Notowania

Referendum konstytucyjne w Egipcie. 11 zabitych po pierwszym dniu

Wczoraj do starć dochodziło zarówno na przedmieściach Kairu, jak i w kilku innych miastach. Zwolennicy Bractwa Muzułmańskiego wychodzili na ulice, by zbojkotować referendum.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)
Koejki do urn w Kairze

Wczoraj minął pierwszy dzień referendum konstytucyjnego w Egipcie. Głosowanie nad nową ustawą zasadniczą przebiegało w cieniu zamieszek i niepokojów. Egipskie ministerstwo zdrowia podało, że 11 osób zginęło, a 28 zostało rannych w starciach zwolenników islamistów z siłami porządkowymi. Dziś drugi i ostatni dzień referendum.

Wczoraj do starć dochodziło zarówno na przedmieściach Kairu, jak i w kilku innych miastach. Zwolennicy Bractwa Muzułmańskiego wychodzili na ulice, by w ten sposób zbojkotować referendum. Islamiści uważają, że nowe egipskie władze, które obaliły Mohammeda Mursiego, są nielegalne, a nowa konstytucja oznacza powrót do ery Mubaraka. Daje bowiem armii zbyt wiele uprawnień.

Ci, którzy idą do urn, przeważnie głosują na _ tak _. Jak mówią, chcą, by w Egipcie zakończył się trwający już 3 lata okres przejściowy. _ - Prawo rozumieją eksperci i to oni mogą oceniać konstytucję. My, zwykli Egipcjanie chcemy powrotu bezpieczeństwa i stabilności. Dobro kraju jest dla nas najważniejsze _ - mówi Mohammed z Kairu.

- _ Jeśli chcemy zmienić niektóre zapisy konstytucji, możemy to zrobić później. To jest dobra konstytucja. Nie jest może najlepsza na świecie, ale nic nie jest doskonałe. A to dobry początek, na który czekaliśmy _- uważa Fatma, mieszkanka Kairu.

Projekt nowej ustawy zasadniczej prawdopodobnie uzyska wystarczające poparcie. Przez ostatnie dni egipskie władze i media prowadziły zmasowane kampanie, namawiając do głosowania za konstytucją. W czasie referendum państwowe media określiły je jako _ uroczystość demokracji _. Tym samym sformułowaniem posługiwały się za czasów Hosniego Mubaraka.

Dziś ponad 30 tys. lokali wyborczych będzie otwartych do godz. 21 czasu lokalnego (godz. 20 czasu polskiego). Wynik zostanie ogłoszony przed upływem 72 godzin od ich zamknięcia.

Zdaniem komentatorów wysoka frekwencja i duże poparcie dla nowej konstytucji mogą zachęcić ministra obrony Abd el-Fataha es-Sisiego do kandydowania w wyborach prezydenckich. W sobotę zapowiedział, że zgłosi swą kandydaturę, jeśli taką wolę wyrazi naród, a swego mandatu udzieli mu armia.

Sam Hosni Mubarak, który jest w więziennym szpitalu miał poprosić o możliwość oddania głosu w referendum. Jego prawnik oświadczył, że były prezydent chciał zagłosować na _ tak _.

Czytaj więcej w Money.pl
Zamach na policyjny radiowóz w Egipcie Ładunek wybuchowy rzucony z samochodu zniszczył dzisiaj radiowóz w centrum Kairu. Napastnicy ostrzelali następnie policyjny pojazd, ale nie wiadomo na razie, czy ktoś zginął lub został ranny.
Zaskakująca wizyta Mansura w katedrze Do wizyty doszło na dwa dni przed przypadającymi we wtorek prawosławnymi świętami Bożego Narodzenia.
Walki w Egipcie. Rośnie śmiertelny bilans Aresztowano 258 osób; skonfiskowano bomby domowej roboty, noże, granaty, petardy i koktajle Mołotowa. Policja używała gazów łzawiących i armatek wodnych.
Tagi: referendum konstytucyjne w egipcie, referendum w egipcie, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, IAR, gospodarka światowa
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz