Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Referendum w Warszawie. W razie przegranej Gronkiewicz-Waltz zostanie komisarzem?

0
Podziel się:

Gdyby prezydent Warszawy straciła dotychczasowe stanowisko, Donald Tusk właśnie ją powoła na komisarza stolicy.

Referendum w Warszawie. W razie przegranej Gronkiewicz-Waltz zostanie komisarzem?
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bFeXBHzF

Premier Donald Tusk powiedział, że jeśli w referendum zostanie odwołana Hanna Groniewicz-Waltz, to zamierza właśnie ją powołać na komisarza stolicy - poinformowały trzy niezależne źródła we władzach partii.

Wczoraj wieczorem obradował zarząd krajowy PO, rozmowy dotyczyły między innymi referendum w sprawie odwołania prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz. _ - Premier ocenił, że referendum ma niewielkie szanse powodzenia, ze względu na próg frekwencyjny. Poinformował jednocześnie, że jeśli doszłoby do odwołania Gronkiewicz-Waltz, to zamierza właśnie jej powierzyć funkcję komisarza stolicy _ - poinformowali rozmówcy z władz partii.

Referendum w sprawie odwołania prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz odbędzie się 13 października. Jeśli prezydent zostanie odwołana, stolicą będzie zarządzać tzw. komisarz, tj. osoba wskazana przez premiera.

bFeXBHzH

Referendum będzie ważne, jeśli weźmie w nim udział 3/5 liczby wyborców, którzy wzięli udział w wyborze odwoływanego organu. W wyborach prezydenta Warszawy w 2010 r., w których zwyciężyła Gronkiewicz-Waltz, wzięło udział 649 049 osób. Oznacza to, że referendum w sprawie jej odwołania będzie ważne, jeśli weźmie w nim udział co najmniej 389 tys. 430 osób. Koszty przeprowadzenia referendum pokryje miasto.

Inicjatorem akcji referendalnej jest Warszawska Wspólnota Samorządowa. Podpisy pod wnioskiem o jego przeprowadzenie zbierały też m.in. PiS i Ruch Palikota. Organizatorzy referendum zarzucają Gronkiewicz-Waltz m.in. podwyżki cen biletów, nieprzygotowanie miasta do przejęcia gospodarki odpadami od 1 lipca br., źle prowadzone inwestycje i rozrost biurokracji miejskiej.

Gronkiewicz-Waltz zapowiada, że czas do referendum wykorzysta na pokazanie działań zrealizowanych przez ostatnie siedem lat, kiedy rządziła w stolicy.

Czytaj więcej w Money.pl
SLD stanie przeciwko Gronkiewicz-Waltz? Na 13 września zaplanowano posiedzenie warszawskiej Rady SLD, na której zapadnie decyzja w sprawie referendum w stolicy - głosi dzisiejszy komunikat.
Gronkiewicz-Waltz nie spotka się z Guziałem Prezydent Warszawy powiedziała, że Guziałowi realia przed referendum pomyliły się z kampanią wyborczą.
Referendum w Warszawie niepotrzebne? - _ Pozwólmy, żeby mieszkańcy Warszawy wybierali prezydenta w rytmie cyklicznym, a nie w rytmie polityki _ - apeluje polityk SLD.
bFeXBHAi
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)