Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Reforma OFE. Eksperci sugerują skierowanie ustawy do Trybunału

0
Podziel się:

Projekt reformy jest teraz na etapie konsultacji społecznych. Rząd planuje przesunąć do ZUS-u część obligacyjną składki wpłacanej obecnie do OFE, co zdaniem części ekspertów jest niezgodne z prawem.

Reforma OFE. Eksperci sugerują skierowanie ustawy do Trybunału
(Reporter)

Jerzy Stępień uważa, że Trybunał Konstytucyjny powinien przyjrzeć się zmianom w Otwartych Funduszach Emerytalnych. Były prezes Trybunału i członek Komitetu Obywatelskiego do spraw Bezpieczeństwa Emerytalnego mówił w radiowej Trójce, że warto, by konstytucjonaliści zbadali nowe prawo, zanim wejdzie ono w życie.

-_ Najlepiej gdyby prezydent przed podpisaniem ustawy zwrócił się do Trybunału z pytaniem o konstytucyjność, czy tego rodzaju działanie, gdzie najpierw mówi się, że system nie będzie likwidowany, że składka będzie rosła, a po czasie dochodzi się do wniosku, że jednak będzie mniejsza. Czy to nie jest wprowadzanie obywateli i całego społeczeństwa w pułapkę? _ - pyta Jerzy Stępień.

Projekt reformy jest teraz na etapie konsultacji społecznych. Rząd planuje przesunąć do ZUS-u część obligacyjną składki wpłacanej obecnie do OFE . Decyzję gdzie odkładać pieniądze na emeryturę - do OFE czy na subkonto w ZUS - będzie trzeba podjąć do 30 czerwca przyszłego roku lub w momencie rozpoczęcia pierwszej pracy. Według innych założeń reformy, OFE przekażą do ZUS posiadane obligacje skarbowe i nie będą już w nie inwestować. W zamian będą mogły więcej inwestować w realną gospodarkę: akcje, obligacje samorządowe, drogowe czy korporacyjne. Zyskają również możliwość pożyczania papierów wartościowych.

Czytaj więcej w Money.pl
Komorowski z Buzkiem będą rozmawiać o OFE Według obecnego eurodeputowanego PO Jerzego Buzka propozycja rządu w sprawie zmian w systemie emerytalnym zakładająca zmiany w OFE jest szkodliwa
W PO trzeszczy z powodu reformy funduszy _ Jerzy Buzek wystarczy za cała opozycję w sprawie Otwartych Funduszy Emerytalnych _ - mówi politolog Bartłomiej Biskup z Uniwersytetu Warszawskiego.
Podatki muszą się przedawniać. Jest decyzja Trybunał orzekł, że jest sprzeczne z konstytucją, by zobowiązania podatnika w ogóle się nie przedawniały.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)