Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Referendum na wschodzie Ukrainy. Separatyści ogłaszają 80-procentową frekwencję i liczą głosy

0
Podziel się:

Głosować można było po kilka razy, a karty dało się wydrukować samemu.

Referendum na wschodzie Ukrainy. Separatyści ogłaszają 80-procentową frekwencję i liczą głosy
(PAP/EPA.)

W separatystycznym referendum w obwodzie donieckim 89,07 proc. głosujących opowiedziało się za niepodległością a 10,19 proc. było przeciwnych - poinformował przewodniczący Centralnej Komisji Wyborczej tzw. Donieckiej Republiki Ludowej Roman Lagin.

[Aktualizacja: 23: 26]

- _ Można to uważać za rezultat końcowy _ - powiedział Lagin. Dodał, że frekwencja wyniosła 74,87 proc. Według władz w Kijowie referendum jest nielegalne.

Separatyści pytali się głosujących, czy opowiadają się za niepodległością obwodów donieckiego i ługańskiego. Pod wieczór zaczęli tłumaczyć, że tak naprawdę po plebiscycie status obwodów się nie zmieni, a chodzi po prostu o to, by mieszkańcy pokazali swoje stanowisko. W czasie referendum można było głosować po kilka razy, a karty można było wydrukować samemu, bo nie miały one żadnych zabezpieczeń.

W obwodzie ługańskim większość lokali wyborczych została już zamknięta, a komisje przystąpiły do podliczania głosów - poinformował szef biura prasowego samozwańczej referendalnej Centralnej Komisji Wyborczej Wasyl Nikitin. Według jego danych frekwencja osiągnęła 81 proc.

_ _

W obwodzie donieckim frekwencja wyniosła 71,42 proc. - poinformował przedstawiciel tzw. Donieckiej Republiki Ludowej Borys Łytwynow. Ostateczne dane zostaną ogłoszone po głosowaniu, które zakończy się o godz. 22 czasu miejscowego.

W czasie referendum można było głosować po kilka razy, a karty można było wydrukować samemu, bo nie miały one żadnych zabezpieczeń.

W wielu miejscowościach nie było w ogóle lokali wyborczych. Urny często ustawiano w parkach i koło bazarów. Zdarzyło się też, że zostały one przywiezione do jednego z zakładów przemysłowych, ponieważ jego kierownictwo nie zgodziło się, aby robotnicy pojechali głosować. Terroryści zażądali, aby wszyscy pracownicy poparli niepodległość obwodów donieckiego i ługańskiego.

Krasnoarmiejsk na wschodzie Ukrainy zakończył już głosowanie w tak zwanym referendum o po godzinie 19 polskiego czasu.

Referendum w Krasnoarmiejsku zostało zakończone wcześniej niż planowano. Decyzję podjęto z powodu _ zagrożenia życia wyborców i członków komisji ze strony Gwardii Narodowej _. Ukraińskie wojsko prowadzi tam operację odbijania miasta z rąk prorosyjskich separatystów.

Według ogłoszonych danych, frekwencja w Krasnoarmiejsku wyniosła ponad 77 procent. Nie wiadomo ilu wyborców opowiedziało się za odłączeniem od Ukrainy.

Walki pod Słowiańskiem

MSW Ukrainy podało dziś, że ukraińskie siły antyterrorystyczne zniszczyły szereg blokad drogowych wokół opanowanego przez separatystów prorosyjskich Słowiańska na wschodzie kraju.

W ramach operacji przeciwko separatystom przeprowadzono tego dnia działania w rejonie Słowiańska, Kramatorska i Krasnego Łymanu w obwodzie donieckim. Dwóch żołnierzy zostało niegroźnie rannych - oświadczono w komunikacie.

Resort zaznaczył, że siłom ukraińskim udało się obronić atakowaną przez siły prorosyjskie wieżę cywilną w Słowiańsku. Zapewnił, że podczas akcji cywilni mieszkańcy miasta nie ucierpieli.

Trwa operacja wojskowa w Zagłębiu Donieckim na wschodzie Ukrainy. Według eksperta wojskowego Dmytra Tymczuka, walki trwają przede wszystkim w okolicach twierdzy separatystów - Słowiańska.

Rosyjskie media twierdzą, że strzały słychać między innymi w rejonie miasteczka Krasnyj Łyman w okolicach Słowiańska. Ukraińskie wojska miały tam zaatakować posterunki separatystów. W samym Słowiańsku w nocy i nad ranem doszło do walk o wieżę telewizyjną. Terroryści chcieli ją ponownie odbić z rąk ukraińskich wojskowych. Dwóch żołnierzy zostało rannych.

W pobliskim Kramatorsku prorosyjscy bojownicy porwali kierownika miejscowego lotniska. Na początku operacji antyterrorystycznej znajdował się tam sztab ukraińskich wojskowych. Oprócz mężczyzny porwano też 3 kobiety. Jedną z nich wypuszczono. Prawdopodobnie była torturowana, ma złamane żebro i wstrząs mózgu.

