Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Recesja w UE nie skończy się w 2010 roku?

0
Podziel się

Nowe scenariusze są gorsze od tych przygotowanych przez Komisję Europejską.

Recesja w UE nie skończy się w 2010 roku?
(PAP/dpa)
bEiGQVkR

_ - Istnieje ryzyko, że europejska gospodarka utrzyma się w stanie recesji jeszcze w 2010 roku, a perspektywy na przywrócenie wzrostu gospodarczego są wysoce niepewne _- wynika z opracowania UE, cytowanego przez wtorkowy _ Financial Times _.

Dokument, który ma zostać przyjęty we wtorek na posiedzeniu ministrów finansów UE w Brukseli, rysuje ciemniejszy obraz przyszłości unijnej gospodarki niż prognoza Komisji Europejskiej ze stycznia 2009 roku.

W styczniu KE przewidywała bowiem stopniowy wzrost gospodarczy w roku 2010. W obecnym roku PKB w 27 krajach UE miał spaść jeszcze o 1,8 proc., ale w 2010 roku wzrosnąć o 0,5 proc.

bEiGQVkT

ZOBACZ TAKŻE:

Według KE, bezrobocie miało wzrosnąć w krajach UE do 8,7 proc. w 2009 roku (z 7 proc. w 2008 r.), a w 2010 r. sięgnąć 9,5 proc.

W najnowszym unijnym dokumencie nie ma szczegółowych prognoz. Jego autorzy twierdzą jednak, że bezrobocie gwałtownie wzrośnie w tym roku i w kolejnym. Ponadto 16 krajów strefy euro ma zmagać się z trwałymi różnicami w konkurencyjności biznesów między poszczególnymi państwami członkowskimi - głosi dokument.

bEiGQVkZ

- _ Perspektywy na rok 2010 są wysoce niepewne, a __ sprzężenia zwrotne między rz _eczywistą gospodarką a rynkami finansowymi _ pogarszają sytuację _ - napisano.

W dokumencie twierdzi się też, że ministrowie finansów zgadzają się co do tego, że Międzynarodowy Fundusz Walutowy _ wymaga znacznego wzrostu środków przeznaczonych na pomoc krajom szczególnie dotkniętych przez kryzys finansowy _.
int.

bEiGQVlu
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)