Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Reforma OFE. Tusk poprze wariant nie zwiększający długu publicznego

0
Podziel się:

Gigantyczne prowizje, bardzo niskie emerytury i wielki dług publiczny, to są efekty dzisiejszego systemu i na pewno korekty są niezbędne.

Reforma OFE. Tusk poprze wariant nie zwiększający długu publicznego
(PAP/Rafał Guz)

Premier Donald Tusk powiedział, że będzie wspierał takie rozwiązania emerytalne, które pozwolą obywatelowi decydować, co się dzieje z jego składką, oraz takie, które nie będą zwiększać długu publicznego.

- _ Z mojego punktu widzenia potrzebny jest wariant klarowny, taki, gdzie ludzie będą wiedzieli, że te zaproponowane przez rząd zmiany, to nie jest - jak niektórzy mówią - skok na kasę. Jest zupełnie odwrotnie. Dzisiaj składkowicze nie mają żadnego wpływu, co się dzieje z ich składkami także w tej części OFE _ - powiedział szef rządu.

Premier podkreślił, że będzie wspierał takie rozwiązania, które przyniosą dwa efekty. Pierwszy to decyzyjność obywatela wobec tego, co się dzieje z jego składką, a drugi to ukształtowanie sytemu w taki sposób, aby nie zwiększał on długu publicznego. - _ Dzisiaj jest to jedna z wad OFE. To nie jest wina rządu, że dług rośnie w tej części, do której się przyczynia OFE, to jest wina tego źle zaprojektowanego w tej części systemu _ - ocenił.

Premier dodał, że nigdy nie ukrywał, że obecny system emerytalny wymaga zmian. - _ Gigantyczne prowizje, bardzo niskie emerytury i wielki dług publiczny, to są efekty dzisiejszego systemu i na pewno korekty są niezbędne _ - zaznaczył.

Szef rządu przypomniał, że OFE będą mogły inwestować teraz także zagranicą. - _ Wynika to z prawa europejskiego, a więc to zagrożenie dla stabilności jest jeszcze poważniejsze _ - zauważył Tusk.

Według premiera, Otwarte Fundusze Emerytalne nie były także przygotowane do wypłacania emerytur. - _ Nie było ram prawnych do wypłacania emerytur, stąd m.in. pojawiła się dziwna propozycja, aby tak naprawdę płacić emeryturę z OFE przez 10 lat, co ludzi rzeczywiście trochę zdeprymowało _ - dodał.

Tusk zapewnił, że będzie pilnował, aby debata na temat systemu emerytalnego w Polsce była uczciwa. - _ Zbyt wielu naszych oponentów, zarzuca nam poprzez półprawdy, poprzez nieuczciwe interpretacje, złe intencje. Chodzi wyłącznie o interes obywateli _ - podkreślił szef rządu.

Minister finansów Jacek Rostowski oraz szef resortu pracy Władysław Kosiniak-Kamysz, podczas prezentacji raportu dotyczącego systemu emerytalnego i proponowanych zmian w OFE, powiedzieli, że emerytury zgromadzone w filarze kapitałowym mają być bezpieczne, dożywotnie i waloryzowane.

Ministrowie przedstawili trzy propozycje zmian w OFE. Pierwsze z tych rozwiązań to tzw. likwidacja części obligacyjnej OFE.

- _ To znaczy, że ta część środków, które OFE nie mają prawa inwestować w akcje, byłaby przeniesiona z OFE na subkonta w ZUS. Jej równowartość byłaby zaksięgowana na tych subkontach przyszłych emerytów i obecnych; byłaby waloryzowana na tych samych zasadach, jak obecnie są waloryzowane środki tam zgromadzone _ - wyjaśniał Rostowski.

Kolejny wariant dotyczy dobrowolności uczestnictwa w OFE. W tym wariancie osoby rozpoczynające prace będą mogły wybierać, do którego OFE chcą należeć, w takim samym trybie, jak dotychczas. Brak decyzji nie spowoduje, że osoba będzie wylosowana do któregoś z OFE. Jej składka w całości będzie trafiała na subkonto w ZUS. W tym przypadku, każdy ubezpieczony będzie mógł decydować, czy chce pozostać nadal w OFE, czy chce, by cała jego składka oraz aktywa zgromadzone w OFE zostały przeniesione do ZUS.

Trzecią propozycją jest wariant _ dobrowolność plus _. Ubezpieczony może przekazać całość składki do ZUS przy jej obecnej wysokości - czyli 19,52 proc. Może także przekazać do ZUS część składki - 17,52 proc., a 2 proc. trafiłoby do OFE.

Czytaj więcej w Money.pl
SLD popiera pomysł dobrowolności w OFE Do korzyści płynących z takiego funduszu Leszek Miller zaliczył możliwość śledzenia przez przyszłych emerytów indywidualnego konta,
Zmiany w OFE - zobacz omówienie trzech wariantów Wizja systemu emerytalnego według minister Andrzeja Kosiniaka Kamysza i wicepremiera Jacka Rostowskiego.
Rząd zmierza do likwidacji OFE. Zobacz reakcje opozycji Jacek Rostowski i Władysław Kosiniak-Kamysz przedstawili trzy warianty zmian. Zobacz szczegóły i reakcję giełdy.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)