Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Referendum ws elektrowni jądrowej nieważne

0
Podziel się:

Mieszkańcy Grywina mieli zdecydować w referendum lokalnym, czy chcą na terenie gminy elektrownię jądrową. Nie poszli jednak zagłosować.

Referendum ws elektrowni jądrowej nieważne
(gold_auraque/CC BY-NC 2.0/Flickr)
bFeqxwaJ

Tylko * 13,79 proc. uprawnionych do głosowania wzięło udział w l okalnym referendum dotyczącym lokalizacji elektrowni jądrowej w Gryfinie *. * *Ostateczna decyzja rządu w tej sprawie ma zapaść do końca 2013 r.

Dla ważności referendum konieczna była frekwencja co najmniej 30 proc. Mieszkańcy gminy mieli zdecydować w referendum lokalnym, czy chcą na jej terenie lokalizacji elektrowni jądrowej. Głosującym zadawano pytanie: _ Czy jesteś za lokalizacją elektrowni jądrowej wraz z wszelką inną infrastrukturą związaną z przemysłem jądrowym na terenie gminy Gryfino? _.

Wiceprzewodniczący Gminnej Komisji ds. Referendum Lokalnego Zbigniew Nużyński, uprawnionych do głosowania w gminie było 25 278 osób. Głosów ważnych oddano 3 445, nieważnych 42. 2 441 osób odpowiedziało twierdząco na pytanie referendalne, zaś 1004 przecząco.

bFeqxwaL

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/101/208229.jpg ) ] (http://tech.money.pl/elektrownia-atomowa-jest-bezpieczna-on-nie-ma-watpliwosci-0-1049307.html) *Wybudują nam atom pod płotem. Co dalej? * O tym, dlaczego na pierwszą polską atomówkę będziemy musieli jeszcze poczekać i czy jest się czego bać, mówi prof. Andrzej Strupczewski z Instytutu Energii Atomowej w Świerku.

Referendum było inicjatywą władz gminy. Uchwałę w tej sprawie radni podjęli w kwietniu br. Zdaniem radnych pozytywny wynik referendum mógłby pomóc w negocjacjach w sprawie lokalizacji inwestycji. Byłby również sygnałem dla PGE, która miałaby budować siłownię, że gmina jest otwarta na inwestycje.

PGE dokonała własnego wyboru potencjalnych lokalizacji elektrowni jądrowej - są to Gąski w gminie Mielno (Zachodniopomorskie) oraz Choczewo i Żarnowiec (Pomorskie). W lutym br. w gminie Mielno jej mieszkańcy w referendum opowiedzieli się przeciw takiej inwestycji.

Według planów rządu ostateczna decyzja co do lokalizacji elektrowni jądrowej ma zapaść do końca 2013 r. Budowa ma ruszyć w 2016 r. i zakończyć się w 2020 r.

bFeqxwaR
Czytaj więcej w Money.pl
Greenpeace będzie blokować budowę? _ Prąd z elektrowni jądrowej będzie najdroższą formą produkowania energii w Polsce _.
Program atomowy zagrożony? Oni mówią... Przedłużono na prośbę Niemiec, Austrii i Finlandii konsultacje polskiego programu budowy atomówek.
Szwedzi chcą blokować naszą atomówkę Szwedzka Agencja Ochrony Środowiska na razie zbiera uwagi i wniosków do polskiego programu atomowego.
bFeqxwbm
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)