Echa regularnej strzelaniny słychać było przez godzinę od północy lokalnego czasu (godz. 23 czasu polskiego) na obrzeżach Słowiańska, położonego w obwodzie donieckim. W nocy obok centrum miasta korespondent AFP słyszał odgłosy wystrzałów z broni automatycznej. Strzały słychać było też rano na obrzeżach miasta.

Rzeczniczka prorosyjskich separatystów Stella Choroszewa powiedziała AFP, że rano wznowione zostały walki we wsi Andrijiwka, na południe od Słowiańska. Miasto jest otoczone przez ukraińskie siły zbrojne, które 2 maja rozpoczęły tam operację antyterrorystyczną przeciwko separatystom.

_ Są ofiary _ - oświadczyła Choroszewa, nie podając szczegółów.

Mała liczba lokali wyborczych i karty odbite na ksero

W niektórych miastach obwodów donieckiego i ługańskiego trwa plebiscyt w sprawie ogłoszenia ich niepodległości. W niektórych miejscach do urn ustawiają się kolejki.

Można było odnieść wrażenie, że mieszkańcy obwodów masowo głosują w referendum. Powodem jest jednak nie jego popularność, lecz wyjątkowo mała liczba miejsc, w których można oddać głos, co pozwala niektórym mediom, przede wszystkim rosyjskim, mówić o tym, że Wschód Ukrainy popiera separatystów.

Na przykład w czterech dzielnicach Mariupola mieszka niemal 350 tysięcy wyborców, dla których zazwyczaj jest 213 lokali. Teraz są tylko 4 miejsca, gdzie można oddać głos. W wielu miastach miejscowa władza odmówiła separatystom udostępnienia pomieszczeń. Ci którzy, nie popierają niepodległości obwodów, niemal nie przychodzili głosować. Aktywni byli ci, którzy jej chcą_ . _

Punkty do głosowania to zwykle urna postawiona koło bazaru czy w parku. Nie ma list wyborców, karty do głosowania nie są w ogóle zabezpieczone - to po prostu kartki odbite na ksero. Głosować może każdy, czasem nawet nie pokazując dokumentu z meldunkiem. Pozwala to na oddanie kilku głosów w różnych miejscach, a nawet w tym samym, ponieważ nikt nie kontroluje, czy wyborca nie przyniósł wydrukowanych w domu kilku kart do głosowania. Od dwóch dni ukraińskie organy ścigania zatrzymują samochody z wypełnionymi już kartami do głosowania.

Prorosyjscy separatyści na wschodniej Ukrainie poinformowali także, że na podstawie referendum chcą ustanowić własne władze cywilne i wojskowe, które będą niezależne od Kijowa.

_ Skoro już wzięliśmy na siebie odpowiedzialność, to musimy w jak najkrótszym czasie powołać własne organy władzy państwowej i władzy wojskowej _ - oświadczył na konferencji prasowej w Doniecku jeden z liderów tzw. Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) Denys Puszylin.

Oznajmił przy tym, że po ogłoszeniu wyników referendum władze DRL uznają za obce siły wojskowe i milicyjne Ukrainy na swoim terytorium i będą one traktowane jak okupanci. One zresztą _ już nimi są _ - podkreślił.

_ Za prowokacjami stoją bandyckie ugrupowania" _

_ _

Ukraińskie MSZ oświadczyło, że referendum nie będzie miało żadnych następstw dla jedności terytorialnej Ukrainy.

_ _ Organizatorzy tej przestępczej farsy świadomie zdecydowali się na złamanie konstytucji i prawa Ukrainy i zlekceważyli apele ukraińskich władz oraz wspólnoty międzynarodowej. Za referendum i innymi prowokacjami stoją wyszkolone i uzbrojone według najnowszych standardów rosyjskich terrorystyczne ugrupowania bandyckie _ - czytamy w oświadczeniu ukraińskiej dyplomacji. _ _ Naród ukraiński nie uznaje żadnych terrorystycznych referendów ani w regionach donieckim i ługańskim, ani na Krymie _MSZ oceniło, że większość mieszkańców wschodnich obwodów nie uczestniczy w tym plebiscycie - napisano. _ _ Nasz kraj opowiada się za dialogiem jedności narodowej, w którym nie ma miejsca na groźby i terroryzm, a jest otwartość i jedność wszystkich obywateli dobrej woli, którzy pragną pokoju, stabilizacji i dobrobytu dla Ukrainy. _ __ _

Także szef administracji prezydenckiej Ukrainy powiedział, że wyniki referendum nie zostaną uznane.

