Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Referendum w JSW: Górnicy chcą strajku

0
Podziel się:

Trzy czwarte z ponad 22-tysięcznej załogi Jastrzębskiej Spółki
Węglowej poparło postulaty m.in. w sprawie podwyżki płac.

Referendum w JSW: Górnicy chcą strajku
(JSW/materiały prasowe)

Trzy czwarte z ponad 22-tysięcznej załogi Jastrzębskiej Spółki Węglowej wzięło udział w referendum, zorganizowanym przez związki zawodowe; górnicy poparli postulaty w sprawie podwyżki płac, ewentualnego protestu na tym tle, a także prywatyzacji firmy.

Według nieoficjalnych informacji prawie 95 proc. załogi Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW)
odpowiedziało trzy razy tak na postawione w referendum pytania - zgodnie z oczekiwaniem związkowych central. Oficjalne wyniki mają być przedstawione w poniedziałek. Również wtedy związkowcy zdecydują o dalszych działaniach. Wśród rozważanych wcześniej form protestu był strajk ostrzegawczy i wstrzymanie wysyłki węgla z kopalń.

Pracownicy dostawali dwie karty do głosowania - białą i czerwoną. Na pierwszej były dwa pytania: o poparcie sporu zbiorowego i walki o 10-procentowe podwyżki oraz o poparcie akcji protestacyjno-strajkowej w postaci blokady wysyłki węgla. Pytanie na drugiej karcie brzmiało: _ Czy jesteś przeciwnyprywatyzacji lub upublicznieniu akcji JSW? _.

Głosowanie zorganizowały związki zawodowe, żądające 10-procentowej podwyżki płac oraz przeciwne upublicznieniu i przyszłej prywatyzacji spółki na zasadach proponowanych przez resort Skarbu Państwa. Ministerstwo zakłada, że spółka zadebiutuje na giełdzie 30 czerwca.

Związkowcy nie zgadzają się z projektem ministerstwa skarbu, aby środki ze sprzedaży akcji JSW, przy okazji jej giełdowego debiutu, trafiły jedynie do Skarbu Państwa, bez zasilenia samej spółki. Szefowie JSW i przedstawiciele ministerstwa odpowiadają, że firma sięgnie po środki z giełdy później, kiedy będzie taka potrzeba.

Związkowcy zwracają także uwagę na sprawy pracownicze. Chodzi przede wszystkim o gwarancje zatrudnienia dla pracowników, akcje pracownicze oraz zawarcie układu zbiorowego pracy.

W czwartek - w dniu, kiedy w kopalniach spółki rozpoczęło się związkowe referendum - zarząd JSW ogłosił w wewnątrzzakładowym wydawnictwie zasady upublicznienia spółki oraz związanego z tym pakietu pracowniczego. Według zarządu, najważniejsze postulaty strony społecznej są spełnione.

To przede wszystkim: zachowanie przez Skarb Państwa w JSW, co najmniej, 50 proc. plus jedna akcja, przekazanie akcji pracowniczych całej załodze (zarówno tym uprawnionym ustawowo, jak i pozostałym), gwarancje zatrudnienia na 5 lat (związki żądały 10-letnich gwarancji) oraz utworzenie specjalnej transzy akcji w ofercie publicznej, skierowanej do pracowników grupy JSW i Kombinatu Koksochemicznego Zabrze, który wkrótce będzie jej częścią.

W marcu przedstawiciele związków w JSW spotkali się z ministrem skarbu, by przedstawić swoje postulaty. 23 marca szef resortu skarbu w pisemnej odpowiedzi zapewnił m.in., że po planowanej sprzedaży akcji JSW Skarb Państwa zachowa ponad 50 proc. jej udziałów, nie wykluczył jednak, że w przyszłości może dojść do sprzedaży kolejnej transzy akcji.

Minister poinformował, że poza uzyskaniem statusu spółki publicznej notowanej na giełdzie, w JSW nie nastąpi żadna zasadnicza zmiana, jeśli chodzi o funkcjonowanie firmy, ani z punktu widzenia praw pracowniczych. Zmieniony statut spółki ma zagwarantować, że Skarb Państwa zachowa dominację w spółce nawet gdyby został w przyszłości mniejszościowym akcjonariuszem.

JSW, wyspecjalizowana w produkcji węgla koksowego, należy do trzech największych spółek węglowych. Zatrudnia ponad 22,6 tys. osób w sześciu kopalniach. Miniony rok zamknęła zyskiem netto przekraczającym 1 mld zł wobec 340 mln zł strat w poprzednim, kryzysowym roku. W najbliższych latach firma zamierza przeznaczać na inwestycje około miliard zł rocznie, pozyskując część środków m.in. z giełdy.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/240/t98288.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/grad;ta;oferta;odbije;sie;echem;na;swiecie,154,0,802458.html) Grad: Ta oferta odbije się echem na świecie 30 czerwca na giełdzie ma zadebiutować Jastrzębska Spółka Węglowa, a w drugiej połowie września dojdzie do wtórnej oferty publicznej akcji PKO BP.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/111/t79471.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/jsw;ma;zadebiutowac;30;czerwca;na;gpw,143,0,802447.html) JSW ma zadebiutować 30 czerwca na GPW Prospekt emisyjny Jastrzębskiej Spółki Węglowej ma trafić do Komisji Nadzoru Finansowego 20 kwietnia, a 6 czerwca prospekt ma zostać zatwierdzony i opublikowany.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/93/t95581.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/chca;10;proc;podwyzki;rusza;na;stolice,181,0,801717.html) Chcą 10 proc. podwyżki. Ruszą na stolicę? W tym tygodniu rozstrzygnie się, czy wybuchnie strajk generalny w polskich kopalniach.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)