Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Raport ONZ. Każdego roku ponad 7 mln nieletnich kobiet rodzi dzieci

0
Podziel się:

Z raportu ONZ wynika, że w krajach rozwijających się dzieci rodzi 20 tys. młodocianych matek. Dla porównania w krajach rozwiniętych w ciągu całego roku na świat przychodzi tylko 680 tys. dzieci nieletnich matek.

Raport ONZ. Każdego roku ponad 7 mln nieletnich kobiet rodzi dzieci
(FlashStef/CC/Flickr)

Każdego roku 7,3 miliona dziewcząt poniżej 18. roku życia zostaje matkami. W 95 proc. przypadków dotyczy to krajów rozwijających się - wynika z opublikowanego dziś w Londynie raportu Funduszu Ludnościowego Narodów Zjednoczonych (UNFPA).

Jak poinformowano w dokumencie na temat sytuacji ludności świata w 2013 roku, każdego dnia w krajach rozwijających się dzieci rodzi 20 tys. młodocianych matek.

Dla porównania w krajach rozwiniętych w ciągu całego roku na świat przychodzi tylko 680 tys. dzieci nieletnich matek. Połowa z nich przypada na Stany Zjednoczone.

W krajach rozwijających się jedna kobieta na pięć rodzi przed ukończeniem 18. roku życia. W Nigrze jest to 51 proc.

Spośród 7,3 mln nieletnich, które każdego roku na całym świecie zostają matkami, dwa miliony to dziewczęta poniżej 15. roku życia - odnotowano w raporcie. _ W Bangladeszu, Gwinei, Mali, Mozambiku, Nigrze i Czadzie jedna dziewczyna na 10 rodzi dziecko przed ukończeniem 15 lat _ - alarmują autorzy raportu.

_ Bardzo często społeczeństwo przerzuca całą winę za ciążę na dziewczynę, a prawda jest taka, że w większości przypadków ciąża nie jest wynikiem wolnego wyboru, ale przeciwnie - braku wyboru oraz niezależnych od niej okoliczności _ - zaznaczył nadzorujący prace nad raportem dr Babatunde Osotimehin. Według niego to rezultat _ żadnego lub ograniczonego dostępu do edukacji, zatrudnienia, merytorycznych informacji i opieki zdrowotnej _.

UNFPA opublikował dane na podstawie wywiadów z kobietami; w krajach rozwijających się 19 proc. kobiet w wieku 20-24 lat mówiło, że pierwsze dziecko urodziły przed ukończeniem 18. roku życia.

_ Głównym czynnikiem determinującym _ - jak podkreśla UNFPA - jest słaby poziom edukacji; wskazuje się również na problem małżeństw zawieranych przez dzieci. Dokument zaleca: objęcie jak największej liczby dziewcząt edukacją, położenie kresu praktyce małżeństw dzieci, rewizję przekonań na temat tradycyjnie przypisywanych kobietom i mężczyznom ról, a także poprawę dostępu do opieki ginekologicznej oraz zwiększenie pomocy dla młodocianych matek.

Autorzy raportu zwracają uwagę, że w przypadku bardzo młodych ciężarnych dziewcząt, poniżej 15. roku życia, dwukrotnie w porównaniu z dojrzalszymi kobietami wzrasta ryzyko zgonu w połogu lub innych komplikacji, m.in. wystąpienia przetoki.

Każdego roku w wyniku komplikacji związanych z ciążą lub porodem umiera 70 tys. nieletnich kobiet.

Czytaj więcej w Money.pl

14930097

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)