Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Referendum w Warszawie. "Po odwołaniu Gronkiewicz-Waltz miastu może grozić paraliż"

0
Podziel się:

- To jest ten bilans, który każdy warszawiak powinien mieć w głowie - przestrzega szef mazowieckiej PO.

Referendum w Warszawie. "Po odwołaniu Gronkiewicz-Waltz miastu może grozić paraliż"
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Szef mazowieckiej PO Andrzej Halicki ocenił, że gdyby doszło do odwołania w referendum prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz i powołania na jej miejsce komisarza, to Warszawie może grozić paraliż decyzyjny.

_ - Jest duże zagrożenie paraliżem podejmowania decyzji. To jest ten bilans, który każdy warszawiak powinien mieć w głowie _ - oświadczył Halicki na wtorkowej konferencji prasowej w Sejmie.

Lider Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej Piotr Guział wezwał wczoraj premiera Donalda Tuska i polityków PO, by sprostowali swoje wypowiedzi dotyczące referendum w sprawie odwołania prezydent stolicy. Lider WWS za nieprawdziwe uznał informacje mówiące, że po odwołaniu prezydent stolicy wygasną zarządy wszystkich dzielnic i udzielone im pełnomocnictwa.

Do tej kwestii odniósł się we wtorek Halicki. Jak przyznał, pełnomocnictwa nie wygasają automatycznie, ale mogą zostać wygaszone. - _ Guział ma rację, że pełnomocnictwa nie wygasają automatycznie, ale komisarz będzie mógł, bo ma do tego pełne prawa, zmieniać pełnomocnictwa, weryfikować je, potwierdzać. Może też wygasić takie pełnomocnictwo i udzielić go innej osobie - to jest sytuacja skrajna, ale miała już miejsce _ - powiedział polityk PO.

Zaznaczył też, że praktyka w _ okresie przejściowym _, za jaki uznał czas między powołaniem komisarza a wyborami w stolicy, polega na _ niepodejmowaniu decyzji na które czekają obywatele i miasta _. _ - Taka praktyka nie wynika z prawa, ale z urzędniczej asekuracji. Czyli może nastąpić paraliż decyzyjny _ - dodał Halicki.

Podkreślił, że zgodnie z ustawą o samorządzie wraz z prezydentem kończą pracę wiceprezydenci, którzy zajmują się m.in. inwestycjami w mieście. - _ Oczywiście te zadania będzie musiał zorganizować komisarz - ale tu znowu mamy okres przynajmniej spowolnienia działań _ - zauważył Halicki.

Do kwestii pełnomocnictw odniósł się jeszcze w poniedziałek dyrektor stołecznego Centrum Komunikacji Społecznej Jarosław Jóźwiak. Jak powiedział, praktyką stosowaną w warszawskim urzędzie jest wymiana wszystkich pełnomocnictw po zmianach na stanowiskach, m.in. po zakończeniu kadencji urzędującego prezydenta miasta (tak było np. w 2005 r., gdy ówczesny prezydent Warszawy Lech Kaczyński został wybrany na prezydenta kraju). Podkreślił, że taka praktyka wynika z orzecznictwa sądów, które niekiedy kwestionują ważność pełnomocnictw, jeśli nie udzielił ich urzędujący prezydent miasta.

Referendum ws. odwołania prezydent Warszawy odbędzie się 13 października. Będzie ono ważne, jeśli weźmie w nim udział 3/5 liczby wyborców, którzy wzięli udział w wyborze odwoływanego organu - czyli w przypadku warszawskiego referendum, co najmniej 389 430 osób. Jeśli Gronkiewicz-Waltz zostałaby odwołana, osobę pełniącą funkcję prezydenta miasta (tzw. komisarza) _ niezwłocznie _ wyznaczyłby premier. Swoją funkcję pełniłaby ona do czasu wyboru nowego prezydenta.

Premier Donald Tusk w piątek mówił, że gdyby musiał wyznaczyć komisarza Warszawy, starałby się wybrać osobę gwarantującą stolicy bezpieczeństwo. Według niego osobą najbardziej kompetentną jest obecna prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz lub _ ktoś z jej ekipy _.

Inicjatorem akcji referendalnej jest Warszawska Wspólnota Samorządowa, na czele której stoi burmistrz Ursynowa Piotr Guział. Podpisy pod wnioskiem o przeprowadzenie głosowania zbierali też przedstawiciele partii politycznych. Organizatorzy referendum zarzucają Gronkiewicz-Waltz m.in. podwyżki cen biletów, nieprzygotowanie miasta do przejęcia gospodarki odpadami od 1 lipca tego roku, źle prowadzone inwestycje i rozrost biurokracji miejskiej.

Czytaj więcej w Money.pl
Gronkiewicz-Waltz może zostać komisarzem Politycy PO przyznają, że gdyby prezydent Warszawy została odwołana ze stanowiska, może dostać fotel komisarza.
Co w razie odwołania prezydent Warszawy? Gdyby prezydent Warszawy straciła dotychczasowe stanowisko, Donald Tusk właśnie ją powoła na komisarza stolicy.
Referendum w Warszawie nie ma sensu? Posłanka PO nie wierzy, że Hanna Gronkiewicz-Waltz zostanie odwołana ze stanowiska prezydent Warszawy.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)