Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rating USA w dół. Pierwszy raz w historii

0
Podziel się:

Nie pomogło przyjęcie przez Kongres i zatwierdzenie przez prezydenta planu oszczędności. Eksperci nie wykluczają kolejnych turbulencji na rynkach

Rating USA w dół. Pierwszy raz w historii
(PAP/EPA)

Amerykańska agencja ratingowa Standard & Poor's obniżyła ocenę wiarygodności kredytowej USA z obecnego maksymalnego poziomu _ AAA _ do _ AA+ _ - poinformowała stacja telewizyjna CNN.* *To pierwsze obniżenie oceny wiarygodności kredytowej USA w historii.

Dwie inne amerykańskie agencje ratingowe, Moody's i Fitch Ratings, utrzymały dla USA ocenę wiarygodności kredytowej na poziomie maksymalnego ratingu AAA. Analitycy tej pierwszej ostrzegli jednak przy tym, że utrzymanie tej oceny na tak wysokim poziomie będzie niezwykle trudne.

Eksperci nie wykluczają kolejnych turbulencji na rynkach finansowych. Już w ostatnich dniach na światowych giełdach, także amerykańskich, doszło do znacznego spadku notowań.

Zobacz jak w tym tygodniu wyglądały notowania głównych światowych indeksów Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

W wydanym oświadczeniu S&P stwierdziła, że obniża rating, ponieważ nie jest przekonana, że uchwalony 2 sierpnia przez Kongres plan redukcji deficytu budżetowego wystarczy do znaczącego zmniejszenia zadłużenia USA.

Plan ten uchwalono podnosząc jednocześnie ustawowy limit zadłużenia o 2,4 biliona dolarów. Mniej więcej w tej samej wysokości ma zostać zmniejszony deficyt poprzez cięcia wydatków rządowych.

Agencja S&P jednak już wcześniej - 14 lipca - ostrzegała rząd USA, że może obniżyć rating wiarygodności kredytowej, jeżeli deficyt nie zostanie zredukowany w wystarczającej wysokości. Agencja domagała się zmniejszenia go o minimum 4 biliony dolarów.

Obniżony o jeden stopień rating oznacza ewentualność podwyższenia procentów od kredytów hipotecznych i innych pożyczek związanych z notowaniami obligacji skarbowych. Według niektórych szacunków, koszty obsługi długu USA mogą wzrosnąć o 100 miliardów dolarów rocznie.

Z drugiej strony, niektórzy eksperci wyrażali wcześniej opinię, że skutki obniżenia ratingu nie muszą być poważne. Zwracali oni uwagę, że nabywcy obligacji amerykańskich nie kierują się tylko ocenami agencji ratingowych, lecz także własnych ekspertów.

Przypomina się też, że swego czasu obniżono także rating Japonii z najwyższego poziomu AAA na AA+ i nie wywołało to żadnych skutków negatywnych. Dość szybko przywrócono temu krajowi najwyższą ocenę wiarygodności kredytowej.

Wiarygodność agencji ratingowych ucierpiała, kiedy pozytywnie oceniały one niezwykle ryzykowne transakcje, które wywołały kryzys finansowy w 2008 roku.

Więcej o kryzysie w USA - czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/61/t110653.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/obama;amerykanska;gospodarka;wyjdzie;sie;z;kryzysu,227,0,887267.html) "Amerykańska gospodarka wyjdzie z kryzysu" Prezydent USA z zadowoleniem przyjął lepsze niż oczekiwano dane z rynku pracy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/240/t125424.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/usa;uratowane;senat;przyjal;limit;zadluzenia,212,0,885204.html) USA uratowane. Senat przyjął limit zadłużenia Ustawę podpisał już prezydent Obama. Wcześniej plan ratowania finansów Stanów Zjednoczonych uchwaliła Izba Reprezentantów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/122/t153722.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/przemysl;w;usa;jest;najgorzej;od;dwoch;lat,174,0,884654.html) Przemysł w USA. Jest najgorzej od dwóch lat Gracze na Wall Street nie doczekali się wczoraj wyniku głosowania w sprawie zwiększenie limitu zadłużenia USA. Dostali za to kiepskie dane makroekonomiczne.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)