Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Reforma emerytalna. Co z okresem ochronnym?

Reforma emerytalna. Co z okresem ochronnym?

Fot. Creatista/Dreamstime

Rządowa propozycja dotycząca stopniowego wydłużenia wieku emerytalnego Polaków do 67. roku życia uwzględnia też przepisy o ochronie przedemerytalnej.

Obecnie ochrona ta dotyczy osób, którym brakuje 4 lat do emerytury. Teraz pracodawca nie może zwolnić kobiety, która skończyła 56 lat i mężczyzny, który ukończył 61 lat. W nowym systemie wiek ochronny będzie też wynosił 4 lata, tyle że będzie się przesuwał w zależności od momentu, w którym nabędziemy prawo do emerytury.

Zgodnie z propozycją rządu, z upływem każdych czterech miesięcy wiek emerytalny wydłuży się o 1 miesiąc. I tak kobieta, która w związku z wydłużeniem wieku emerytalnego będzie przechodziła na emeryturę na przykład o 3 miesiące później niż przechodziłaby bez wydłużenia tego wieku, wejdzie w okres ochronny dopiero po ukończeniu 56 lat i 3 miesięcy, a nie jak obecnie w wieku 56 lat.

Mężczyzna w tej samej sytuacji natomiast wchodziłby w okres ochronny dopiero w wieku 61 lat i trzech miesięcy. Dopiero za wiele lat, kiedy wiek emerytalny będzie wynosił 67 lat dla kobiet i 67 dla mężczyzn okres ochronny będzie identyczny dla wszystkich pracowników. Do tego jednak czasu wiek ten będzie obejmował zarówno lata, jak i miesiące.

Więcej o emeryturach czytaj w Money.pl
Tak rząd chce nas przekonać do dłuższej pracy
Rusza propagandowe uderzenie, na rzecz zmian w systemie emerytalnym. Zobacz, jakie działa wytoczy Donald Tusk.
Palikot za dłuższą pracą? Wszystko zależy od...
Nowa ustawa emerytalna w ciągu trzech tygodni ma trafić na posiedzenie rządu.
SLD stawia warunki. Wtedy poprze reformę
Szef SLD Leszek Miller zadeklarował, że jego klub nie poprze proponowanego przez rząd projektu reformy emerytalnej w obecnej formie.
emerytura, reforma, okres ochronny, donald tusk, leszek miller
IAR
Czytaj także
Polecane galerie
EMEYT1949
77.255.53.* 2012-05-09 09:41
CO TU KOMENTOWAC, DODAC STARE CHASLO /EMERYCI I RENCISCI POPIERAJCIE PARTIE CZYNEM UMIERAJCE PRZED TERMINEM..
2012-04-12 00:04 Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
I co to niby da? Zrobią jak premier. Wyrzucą gościa z pracy tuż przed okresem ochronnym.
2012-04-11 21:31 Sofciarski Cyklinator Parkietów
Przecież to bzdura, kogo to ma chronić? Jeśli pracodawca nie może zwolnić to także nie zatrudni, po co zatrudniać kogoś kogo nie można zwolnić? W praktyce przepis ten oznacza marginalizację na rynku pracy osób, którym brakuje kilku lat do emerytury. Bezrobocie w tej grupie jest jedne z najwyższych, ciekawe dlaczego? I to ma być dla ich dobra? Okres "ochronny"?

Nie chcę "ochrony" administracyjnej tylko niskich podatków i kapitału, jak będą inwestycje to i pracownik będzie w cenie.

Skoro ta ochrona taka dobra to może zakaz zwalniania pracowników w ogóle? Kto jest za?
Zobacz więcej komentarzy (6)