Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Reforma rolna. Dziś ma być znane stanowisko unijnych rządów

0
Podziel się:

Dziś ma być znane stanowisko unijnych rządów w sprawie reformy Wspólnej Polityki Rolnej.

Reforma rolna. Dziś ma być znane stanowisko unijnych rządów
(Rex Roof/CC/Flickr)

Dziś ma być znane stanowisko unijnych rządów w sprawie reformy Wspólnej Polityki Rolnej. To pozwoli na rozpoczęcie negocjacji z Parlamentem Europejskim. W Brukseli spotykają się ministrowie rolnictwa 27 krajów członkowskich.

Europosłowie wypowiedzieli się w sprawie reformy unijnego rolnictwa kilka dni temu. Nie zgodzili się na pełne zrównanie dopłat dla wszystkich rolników, tych z nowej i starej Unii po 2014 roku, ale tylko stopniowe.

Parlament Europejski poparł też plany uzależnienia jednej trzeciej dopłat od tak zwanego zazielenienia, czyli spełnienia wymogów ekologicznych. Poza tym, zgodnie z decyzją europosłów, dopłaty bezpośrednie będą trafiały tylko dla aktywnych rolników, a nie właścicieli kempingów, pól golfowych, czy właścicieli ziemi, którzy mieszkają w miastach.

Propozycje Europarlamentu przewidują też uproszczenie procedur administracyjnych dla małych gospodarstwa i wsparcie młodych rolników. Reforma unijnego rolnictwa zacznie obowiązywać, gdy europosłowie porozumieją się z rządami krajów członkowskich. Nawet jeśli nastąpi to w tym roku, to pełne jej wdrażanie zakończy się w 2015.

Czytaj więcej w Money.pl
Rolnicy dostaną podwyżki od Brukseli? Komisja rolnictwa PE opowiedziała się wczoraj za szybszym wyrównywaniem dopłat bezpośrednich dla rolników w UE w ramach reformy polityki rolnej.
Polska przegrała w Luksemburgu. Zabiorą... Chodziło o unijne rozporządzenie nr 73/2009 ustanawiające wspólne zasady dla systemów wsparcia bezpośredniego dla rolników w ramach Wspólnej Polityki Rolnej.
Litwa walczy o unijną kasę. Przed szczytem Premier Litwy Algirdas Butkeviczius zabiegał w Brukseli o szybszy wzrost poziomu dopłat dla rolników z jego kraju.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)