Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Reforma emerytur i rynku pracy. Tego żąda od nas Bruksela

0
Podziel się:

W naszej gospodarce ma być mniej biurokracji i więcej inwestycji.

Reforma emerytur i rynku pracy. Tego żąda od nas Bruksela
(gerenme/iStockphoto)

Komisja Europejsk zaleciła Polsce m.in.: zwiększenie aktywności zawodowej kobiet poprzez lepszą opiekę nad dziećmi, wygaszanie wczesnych górniczych emerytur i zmniejszanie bezrobocia młodych. Ma być też mniej biurokracji i więcej inwestycji.

Komisja Europejska wytknęła w ocenie towarzyszącej swoim rekomendacjom m.in. to, że w Polsce tylko 64,8 proc. populacji pomiędzy 20. a 64. rokiem życia jest aktywna na rynku pracy, a stopa ta jest jeszcze niższa w przypadku młodych, kobiet i osób starszych.

_ - Udział kobiet w rynku pracy musi być zwiększony poprzez poprawienie opieki nad dziećmi. Polska ma obecnie najniższy współczynnik udziału dzieci w edukacji przedszkolnej, a to ze względu na brak miejsc, infrastruktury i wykwalifikowanych kadr _ - skrytykowała KE. Dodała, że deklaracja rządu, iż wygeneruje na to środki, nie jest _ odzwierciedlona w ustawie budżetowej na 2012 r., która zmniejsza subsydia na edukację _ i zaleciła _ stabilne _ finansowanie tego obszaru.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/119/m190327.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/leszek;balcerowicz;apeluje;do;rzadu;oszczedzajcie,45,0,1095981.html) *Balcerowicz ma receptę dla rządu. Muszą... * Leszek Balcerowicz apeluje do rządu o pilną i głęboką reformę finansów publicznych.

Ponadto KE wskazała na bezrobocie młodych osób w Polsce, które jest wyższe od średniej unijnej, i zaleciła zwiększenie dostępności staży i nauki w miejscu pracy, a także poprawę edukacji zawodowej i wdrożenia strategii uczenia się przez całe życie. By _ zwalczać segmentację rynku pracy i ubóstwo pracujących _, KE zaleciła ograniczenie cywilnych umów na świadczenie pracy (np. umowa-zlecenie, umowa o dzieło)
oraz wydłużenie okresu próbnego w stałych umowach o pracę.

_ - Kraje członkowskie muszą podjąć środki, by obniżyć bezrobocie wśród osób młodych poprzez zachęty firm do ich zatrudnienia, staże i naukę w miejscy pracy _ - mówił podczas prezentacji rekomendacji komisarz UE ds. zatrudnienia Laszlo Andor.

KE nawołuje też polski rząd do większej ambicji w reformowaniu systemu emerytalnego, m.in. do wygaszenia specjalnych systemów emerytalnych dla górników i do _ podjęcia kolejnego, bardziej zdecydowanego kroku _ w zreformowaniu KRUS-u.

Zdaniem KE _ znacznej _ poprawy wymaga też sprawność polskiej administracji, ściąganie podatków oraz tworzenie prawa, by zmniejszyć obciążenie biurokratyczne przedsiębiorców. Chodzi m.in. o długotrwałe procedury udzielania licencji i rejestrowania nieruchomości oraz niestabilne przepisy podatkowe.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/53/m204085.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/tusk;polska;najbardziej;obiecujaca;gospodarka;regionu,190,0,1095870.html) *"Jesteśmy najbardziej obiecującą gospodarką" * _ Planowane 2,5 proc. wzrostu PKB na rok 2012, to i tak najlepsza prognoza ze wszystkich państw europejskich. _

KE wskazała, że Polska jest na niechlubnym drugim miejscu w UE pod względem administracyjnego obciążenia biznesu oraz jest jednym z trzech krajów, gdzie potrzeba najwięcej czasu na wypełnienie obowiązków podatkowych oraz na siódmym, jeśli chodzi o wielkość szarej strefy w gospodarce. _ - Możliwe byłoby mniejsze obciążenie podatkami pojedynczych osób, gdyby wszyscy je płacili _ - mówił komisarz UE ds. podatkowych Algirdas Szemeta.

Polska ma też jedne z najniższych w UE wydatki na badania i rozwój (0,74 proc. PKB w 2010 r.), słabą współpracę nauki z przemysłem i w rezultacie niską innowacyjność - wymieniła KE. Tymczasem - jej zdaniem - obecny wzrost polskiej gospodarki jest po części napędzany funduszami UE i niskimi kosztami pracy, a w średnim okresie konieczne jest _ przerzucenie się na wzrost napędzany innowacjami _. Zaleciła rządowi wyznaczenie priorytetów w tym obszarze i ułatwienie finansowania innowacji poprzez gwarancje i tzw. finansowanie pomostowe.

Po raz kolejny Komisja wskazała na opłakany stan infrastruktury kolejowej (z 20 tys. km użytkowanych linii kolejowych tylko 36 proc. jest w dobrym stanie) i że Polska nie w pełni wykorzystuje środki z Funduszu Spójności na ten cel. Zaleciła usunięcie barier w funkcjonowaniu rynku kolejowego, wzmocnienie roli i zasobów jego regulatora oraz lepsze wdrażanie projektów inwestycyjnych.

Komisarz UE ds. budżetu Janusz Lewandowski ocenił w rozmowie z dziennikarzami, że wyliczone przez KE w rekomendacjach _ mankamenty _ obecnie nie zagrażają ścieżce uzdrawiania gospodarki i finansów publicznych._ - Wedle dogłębnej oceny KE, Polska jest na ścieżce uzdrawiania finansów publicznych uwiarygodnionej przez stan gospodarki realnej _ - podkreślił komisarz. Ocenił jako _ realistyczną _ ścieżkę dochodzenia Polski do średniookresowego celu deficytu budżetowego na poziomie 1 proc. PKB w 2015 r.

KE oceniła, że Polska obniżyła deficyt budżetowy zgodnie z jej rekomendacjami, nie podzieliła jednak do końca optymizmu w sprawie długu publicznego. _ Władze przewidują stopniowe zmniejszenie (długu) z 56,3 proc. PKB w 2011 r. do 49,7 proc. PKB w 2015 r., podczas gdy Komisja, biorąc pod uwagę możliwe ryzyka planów konsolidacyjnych, oczekuje wolniejszej poprawy _ - czytamy. KE upomniała się też o stałą regułę wydatkową do 2013 r.

Czytaj więcej w Money.pl
Bruksela ocenia nas dobrze. Francuzi najgorsi Dwunastu zagrożonym krajom Komisja Europejska zaleciła działania naprawcze.
Przełom w sprawie nowego budżetu UE Unijne kraje wciąż podzielone w sprawie budżetu po 2013 roku. Na temat wysokości wydatków we wspólnej kasie rozmawiali w Brukseli unijni ministrowie do spraw europejskich. 15 państw, w tym Polska, wystąpiło w obronie polityki spójności, wyrównującej różnice w rozwoju Wspólnoty.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)