Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rebelianci nie chcą wyjaśnienia okoliczności śmierci Kaddafiego

0
Podziel się:

Jednak lekarze, którzy badali ciało dyktatora nie chcą milczeć.

Rebelianci nie chcą wyjaśnienia okoliczności śmierci Kaddafiego
(PAP/EPA)
bEKyyidN

Libia proklamowała wyzwolenie państwa po 42 latach panowania Muammara Kaddafiego, które zakończyło się wraz z jego pojmaniem i śmiercią w ubiegłym tygodniu. Ceremonię zorganizowano w Bengazi, gdzie w lutym rozpoczęła się rewolta. **Libijska Rada Narodowa nie chce jednak wyjaśniać okoliczności śmierci dyktatora. _ Kaddafi został zastrzelony _ - ujawnił jeden z lekarzy, którzy wbrew wcześniejszym zapowiedziom brał udział w sekcji zwłok.

Aktualizacja: 17:30

_ - Oznajmiamy całemu światu, że wyzwoliliśmy nasz ukochany kraj z jego miastami, wioskami, górami, pustyniami i niebem - _ powiedział przedstawiciel władz, który otworzył uroczystość w Bengazi, gdzie zgromadziły się dziesiątki tysięcy ludzi.

bEKyyidP

W ceremonii, którą rozpoczęło czytanie wersetów Koranu i odśpiewanie hymnu, uczestniczy szef Libijskiej Rady Narodowej (NRL) Mustafa Abdel Dżalil.* *

Tymczasowy premier Dżebril oświadczył dziś, że trwają konsultacje w celu sformowania w ciągu miesiąca rządu tymczasowego. Obecnie władzę sprawuje rząd nazwany prowizorycznym.Mahmud Dżebril powiedział dziennikarzom, że proces formowania rządu tymczasowego zajmie od tygodnia do miesiąca. Zastrzegł, że może to potrwać nieco krócej lub nieco dłużej.

_ - Po sformowaniu rządu tymczasowego odbędą się wybory do Kongresu Narodowego (parlamentu) - _ poinformował Dżebril, dodając, że sam nie ma zamiaru ubiegać się o stanowisko w nowych władzach Libii. Dzień wcześniej Dżebril, który w Jordanii uczestniczy w konferencji w ramach Światowego Forum Ekonomicznego, powiedział, że Kongres napisze nową konstytucję i utworzy nowy rząd w ciągu ośmiu miesięcy.

Przywódcy Unii Europejskiej wyrażają uznanie dla odwagi i determinacji Libijczyków w walce o demokrację w ich kaju. Zobowiązują się też wspierać procesy demokratyczne w Libii. _ - Śmierć Muammara Kaddafiego oznacza koniec ery despotyzmu i represji, z powodu których naród libijski cierpiał zbyt długo. Dziś Libia może rozpocząć nowy etap swoich dziejów, dążyć do narodowego pojednania i skorzystać z rysującej się przed nią nowej demokratycznej przyszłości _ - napisano w projekcie wniosków, które mają być przyjęte w Brukseli na zakończenie szczytu państw Unii Europejskiej, o do ktorych dotarło Polskie Radio.

bEKyyidV

W projekcie czytamy też, że Unia oczekuje od Libii sformowania rządu, w którego skład wejdą przedstawiciele wszystkich grup społecznych, rozpoczęcia demokratycznego, pokojowego i przejrzystego procesu przemian, a także przygotowania wolnych i uczciwych wyborów zgodnie z deklaracją konstytucyjną wydaną przez Narodową Radę Tymczasową.

Kto zabił pułkownika?

_ - Muammar Kaddafi zmarł od rany postrzałowej - _ poinformował agencję Reutera lekarz biorący udział w jego sekcji zwłok, przeprowadzonej minionej nocy w kostnicy w Misracie. _ Zmarł od rany postrzałowej. To jest oczywiste _ - powiedział lekarz, ujawnił, że chodzi o ranę postrzałową z lewej strony głowy Kadafiego. Według innego źródła medycznego, Kaddafi miał kule w głowie i w brzuchu.

_ - Jest jeszcze kilka kwestii do ustalenia. Musimy przekazać raport z sekcji zwłok prokuratorowi generalnemu _ - dodał. Zapewnił, że _ wszystkie informacje zostaną upublicznione, nic nie będzie ukrywane _.

bEKyyidW

Autopsję przeprowadzono w kostnicy w Misracie, około 200 km na wschód od stolicy kraju Trypolisu. Jak poinformowali przed południem przedstawiciele lokalnych władz, ciało Kaddafiego ma zostać przewiezione z powrotem do chłodni znajdującej się na terenie starego targu w Misracie, gdzie wcześniej było już wystawione na widok publiczny.

Nie dalej jak wczoraj rzecznik rady wojskowej Narodowej Rady Libijskiej Fathi Bachagha twierdził w rozmowie z agencją AFP, że _ ani dzisiaj w sobotę, ani innego dnia _ nie będzie sekcji zwłok Kadafiego. _ Nikt nie otworzy ciała _ - podkreślał.

Zobacz także: ZOBACZ <a href="https://portal.abczdrowie.pl/relacje">RELACJĘ</a> Z LIBII (Al Jazeera, ang):

Reuters informował, że w chłodni w Misracie zakryto ślady, które mogłyby być pomocne w ustaleniu jak zginął Kaddafi. Zwłoki Kadafiego leżały na materacu na podłodze chłodni, ale w odróżnieniu od poprzedniego dnia, kiedy setki osób ustawiały się w kolejce aby je zobaczyć, przykryto je kocem tak, że widoczna była tylko głowa.

bEKyyidX

Co więcej, reporter Reutersa, który widział ciało, poinformował, że głowa Kaddafiego została przekręcona w lewo tak, że została zakryta wcześniej widoczna rana od kuli koło jego lewego ucha.

Rana ta oraz inne na jego ciele mogłyby być pomocne w ustaleniu, czy były dyktator Libii zginął podczas wymiany ognia w walce, czy został zastrzelony przez powstańców, którzy go pojmali, bowiem do tej pory okoliczności śmierci Kaddafiego nie są jasne. Wiadomo, że 69-letni były libijski dyktator został schwytany w czwartek w okolicy Syrty, swego rodzinnego miasta i chwilę później zginął od postrzału w głowę.

ONZ, a także Amnesty International domagają się śledztwa w sprawie okoliczności jego śmierci.

Libia po wojnie - czytaj o tym w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/250/t175866.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/nato;zdecydowalo;w;sprawie;operacji;w;libii,229,0,945637.html) NATO zdecydowało w sprawie operacji w Libii Termin zakończenia akcji ujawnił sekretarz generalny Paktu. Libijczycy ogłoszą wyzwolenie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/2/t175874.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/libijscy;rebelianci;oglaszaja;termin;pierwszych;wyborow,230,0,946406.html) Libijscy rebelianci zapowiadają wybory Jest też odpowiedź na żądania śledztwa w sprawie śmierci Kaddafiego.
bEKyyieq
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)