Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Raport: rośnie świadomość biznesu ws. danych

0
Podziel się:

Firmy są coraz bardziej świadome, jak ważne jest zabezpieczanie wrażliwych
danych.

Raport: rośnie świadomość biznesu ws. danych
(bowie15/iStockphoto)

Firmy są coraz bardziej świadome, jak ważne jest zabezpieczanie wrażliwych informacji. Jednak ciągle niewystarczająco je chronią, przez co wykradane lub bezpowrotnie tracone są ogromne ilości informacji - wynika z raportu PwC Polska.

Takie dane stają się potem przedmiotem handlu, a ich ceny, w zależności od zakresu i jakości informacji, wahają się od 10 groszy do 1 zł za pojedyncze dane z bazy danych - mówił Tomasz Bejm z PwC Polska podczas prezentacji raportu w środę w Warszawie.

Jak powiedział, największy wyciek w historii dotyczył 100 milionów danych dotyczących osób, ich imion i nazwisk, adresów zamieszkania, numerów telefonów i kart kredytowych.

Zaznaczył, że rzeczywistość dowodzi, że firmy, które _ straciły informacje albo im je ukradziono, bankrutują _. Podał, że 60 proc. przedsiębiorstw, które po ataku na World Trade Center nie potrafiło odzyskać danych operacyjnych, przestało istnieć.

Według Bejma problem utraty ogromnych ilości informacji dotyczy szczególnie branż: finansowej, medycznej i telekomunikacyjnej. _ To są również przypadki z polskiego rynku. W sieci można było znaleźć ogłoszenia o kompletnej bazie danych klientów firmy telekomunikacyjnej _ - zaznaczył.

Za zbyt słabą uznał dbałość firm o pozostawione w pomieszczeniach dokumenty i elektroniczne nośniki danych, które także mogą zawierać informacje wrażliwe. _ Co można zleźć na drukarkach, w szafach po godzinach pracy - jest to absolutnie niedoceniane. A często znajdują się tam dane handlowe, dane o technologiach stosowanych w firmach, często są tam informacje o cenach produktów, czy potencjalnych partnerach biznesowych _ - podkreślił ekspert.

Jego zdaniem firmy powinny zatem podjąć działania służące ograniczeniu utraty wrażliwych danych. Za najważniejsze uznał: ustalenie przez zarząd i kadrę zarządzającą, jakie dane powinny być szczególnie chronione w firmie i gdzie jest największe ryzyko związane z ich utratą, edukowanie pracowników w kwestiach związanych z bezpieczeństwem wrażliwych danych i monitorowanie wdrażania przyjętych w firmie zasad bezpieczeństwa zarządzania wrażliwymi informacjami.

Uczestniczący w prezentacji raportu generalny inspektor ochrony danych osobowych Wojciech Rafał Wiewiórowski wskazywał, że bezpieczeństwo informacyjne zawsze jest uzależnione od kontekstu, w którym dana firma bądź organizacja działają. _ Różne zasoby w poszczególnych firmach są zasobami kluczowymi. Każdy przedsiębiorca powinien dokonać oceny ryzyka, by wiedzieć, które dane zabezpieczać i w jaki sposób. Badania generalnie wskazują na to, że przynajmniej od strony formalnej ochrona informacji wygląda znaczniej lepiej w firmach dużych _ - podkreślił Wiewiórowski.

Dodał, że zagadnienie ochrony wrażliwych danych szczególnie istotne jest w odniesieniu do małych i średnich przedsiębiorstw. Jak mówił, obecnie dysponują one dużymi zasobami danych, lecz na ich zabezpieczanie nie mogą przeznaczyć tak dużych środków, jak większe firmy.

Wiewiórowski zaznaczył, że trzeba zmienić sposób myślenia o tym, co można znaleźć w materiałach, do których dostęp ma osoba sprzątająca firmowe pomieszczenia. _ Na stołach, w naszych biurach często dostępne są pendrive'y, dyskietki czy inne niezaszyfrowane cyfrowe nośniki danych. Zabranie takiego pendrive'a czy skopiowanie jego zawartości jest znacznie prostsze niż przeczytanie leżącego na biurku dokumentu _ - mówił.

Dodał, że w Polsce nie ma przepisów, które zobowiązywałyby przedsiębiorcę czy instytucję publiczną do poinformowania klienta o wycieku jego danych. _ Pierwszy wyłom, który został w tym zakresie, dotyczy prawa telekomunikacyjnego. Od kwietnia 2013 roku taki obowiązek spoczywa na operatorach telekomunikacyjnych _ - podkreślił Wiewiórowski.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)