_ _ Żadne referendum nie jest tam faktycznie przeprowadzane. Nie jest to nic więcej, jak tylko kampania informacyjna dla ukrycia swoich przestępstw _ - powiedział Serhij Paszyński o działaniach separatystów prorosyjskich, którzy organizują plebiscyt. _ Referendum separatystów na Ukrainie. Będzie powtórka z Krymu? * fot: PAP/EPA * fot: PAP/EPA * fot: PAP/EPA [ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif align=absmiddle ) ] zobacz całą
galerię(http://manager.money.pl/galerie/referendum-separatystow-na-ukrainie-bedzie-powtorka-z-krymu-g718736.html) _Urzędnik wyjaśnił, że referendum potrzebuje otwarcia tysięcy dzielnic wyborczych i powołania komisji, czego w regionie donieckim i ługańskim nie uczyniono. _ _ W dwóch trzecich terytorium tych obwodów nie ma mowy o niczym, co choć trochę przypominałoby referendum. Są to takie mini-demonstracje, w których ludzie głosują wydrukowanymi na zwykłej drukarce kartach _ - podkreślił. _
_

Urzędnik ocenił, że frekwencja na referendum jest bliska zera. Uprzedził, że wszędzie tam, gdzie się ono odbywa, działają ekipy ukraińskich władz, które nagrywają to wszystko na kamery wideo. Ostrzegł, że przedstawiciele władz lokalnych, którzy wspierają terrorystów, poniosą za to odpowiedzialność.

_ _

Paszyński wyraził jednocześnie przekonanie, że mimo wysiłków separatystów zaplanowane na 25 maja wybory prezydenta Ukrainy odbędą się, choć - jak przyznał - w niektórych regionach ich przeprowadzenie będzie problematyczne.

_ _

Widzimy już, że mniej więcej w połowie obwodu donieckiego i ługańskiego wybory odbędą się w zwykłym trybie, jednak będą i tereny, gdzie praca komisji wyborczych będzie utrudniona - podkreślił.

_ _

Paszyński nie wykluczył, że jeśli Rosja nadal będzie wspierała ekstremistów, Ukraina będzie zmuszona wprowadzić dla niej ruch wizowy.

_ _ - Nie wykluczam, że jeśli nie dojdzie do obniżenia poziomu eskalacji między naszymi krajami, to na jakimś etapie będziemy musieli ograniczyć nasze kontakty do minimum, w tym także wykorzystać taki właśnie instrument _ - powiedział szef administracji prezydenckiej na konferencji prasowej. __ ##Referendum bez obserwatorów. _ Nikt się nie zgłosił _ _

Dziś w obwodach donieckim i ługańskim na wschodniej Ukrainie rozpoczęły się tzw. referenda w sprawie niepodległości tych regionów. Zorganizowali je separatyści, okupujący instytucje państwowe w tych regionach.Przeciwko referendum wypowiedziały się nie tylko władze Ukrainy, ale i Stanów Zjednoczonych oraz państw unijnych, które oświadczyły, że nie uznają wyników tego plebiscytu.

_ _

Lokale wyborcze będą otwarte do godz. 21 czasu polskiego. Uczestnicy w obwodzie donieckim odpowiedzą na pytanie: Czy popierasz akt niepodległości Donieckiej Republiki Ludowej?, zaś w ługańskim - Czy popierasz akt niepodległości Ługańskiej Republiki Ludowej?

_ _

Wcześniej przewodniczący Centralnej Komisji Wyborczej tzw. Donieckiej Republiki Ludowej Roman Lagin ogłosił, że podczas referendum będą działały 53 komisje wyborcze, a wszystkich punktów do głosowania będzie ponad 1,5 tys. - _ Wyniki głosowania zostaną uznane bez względu na frekwencję. Obserwatorów na referendum nie będzie. Nikt się nie zgłosił _- powiedział.

_ _

Przeciwko referendum wypowiedziały się nie tylko władze Ukrainy, ale i Stanów Zjednoczonych oraz państw unijnych, które oświadczyły, że nie uznają wyników tego plebiscytu.

_ _

Władze ukraińskie prowadzą przeciwko separatystom operację antyterrorystyczną, która toczy się przede wszystkim w okolicach Słowiańska na północy obwodu donieckiego. Siły prorosyjskie kontrolują tam siedziby głównych instytucji państwowych.

_ _

W kwietniu na Ukrainie opublikowano wyniki badań opinii publicznej, z których wynika, że ponad 71 proc. mieszkańców kraju opowiedziałoby się w referendum za państwem unitarnym.

_ Czytaj więcej w Money.pl * [ ( http://static1.money.pl/i/h/160/m303264.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/konflikt;na;ukrainie;separatysci;zaatakowali;budynki;publiczne;w;doniecku,100,0,1511012.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Niespokojnie na wschodzie Ukrainy. _ Republika Doniecka! _ * [ ( http://static1.money.pl/i/h/191/m306111.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/krwawe;walki;w;slowiansku;ultimatum;rosji,118,0,1528950.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Krwawe walki w Słowiańsku. Ultimatum Rosji * [ ( http://static1.money.pl/i/h/44/m302124.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/konflikt;na;ukrainie;turczynow;nie;wyklucza;referendum;w;sprawie;jednosci;panstwa,129,0,1515649.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Referendum na Ukrainie? W sprawie jedności * [ ( http://static1.money.pl/i/h/6/m303622.jpg ) ]
(http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/konflikt;na;ukrainie;wynik;kryzysu;w;donbasie;przesadzi;o;przyszlosci;ukrainy,56,0,1515576.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Donbas krytycznym testem dla władz w Kijowie _

KOMENTARZE
(0)