytu.

Raport OECD bardziej optymistyczny od prognoz Rostowskiego
(PAP/Grzegorz Jakubowski)

Dynamika wzrostu PKB Polski spowolni w tym roku do 3,0 proc., a w przyszłym roku - do 2,7 proc. Tak ocenia sytuację w kraju raport OECD. To ciągle więcej niż założył na ten rok nasz minister finansów.

aktualizacja 14.37

W raporcie, który zaprezentowali dziś minister gospodarki Waldemar Pawlak i sekretarz generalny OECD Angel Gurria czytamy, że polski rząd powinien szybko wskazać nowe działania, aby ograniczyć deficyt sektora finansów publicznych do mniej więcej 2 proc. PKB w przyszłym roku. Eksperci OECD wskazują, że oczekuje się ponadto dalszych działań, by zejść z deficytem do 1 proc.

Według OECD wprowadzenie reguły wydatkowej dla jednostek samorządu terytorialnego (JST) powinno pozwolić ograniczyć deficyt sektora finansów publicznych do 2,9 proc. PKB w tym roku.

Szacunki Rostowskiego ciągle bezpiecznePrognoza OECD jest wyższa od tego, co prognozuje rząd. Minister finansów Jacek Rostowski w połowie marca powiedział, że bezpieczne założenie tegorocznego wzrostu PKB na poziomie 2,5 procent nie musi być korygowane. - _ Nie ma potrzeby zmieniać prognozy PKB na 2012 rok _- mówił Rostowski w połowie marca.

Minister dodał, że tegoroczny wzrost PKB, może być wyższy niż założony w budżecie na 2012 rok. - _ Tymczasem trzymamy się prognozy _ - zaznaczył wtedy.

Polska bezpieczna, wzorcowa_ _

Angel Gurria powiedział, że na tle europejskiego kryzysu i towarzyszących mu niepewności Polska jest stabilnym, niemal wzorcowym krajem. Od 2005 r. Polska podwoiła tempo doganiania UE, jeśli chodzi o dochód na głowę mieszkańca - przypomniał.

_ - Jest kilka przyczyn tego, że Polska tak dobrze sobie radzi w czasach kryzysu. Polskie banki nie były wystawione na znaczące ryzyko, nie złapały kryzysowego wirusa, a zadłużenie zagraniczne jest niższe niż w innych państwach. Drugą sprawą jest silne wsparcie dla inwestycji publicznych, również dzięki funduszom z UE, trzecią - elastyczna polityka kursowa, kolejną - stosowanie właściwych bodźców makroekonomicznych w połączeniu z dobrą polityką monetarną i fiskalną w 2011 r. _ - wyliczał Gurria.

W jego ocenie dziś inflacja _ przestała spędzać sen z oczu _, ale trzeba być ostrożnym, bo _ inflacja zawsze gdzieś się ukrywa, gotowa do skoku _. Teraz powodem takiego skoku mogą być np. ceny energii - ocenił.

OECD podkreśla, że Polska, żeby podtrzymać silny wzrost gospodarczy w nadchodzących latach, musi kontynuować reformy. Dalsza konsolidacja finansów publicznych wymaga likwidacji przywilejów, zwolnień, ulg podatkowych - wskazał Gurria.

Czytaj więcej o prognozach PBK dla Polski
Rostowski trzyma się swego. Nie zmieni... Minister dodał, że tegoroczny wzrost PKB, może być wyższy niż założony w budżecie na 2012 rok.
Wielki bank winduje prognozy dla Polski Eksperci nadal spodziewają się spowolnienia w najbliższych kwartałach, ale...
Będzie dołek, ale... Nowa prognoza PKB Analitycy Narodowego Banku Polskiego prognozują tempo wzrostu gospodarczego do roku 2014.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)