Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Referendum w Szkocji. Starszą odpływem kapitału

0
Podziel się:

Brytyjskie media donoszą o wielkim odpływie kapitału inwestycyjnego z Wielkiej Brytanii przed referendum niepodległościowym w Szkocji.

Referendum w Szkocji. Starszą odpływem kapitału
(PAP/EPA)

W ciągu miesiąca zanotowano wyprzedaż akcji, obligacji rządowych i innych inwestycji o wartości ponad 17 miliardów funtów. Wielki biznes obawia się rozpadu Wielkiej Brytanii, a najpotężniejsze marki grożą przenosinami do Anglii.
Niedzielny _ Sunday Telegraph _ publikuje wyniki własnego sondażu wśród prezesów i dyrektorów stu największych firm notowanych na giełdzie w Londynie. 80% z nich uważa obecnie, że niepodległość Szkocji odbije się źle na gospodarce całej Wielkiej Brytanii. Jeszcze w lutym tego zdania było 66%.

W tym tygodniu największy szkocki bank - Royal Bank of Scotland - zapowiedział, że w razie głosowania _ Tak _ w referendum przeniesie swoją siedzibę do Anglii. Podobnie Lloyds, a także ogromne towarzystwo ubezpieczeniowe Standard Life.

Wielkie sieci handlowe - John Lewis, B&Q, Next, Waitrose i Asda - ostrzegają Szkotów, że czekają ich wyższe ceny w sklepach. Firmy telekomunikacyjne - w tym BT, TalkTalk, O2 i Vodafone - wyrażają obawy, że niepewny reżym podatkowy, regulacje prawne i spory o częstotliwości doprowadzą do wzrostu stawek w telefonii komórkowej.

Wizję załamania ekonomicznego Szkocji nakreślili niedawno sygnatariusze listu stu największych biznesmenów w kraju. A laureat ekonomicznego Nobla, Paul Krugman napisał w _ New York Timesie _, że niepodległa Szkocja, pozbawiona własnej waluty, stanie się nową, pogrążoną w kryzysie Hiszpanią - tyle, że bez słońca.

Czytaj więcej w Money.pl
Cena niepodległości? Ucieczka banków Częściowo znacjonalizowane, największe grupy bankowe zapowiedziały, że przeniosą swoje siedziby z Edynburga do Londynu.
Brytyjski premier rusza do Szkocji. Z posiłkami David Cameron oraz przywódcy Liberalnych Demokratów i laburzystów udadzą się jutro do Szkocji, by prowadzić kampanię przeciw oderwaniu się jej od Zjednoczonego Królestwa.
Szkoci wściekli na Brytyjczyków. Za UE Szef szkockiego rządu Alex Salmond oskarżył rząd brytyjski o prowadzenie kampanii przeciw niepodległości Szkocji.
Oto wysoka cena za niepodległość Szkocji Bankierzy, finansiści, ekonomiści i biznesmeni ostrzegają, że nie tylko Szkocja, ale cała Wielka Brytania zapłaci wysoką cenę, jeśli Szkoci zagłosują w referendum za niepodległością.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)